Antika Otomobil Nasıl Elden Geçirilir?

Antika araba tutkunları için her tarafı dökülen, paslanmış, çizilmiş bir arabanın yeniden ilk günkü göz alıcı haline gelmesi kadar tatmin edici bir şey olamaz.

Tamir ve bakım süreci zahmetli ve pahalı ama ortaya çıkacak sonuç için değer. Antika arabalarla yakından ilgilenen mağazalar bularak işe başlamalısınız. Alelade bir otomobil servisi bu numune otomobilin değerini asla bilemez. Piyasa araştırması yapın ve bilgi edinin. Antika araba parçalarının nerede ve ne kadara bulunabileceği hakkında yardım alın. Aklınızdaki projeyi anlatırsanız profesyonellerin işini de kolaylaştırırsınız. İşe kendiniz girişecekseniz de evinizin garajı ya da bahçesi olmalı. Elektrikli aletlere ve gece çalışmak için ışığa ihtiyacınız olacağından elektrik kaynağına yakın bir yer seçmeniz tavsiye edilir. Çalışma yapacağınız yere mutlaka büyük bir muşamba serin. Böylece arabanızı sökerken düşen parçaları toplayabilirsiniz. Tercihen üzerine işaret koyabileceğiniz raflar kurun. Arabanızdan parçaları söktükçe ayırdığınız raflara yerleştirin. Böylece tekrar birleştirirken paniğe kapılmadan düzenli bir şekilde montajı tamamlayabilirsiniz.

Parçaları bağımsız olarak inceleyin

Arabayı oluşturan tüm parçaları kapıları, ön ve arka çamurlukları, kaputu, bagaj kapağını, ışıkları, ızgarayı ve diğer küçük parçaları sökün. İnatçı parçalar için makine yağı kullanabilirsiniz. Motoru oluşturan parçaları ayırırken çok daha dikkatli olmalısınız. Vitesi, şaftı, aksları, alt çerçeveleri, radyatörü sökerken daha büyük parçalarla uğraşacağınız için daha büyük alet edevata ihtiyacınız var. Elinizin altında her boyda anahtar, çekiç ve pense bulundurun. İç malzemeleri sökerken detaylı çalışın. Koltukları, konsolu, arabanın iç yer döşemesini ve diğer parçaları aracı hurdaya çevirmeden, planlı şekilde ayırın. Hangi parçayı nereden çıkardığınızı mutlaka not defterinize yazın ve parçaları gruplayın.

Parçaları bir araya getirme

Temizlik ve bakım sonunda montaja geçerken paslanmış veya zarar görmüş parçalara kaynak yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bagaj kapağını, çamurlukları, kapıları mutlaka temizleyin. Gerekiyorsa yeniden boya yaptırın. Birleşim yerlerindeki küçük parçaların yenilerini kullanmanız tavsiye edilir.

Yeni veya tamir edilmiş motor bileşenlerini yerine yerleştirirken mutlaka işin ustasına danışmalısınız. Antika arabalar modern arabalara göre daha hassas parçalar içerebiliyorlar. Kaş yapayım derken göz çıkarmayın. Eğer aracınızın rengini de değiştirmek istiyorsanız iç parçaları yerleştirmeden önce dış boyayı halletmelisiniz. Aracın elektrik tesisatını sıfırdan çekmelisiniz.

Ön ve arka farlar için lambalarınızı yenileyin. Araç içine daha modern ve dayanıklı ama aynı zamanda aracın konseptini bozmayacak bir aydınlatma ve ses sistemi kurun. Bunu yaparken kırık veya çatlak parçaları ve camları da değiştirin. Aracın içini yerleştirirken tamamen özgürsünüz. Koltukları ve konsolu tamamen yenileyebilir ya da istediğiniz şekilde kaplatabilirsiniz. Tek şart iç dekorasyonu aracın modeline ve yapıldığı yıla bağlı kalarak gerçekleştirmek.
askmen
 
Üst Alt