Ara güler

ARA GÜLER

Ara Güler (1928 ) Fotoğraf sanatçısı, oyun yazarı. İstanbul'da doğdu. İÜ İktisat Fakültesi'ndeki eğitimini yarım bıraktı,gazeteciliğe Yeni İstanbul gazetesinde başladı. .
Babası Dacat Bey'dir. Güler soyadını 1934'de çıkarılan soyadı yasasıyla almış. Haccopulo Pasajı, 38 numarada açtığı eczanesini hayatı boyunca sürdürmesini Güler soyadına borçlu Dacat Bey. Dacat Bey, 6 7 Elül olaylarında bir hastahane acil servisi gibi yardımda bulunmuştur.Dacat Bey, oğluna olan sevgisini ürettiği kremin adına Ara'dan AR, Dacat'tan DA; ARDA ismini koymuştur.

Ara Güler'in fotoğrafları,Avrupa'nın birçok ülkesinde kataloglarda yer almıştır. Türkiye ve dünyanın çeşitli bölgelerinde çektiği kendisine ait tarzıyla klasik fotoğrafları ile tanındı. Resimli Hayat ve Hayat dergilerinde çalıştı. Stern, Time, Life ve Paris-Mach gibi dergilerin foto muhabirliğini yaptı. 1966'da, ABD Modern Sanatlar Galerisi'nde açılan ?Renkli Fotoğrafın On Ustası' adlı sergiye katıldı.'sı ünvanı verildi.Master of Leice' Uluslarar 1967 yılında Kanada'da 'İnsanların Dünyasına Bakışlar' adlı sergi açtı. 1971'de Almanya'da ?Türkiye' adlı albümü yayımladı. 1980 yılında gazete ve dergilere muhabirlik yaptı.
Rosa Buchner, ARA GÜLER'i doktara tezinde kullandı. Aktüel Dergisi'nin 'Türkiye'nin yaşayan kırk aydını' başlıklı araştırmasında yer almayı başardı. 8 Nisan 1999'da Aydın Doğan Vakfı Görsel Sanatlar Ödülü'nü aldı. Yaptığı röportajlar Nezihe Araz'la "Kırk Pencereli Konak", Fikret Otyam'la "Sabahcı Kahveleri" ve Çetin Altan'la yaptığı "Surlar" onun en etkileyici röportajlarındandır.

Gördüğü anda olduğu gibi çeken Ara Güler, "Ben fotoğrafın bir sanat olduğundan da emin değilim. Fotoğrafın bir mesaj vermesi lazım" diyor.Çünkü ona göre fotoğraf makinesi tek yalan söylemeyen makinedir,bunun için sanat olup olmaması ikinci plandadır;önemli olan gerçeği yansıtmasıdır.Hindistan onun en gözde yeri ona göre Hindistan başlı başına bir hayat. Ara Güler bu konuda gazeteci Ömer Sercan'a şöyle diyor; "Avrupa medeniyeti beladır. Hindistan'ın yamyamları bile onlardan daha insan. İnsanlığın başına bela olan bütün izm'ler Avrupa'dan çıktı. Gidip yamyamların fotoğrafını çekerim daha iyi. İnsanlık yok orada. Sanatları beş para etmez. Bizim Osmanlı'nın hat sanatının yarısına ulaşmaz onların resmi."

Tarih Vakfı tarafından, 26 Eylül 1998'de Cumhuriyet'in 75. yılı münasebetiyle düzenlenen Cumhuriyet'in Aile Albümleri sergisinde, Güler Ailesi yer aldı.Birçok dilde 23 tane kitabı yayınlanmıştır
 
ara güler(eski istanbul anıları kitabından)

Çoğu kez eski İstanbul'a Ara Güler'in fotoğraflarıyla tanıklık ettik. İşte Ara Güler'in 'Aradan 77 Yıl Geçti' adlı fotoğraf kataloğundan 1950-1960 yılları arasında çekilen bir kaç siyah-beyaz İstanbul fotoğrafı...

'Aradan 77 Yıl Geçti' adlı fotoğraf kataloğundan devam...
 
Üst Alt