• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Apple CarPlay Hakkında Her Şey

Okunuyor :
Apple CarPlay Hakkında Her Şey

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Apple CarPlay Hakkında Her Şey,Apple CarPlay Nedir?

Başlı başına bir araç içi işletim sistemi olmayan CarPlay, daha ziyade iPhone cihazınızda bulunan uygulamaları otomobilin dijital sistemlerine entegre ederek, cihazınızı ve uygulamalarınızı otomobilinizin dokunmatik ekranından kolayca kontrol etmenizi sağlıyor.

CarPlay ile iPhone’unuzu otomobilin panelindeki USB girişine bağladığınızda gerekli tüm tanımlamalar anında gerçekleştiriliyor ve bunun ardından akıllı telefonunuzun birçok işlemini gözlerinizi yoldan ayırmadan yapmanız mümkün oluyor.

CarPlay ile Neler Yapabilirsiniz?
CarPlay’in temel mantığı, iPhone’un tüm işlevlerini telefona dokunmadan gerçekleştirebilmeniz üzerine kurulu. Müzik dinlemek, mağazalarda gezinmek, telefonunuza gelen çağrıları yanıtlamak, mesajlarınızı okumak ve YouTube videoları izlemek de buna dahil.

Apple bu temel işlevlerin ardından üçüncü parti yazılımcılara da CarPlay ile uyumlu uygulamalar geliştirme olanağı tanımayı planlıyor. Böylelikle Spotify, Beats Radio, Stitcher gibi ilk serinin ardından, örneğin WhatsApp ya da Facebook da araç içine yönelik iyileştirmeler yapabilecek. Bundan böyle geliştirilecek iOS uygulamalarının da CarPlay’i göz önünde bulundurularak hazırlanacağını tahmin etmek zor değil.

CarPlay Nasıl Kontrol Ediliyor?
Apple’ın yeni teknolojisine komut vermek için üç farklı yol bulunuyor: İlk olarak Siri’yi kullanabilir ve otomobilinizden beklentinizi sesli olarak ifade edebilirsiniz. Müzik çalmak, belirli bir oynatma listesi seçmek ve yazılı mesajları sesli olarak dinlemek ve yanıtlamak mümkün.

Diğer bir yöntem ise otomobilin dokunmatik paneli üzerinden CarPlay’i yönetmek. Bu paneli kullanarak basit bir ana ekranda uygulamaları açıp kapatabilir ve tüm fonksiyonları yerine getirebilirsiniz. Akıllı telefon kullanımına en yakın olan bu yöntem, sürücü kadar yolcu koltuğunda oturanların da tercihi olacak gibi görünüyor.

Ayrıca otomobilinizin fiziksel kontrol butonlarını kullanarak da ses ayarlamalarını, şarkı listesi üzerinde oynamaları ve benzeri değişiklikleri yapabilirsiniz.

CarPlay’ın Araç Üzerindeki Yetenekleri Neler?
İlk olarak: Hayır, CarPlay sizi eve götüremez. Siri’ye “beni eve götür” dediğinizde muhtemelen size “dalga mı geçiyorsun abicim?” gibi bir soruyla yanıt verecektir. Sürücüsüz kullanım teknolojisi olmayan CarPlay, sürüş esnasında iPhone’un Apple Maps uygulamasını kullanarak eve giden yolda size rehberlik edebilir.

Otomobilin panelinde bulunan ekran, navigasyon cihazları gibi bir arayüz açarak her dönüşte size rehberlik edecek ve iPhone’un kendisine olan ihtiyacınızı ortadan kaldıracaktır. Eğer aracınızda bunu destekleyen bir ekran yoksa, sesli navigasyon imdadınıza yetişecek.

Hangi Telefonlar CarPlay’i Destekliyor?
Lightning bağlantı arayüzüyle çalışan CarPlay, bu nedenle eski model iPhone’larla (ve elbette iPhone dışı telefonlarla) birlikte çalışmıyor. iPhone 5S, 5C ve iPhone 5 piyasada mevcut olan tek CarPlay destekli telefonlar olarak sıralanıyor.Hangi Araçlar CarPlay’i Destekliyor?

Henüz trafiğe çıkmış bir CarPlay otomobili bulunmuyor. Ancak bu yıl içerisinde Ferrari, Honda, Hyundai, Jaguar, Mercedes ve Volvo’nun bazı modellerinde CarPlay donanımı görebileceğiz. Öte yandan, otomotiv devlerinin birçoğu gelecekte CarPlay platformuna katılmayı planlıyor. Önümüzdeki yıldan itibaren BMW, Chevrolet, Ford, KIA, Land Rover, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot-Citroen, Subaru, Suzuki ve Toyota’nın da Apple ile benzer işbirlikleri kurması bekleniyor.

shiftdelete
 
Üst Alt