• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Anne baba kavgası çocuğu nasıl etkiler?

Okunuyor :
Anne baba kavgası çocuğu nasıl etkiler?

guzin_abla1

Tecrübeli
Üye
Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi, Uzman Çocuk Ergen Psikiyatristi Dr. Serdar Alparslan, Anne baba arasındaki kavgalar çocukların kendine güvenini azalttığını söyledi.

"Aile çocuk için gelecek hayatını şekillendiren en önemli kurumdur. Bütün dünyada da çocuklar için ilk gördükleri-gözlerini açtıkları sosyal ortam ailedir." diyen Dr. Alpaslan, Anne karnından itibaren annenin yaşadığı kaygıyı hissedebilen bebeğin ev içindeki gerilimi ve kendi için en önemli varlık olan annenin sıkıntılarını da hissettiğini hatırlattı.

Dr. Serdar Alparslan, bu durumun çocukların gelecekteki hayatını da etkileyeceğini hatırlatarak, "Çocuk için gelecekteki kendini güveni verecek olan şey ev içindeki güvendir" dedi.

Alpaslan, haber7'ye yaptığı açıklamada, "Çocuk geleceğinden emin olmak ister. Aç açıkta kalmayacağını anne babasının devamlı onunla ilgilenip bakacağına emin olmak kendine güveni arttırır. Fakat devamlı kavga eden anne babanın ayrılma riski çocukta bana kim bakacak diye kaygı yaratabilir. Bu da gitgide kendine olan güveni azaltır. Devamlı kaygı içindeki çocukta çökkünlük görülür. Bu yüzden anne baba kendi arasındaki problemleri çocuk önünde ya da onun üzerinden çözmeye kalkışmamalıdır. Çocuk burada kendinin anne babanın arasını bozduğunu ya da anne babanın kendini sevmediğini düşünebilir. Bu durumlarda çocuğun şu andaki ve gelecekteki ruhsal sağlığı için anne babanın muhakkak aile terapisi alması gerekir. Yoksa kendi ilişkileri bozulduğu gibi çocuğunda ruhsal sağlığını bozacaklardır" şeklinde konuştu.

(Haber 7)
 

k.mutluluk

Amatör
Üye
ebeveynler çocuklarının yanında mümkün olduğunca hassas ve itinalı davranmalılar.
Yapacakları en ufak bir yanlış , çocuğun üzerinde ciddi etki ve psikolojisinde hasara neden olabilir...

O nedenle kişisel sorunlarını çözümlerken çocukların en az etkileneceği şekilde diyalog içinde olmalıdırlar.Bir anlık öfkenin ardından geleceğe öfkeli,sinirli,kendine güvensiz bir evlat yetiştirmenin yanlışı içine düşebilirler...

sevgilerle..
 

sarahhh

Amatör
Üye
çok egetici bir yazıydı çok tşk ederim.
bir öğretmenim vardı, hep bize bunu söylerdi ben sizin davranışlarınızı , hareketlerinizi görünce anne ve babalarınızı görüyorum derdi. şimdi düşünüyorum da gerçekten öyle bizler anne ve babalarımızın kopyalarıyız taki kendimizi keşvedinceye kadar.
iyi bir gelecek istiyosak çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirip kendi huzursuzluklarımızı onlara hissttirmemeliyiz...
 

Gül@y

Kıdemli
Üye
Çok güzel konu açmışsın abla cidden böyle konularda çok duyarlı olmaylıyız çünkü söz konusu olan bi çocuğun geleceği.
 
Üst Alt