Antik Kilise Modern Kitabevi

Merhaba

selexyz-domincan-church-maastricht-1.jpg


Aylar süren bir yenilemenin ardından Maastrichtin kalbinde 1294 yılında inşa edilmiş bu müthiş yapı, yepyeni bir kitabevi olarak kapılarını kamuya açtı. Uyarlanarak yeniden kullanma için önemli bir örnek olarak gösterilen Selexyz Dominicanen, zengin ve tarihi mimarlığı bilgiyle tıka basa dolu pek çok rafla birleştiriyor.

selexyz-domincan-church-maastricht-6.jpg


13. yy.a dayanan yapı, Maastrichtin 1794 yılında Napoleon tarafından fethedilmesine kadar Dominik kilisesi olarak işlev görmüş, grubun ülke dışına çıkarılmasından bu yana da önce kısmen kilise, sonra depo, ardından arşiv, daha sonra da dev bir bisiklet park yeri olarak kullanıldıktan sonra son olarak kitabevine dönüştürüldü.

selexyz-domincan-church-maastricht-7.jpg


Mimarlık firması Merkx + Girod tarafından yürütülen projede, yeni eklemeler, taş kemerler boyunca uzayan 3 katlı siyah çelik kitap yığınlarıyla ortaya çıkarılmış. En üst raflara bir asansör yardımıyla ya da parlak bir dizi merdivenle ulaşılabiliyor. Üst raflardan kiliseye bakmak ise çok farklı bir deneyim

selexyz-domincan-church-maastricht-8.jpg


selexyz-domincan-church-maastricht-3.jpg


Kilisenin arkasında müşteriler ve ziyaretçiler oturup çok güzel biçimde yenilenmiş olan 14. yy. tavan işlemelerini izleyebiliyor ya da eskiden koronun bulunduğu yere eklenene kafede kahvelerini yudumlayabiliyorlar.

selexyz-domincan-church-maastricht-9.jpg


İşe biraz daha eğlence katmak amacıyla kitabevine, insanların gelip dergilere ve gazetelere göz atabileceği, haç şeklinde bir okuma masası da eklenmiş. Şimdiye kadar proje, Lensvelt de Architect İç Mekan Ödülü ile 2008 The Guardian Dünyanın En İyi Kitabevi ödülünü aldı.

selexyz-domincan-church-maastricht-4.jpg


selexyz-domincan-church-maastricht-2.jpg


Selexyz Dominicanen, ünlü Selexyz zincirinin bir parçası ve hemen her konuda geniş kitap seçeneği sunuyor. İhtiyaç fazlalığından dolayı giderek artan terkedilmiş kiliseler için düşünülmesi gereken bir alternatif olabilir

selexyz-domincan-church-maastricht-5.jpg


Yazı ve Görseller: Inhabitat
Çeviri: Mimdap

Mimdap » Antik Kilise
 
Üst Alt