Araç Kiralamak mı, Satın Almakmı daha ekonomik?

Hayalimdeki araca bütçemde nasıl yer ayıracağım? Acaba satın almayıp kiralamalı mıyım?

1. Kiralama yaptığınızda sadece araca değil araç ihtiyacına dair tüm hizmetlere de sahip olursunuz.

Kiralama yaparken araçla birlikte servis bakımları, hasar onarımları, muayene, lastik değişimleri, HGS ve yakıt yönetimi gibi ihtiyaçlarınızı kiralama şirketinize devredersiniz.

2. Vergi külfetine güle güle diyebilirsiniz!

Araç sahibi olmanın getirdiği vergi külfetinden araç kiralayarak kurtulursunuz. Kira faturalarını da gider olarak gösterebilirsiniz.

3. Kasko ve zorunlu trafik sigortası teklifleri ile uğraşmazsınız.

Aracınızı kaskosu ve trafik sigortası ile kiralama şirketinden teslim alır, ödemeleriyle ilgilenmezsiniz.

4. Lastik değişimi mi? Onunla da sizin yerinize ilgilenirler.

50.000 km’'si dolan lastiklerinizin yeni lastiklerle değişimi ve kış lastiği değişimi dahil her şey kiralama şirketi tarafından yapılır.

5. Gerek personel, gerek zaman avantajı sağlar.

Araçlarınızın yönetimi için ekstra personel istihdamına gerek duymazsınız böylece ana işinize odaklanma imkanı bulursunuz.

6. Yedek araç hizmeti ile sürekli mobilite imkanına sahip olursunuz.

Hasar ve aracın onarımını gerektiren durumlarda yol yardım hizmeti alırsınız. İş sürekliliğinizin devamı için aracınızı kullanamadığınız durumlarda yerine yedek(ikame) bir araç tahsis edilir.

7. Kiralanan araçların genel masrafları, olası HGS ve trafik cezaları külfet olmaktan çıkar.

Araçların tüm genel bakımları kiralayan şirket tarafından ödeniyor. Yasal cezaların ödenmesi kiralayan şirketin sorumluluğunda. Ancak takibi, kontrolü ve zamanında ödenmesi için filo kiralaması yapan şirketler bu hizmeti de veriyor.

8. Ayrıca fiyat avantajı da cabası!

Mesela tüm bu maddelerimizi bir örnekle açıklayalım:

Hem kendiniz hem de aileniz için mükemmel bir seçenek olan Skoda Octavia'yı ele alalım. Octavia'ya sahip olmak için ödemeniz gereken miktar 69.500 TL'den başlıyor ancak Octavia'yı yukarıda bahsettiğimiz tüm bu hizmetlerle 3 yıllığına kiralamak %18 daha avantajlı!

İnanmadınız mı?

Yukarıdaki 8 madde kiralamanın daha mantıklı olduğunu anlatıyor..
Ya Sizce?
 
selam ederim;

şirketin karlılığı iyiyse kiralamak, ancak geçiniyorsa satın alması daha doğru. kiralama masrafı gelir vergisinden düşülebiliyor. kabaca hesap yaparsak 24 ay 1500 tl den kiralanan bir araç 24 ncü ayın sonunda teslim edilirken, satın alındığında aynı ödenen parayla 24 ayın sonunda araç sizin oluyor. tabii 36 bin tl lik bir araç iki yıl yaptığı km hesabınca değer kaybediyor. 36 binlik aracı 22-23 civarı satsanızda, iki yılda harcanan servis trafik sigortasi kis lastikleri ve kasko yaklasık 5 bin tl tutuyor. yinede iki yilda 17-18 bin cepte kalıyor. aradaki 18 binde amirtisman olarak vergiden düşüyor. fakat araç sayısı çoksa filo kiralamalar 3 yıllık sözleşmeyle 1500 yerine doblo türü araçlar için 1000 tl ye düşüyor. o zaman aşagı yukarı satın almaya yakın oluyor. tabiki okadar hizmetede bu aradaki küçük fark haktır. sizde ilginizi araba sorunlarına degil işinize vermiş olacaksınız.

fikrimce, toplu sözleşmeli filo kiralamak uygun, 2-3 araba için pahalı bir yöntemdir kiralama.
 

Ziyaretci

Ziyaretci
Özellikle şirketler için filo kiralama daha ekonomik görünüyor. Filo kiralama şirketi araçların her türlü bakımı, trafik cezaları v.s. hepsini takip ediyor. Siz sorunsuz bir şekilde aracınıza binip seyahat ediyorsunuz.
Bireysel araç kiralarken firmanın araçlarının her türlü kasko sigorta belgelerinin olmasına dikkat etmeniz lazım. Kiraladığınız araç kaza falan yaparsa başınıza iş alırsınız. Kaza masraflarını kendiniz ödemek zorunda kalırsınız.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt