• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Anlayabilirmiyiz? Anlayamazmıyız?

  • Konbuyu başlatan Ebu-Ahmet-Musab
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 59
  • Görüntüleme 6K

Okunuyor :
Anlayabilirmiyiz? Anlayamazmıyız?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ammar

Kıdemli
Üye
Mevcut duruma göre konuşuyorum, hristiyan, yahudi veya bir başka inanca sahip olan bir aildede dünyaya gelmiş bu dinlerden herhangi birini seçip bunun üzerine ölmüş ise EVET CEHENNEME gidecek, ama tövbe edip İSLAM dinine geçenler için bu geçerli değil,
 

Ammar

Kıdemli
Üye
Daha nasıl bir adalet bekliyosun ki;

De ki: “Ey insanlar! Muhakkak ki; ben, sizin hepinize (gönderilen) Allah'ın resûlüyüm. O ki; semaların ve arzın mülkü, O'nundur. O'ndan başka ilâh yoktur. O, hayat verir (yaşatır) ve öldürür. Öyleyse Allah'a ve O'nun ümmî, nebî, resûlüne îmân edin ki; O, Allah'a ve O'nun kelimelerine (sözlerine) inanır (îmân eder). Ve O'na tâbî olun ki; böylece siz, hidayet e eresiniz.”


Deyin ki: “Biz Allah'a, bize indirilenlere, İbrâhîm'e İsmail'e, İshak'a, Yâkub ve torunlarına indirilenlere, Musa ve İsa'ya verilenlere ve (diğer) nebîlere, Rab'leri (tarafı)ndan verilenlere (sahife, kitap ve vahiylere) îmân ettik. Onların arasında hiçbir ayırım yapmayız (fark gözetmeyiz). zaten biz, O'na teslim olanlarız.”

De ki: “Allah hakkında bizimle mücâdele mi ediyorsunuz? O, bizim de Rabbimizdir sizin de Rabbinizdir. Bizim amellerimiz bize, sizin amelleriniz de size aittir. Ve biz, onun için ihlâs sahibi (muhlis) (kul)larız.

Onların bir kısmı muhacirînden (Mekke'den Medine'ye göç edenlerden) bir kısmı ensardan (Medine'deki yardımcılardan) ve bir kısmı da onlara (ensar ve muhacirîne) ihsanla tâbî olanlardandı. Allah, onlardan razı ve onlar da O'ndan (Allah'tan) razıdır. Onlara Allah, altlarından ırmaklar akan cennetler hazırladı ve orada ebediyyen kalacaklardır. İşte bu, en büyük (azîm) mükâfattır.


13 - Onlara: "insanların (müslümanların) inandığı gibi inanın." denilince, "Biz de o beyinsizlerin inandığı gibi mi inanacağız?" derler. iyi bilin ki, asıl beyinsiz kendileridir fakat bilmezler.
 

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Spartaküs

Bir gün onun kapısına gittiğinde hanği yüzle kapıyı çalacağını çok merak ediyorum...
Aynı şeyleri ben de sizin için düşünüp kaygılanıyorum. Birgün tanrı huzuruna çıktığınızda size, bu kitaplara nasıl inandınız? Ben elçi falan yollamadım, akıl verdim size dediğinde ne yapacaksınız merak ediyorum :)

Tüm dinlerde var kardeşim NAMAZ, ORUÇ, ZEKAT, CİHAD, hatta tüm dinler diye birşey yok zaten hepsi tek din peygamberler zaman içerdisinde toplumlara değişik dönemlerde gönderilmiş o kadar, yoksa hepsi tek zaten... bilmediğiniz konularda, bugün sizin gibi onlarında ağırına giden bu tip ibadetleri yok etmişler, kaldı ki, zaten gönderilen kitabı yok etmişler, isterseniz ayetler ile KUR-AN dan ispatlıyayım hemen ama inanmadığınız kitap da yazanlara neden inanasınız ki...?:prv:

Sen bugün kilere ne bakıyosun bunlar yunan mitolojisinden almışlar Hristiyanlığa çevirmişler, ZEUS HERKÜL, ALLAH C.C HZ İSA, tanıdık bir şeyler varmı babası ile insanlar için savaşan yarı tanrı yarı insan bir yaratık, bakıyosun Hz İSA A.S tasfirlerine

onların inancına göre (HAŞA...)

"Çarmıha gerildiğinde baba (HAŞA) onları cezalandırma birşey bilmiyorlar diyo"
benzerlik dikkat çekici değilmi..? hristyanlığın önünde duramayacağını anlayan ROMA lılar almışlar baba oğul kutsal ruh ..

Onları inanıp, inanmadığı için değil akibetini bilsin o inkar etmiş etmemiş önemlimi, ben sana desem araba ile şu viraja girerken dikkatli ol sen dersen ki ben yılların şöförüm bişey olmaz, o uçurumdan uçtuğunda anlarsın anyayı konyayı da iş işten geçer senin bana inanıp inanmaman birşeyi değiştirir mi...:) Yandı gülüm keten helva..:) İnanmassa inanmasın ....
Ben de bunu diyorum işte. Yahudiler sizin namazınıza benzer ibadet yapmazlar. Hadi onlar bozdu dinlerini. Yinede benzer şekilde yapmaları lazımdı. Ama putperestlerde bozdu, fakat onlar islam öncesi gayet namazlarını kılmaktaydı.

Sizler neyin ne zaman tahrif edildiğini bilmiyorsunuz. Ortadoğudan başka hiçbiryerde peygamberinize (islamın anlattığı gibi) rastlanmamış. Sadece bir propaganda yapıp onlar tahrif etti diyorsunuz. Benim merakımsa, putperestlerde neden bu tahrifin en az olması.
 

Ammar

Kıdemli
Üye
Aynı şeyleri ben de sizin için düşünüp kaygılanıyorum. Birgün tanrı huzuruna çıktığınızda size, bu kitaplara nasıl inandınız? Ben elçi falan yollamadım, akıl verdim size dediğinde ne yapacaksınız merak ediyorum :)

Ben de bunu diyorum işte. Yahudiler sizin namazınıza benzer ibadet yapmazlar. Hadi onlar bozdu dinlerini. Yinede benzer şekilde yapmaları lazımdı. Ama putperestlerde bozdu, fakat onlar islam öncesi gayet namazlarını kılmaktaydı.

Sizler neyin ne zaman tahrif edildiğini bilmiyorsunuz. Ortadoğudan başka hiçbiryerde peygamberinize (islamın anlattığı gibi) rastlanmamış. Sadece bir propaganda yapıp onlar tahrif etti diyorsunuz. Benim merakımsa, putperestlerde neden bu tahrifin en az olması.
Hangi PUTPEREST NAMAZ KILMIŞ Bİ GÖSTERSENE BAKİYİM BANA.. SAÇMALAMA İNANMADIĞIN BİLMEDİĞİN BİR DİN HAKKINDA DA İFTİRA ATMA....

SİZİN HAKKINIZDAN CEHENNEM GELECEK EY KAFİRLER.... O GÜN İŞ İŞTEN GEÇMİŞ OLACAK..

Al sana yahudilerin nasıl bozduğunu anlatatan ayetler, tabii senin gibi kafirler bu ayetlere inanmadıkları için yine inkar edeceksin ama anlayan gözlere senin sayende bir vesile olur inşaALLAH..


Yahudilerden bir kısmı, bazı sözleri aslî şeklinden ve mânasından saptırır, mesela: "İşittik" (ama isyan ettik), "işit" (hay işitmez olası!), ve râina derler.Bu sözleri, ağızlarını eğip bükerek güya vaziyeti kurtarmak ve dinle alay etmek için söylerler.Halbuki onlar sadece "İşittik ve itaat ettik", "İşit!" unzurnâ (bizi de gözet), deselerdi kendileri için elbette daha hayırlı ve daha dürüst bir iş olurdu.Fakat Allah, inkârları yüzünden onları rahmetinden kovdu. Artık onlar pek az iman ederler.
47: Ey kendilerine daha önce kitap verilen Ehl-i kitap! Yanınızdaki kitapları tasdik etmek üzere indirdiğimiz bu kitaba da iman edin. İman edin: enseleriniz nasıl dümdüz ise bazılarınızın yüzlerini bir darbe ile gözden, ağızdan, azalardan ederek dümdüz hale getirmeden, veya Ashab-ı sebte yaptığımız gibi lânet etmeden! Allah'ın emri mutlaka yerine gelir.
48: Şu muhakkak ki Allah Kendisine şirk koşulmasını affetmez, ama bunun altındaki diğer günahları dilediği kimse hakkında affeder.Kim Allah'a ortak icad ederse müthiş bir iftira etmiş, çok büyük bir günah işlemiştir.
49: Baksana o kendini temize çıkaranlara! (Onların temiz olduklarını iddia etmeleri neye yarar ki?)Ancak Allah dilediğini temize çıkarır ve onlara kıl kadar olsun haksızlık edilmez.
50: Bak nasıl da Allah adına yalan uydurup O'na iftira ediyorlar! Bu da, onlara belli bir günah olarak fazlasıyla yeter!
51: Baksana o kendilerine kitaptan bir nasip verilenlere! Putlara, kâhinlere, şeytanlara, ne kadar batıl varsa hepsine iman ediyorlar ve yetmezmiş gibi, Bir de kalkıp kâfirler hakkında "Onlar, Müslümanlardan daha doğru yoldadır" diyorlar!

Nisa Suresi..


91-Onlar, sözleri ve davranışlarıyla “Allah hiçbir insana vahiy nâmına bir şey göndermemiştir!” diyerek, Allah’ı yücelik ve şânına yaraşır biçimde tanıyamadıklarını, O’nun adâlet, kudret, ilim, hikmet gibi vasıflarıyla gereği gibi kavrayamadıklarını ortaya koydular. Onlara de ki: Peki, madem Allah hiçbir şey indirmedi de, Mûsâ’nın insanlara yol gösterici bir ışık olarak getirdiği ve sonradan Tevrat adını alan ilâhî kitabı kim indirdi? Gerçi siz onu da pek ciddiye almıyorsunuz, Kutsal kitabın özü ve manasıyla ilgileneceğiniz yerde, onu gösterişli, yaldızlı kitaplar hâline getirerek suya sabuna dokunmayan bölümlerini açıklıyor, fakat bir çoğunu da işinize gelmediği için gizliyorsunuz.Hâlbuki sizin ve atalarınızın bilmediği bir çok şey, size bu kitap sayesinde öğretilmişti. Söyleyin, bunca bilgileri size öğreten kimdir?” Ve itiraf edecekleri cevâbı kendin ver: “Elbette ki Tevrat’ı, İncil’i ve Kurân’ı göndererek insanlığı eğiten, Allah’tır!” de, sonra bırak onları, içine daldıkları cehâlet bataklığında çırpınıp dursunlar!

ENAM SURESİ....
 

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Verdiğin ayetler dahi Tevratın tahrif olduğunu değil, Kuranın onu tastik ettiğinin kanıtı, ''Yanınızdaki kitapları tasdik etmek üzere indirdiğimiz bu kitaba da iman edin.''

Yahudilerin, sözleri manasından saptırır demesi ise, yahudilerin Kuran'da ki ayetler hakkında ''bizim kitabımıza bu ters'' demelerine istinadendir. Yani Kuran'a istinaden, tevrat'a değil. Dininizi çok iyi bildiğiniz anlaşılıyor.

Peygambere oku diye buyurduğu surede, namaz kılan kuldan bahsediyor? Peygamber ne bilsin o vakit namazı? Ama secde ediyor? Neden? Çünkü namazı biliyor. İslam öncesi putperestler kılıyor. Sadece namaz hakkında değil, diğer bütün ibadetlerinizde vardı hemen hemen putperestlerde.

Kaldı ki, diğer dinlerin tahrif olduğu sizin iddianız... Bunu, böyle birşey demeyen Kuran'a bağlayanda sizlersiniz. Bunu kabul mü edelim?, yahu inanmakla birşey kanıt olsaydı, söylediklerinizin hepsine katılmamız lazımdı. Fakat siz, tahriften bahsetmeyen Kuran'dan örnekliyorsunuz. Başka bir kanıtınız var mı? Yok.

Cehennemde yanacakmışız. Çok korktuk valla. Peki siz neye layıksınız ? Cennete mi ? :)
 

Ammar

Kıdemli
Üye
Ya onuştukça batıyon, harbi zır cahil olduğun konuda saçma sapan yorumlar yapıyon ;

Kafirden Altın inciler;

Peygamber ne bilsin o vakit namazı? Ama secde ediyor? Neden? Çünkü namazı biliyor. İslam öncesi putperestler kılıyor. Sadece namaz hakkında değil, diğer bütün ibadetlerinizde vardı hemen hemen putperestlerde.
1- PUTPERESTLER NAMAZ KILIYORDU, EVET EVET YANLIŞ DUYMADINIZ EY MÜSLÜMANLAR NAMAZ KILIYORLARDI.. HALA BOZULMADAN GELENLER NE MÜSLÜMANLAR, NE YAHUDİLER, NE HRİSTYANLAR EVET EVET YANLIŞ DUYMADINIZ SAF BOZULMADAN GELENLER PUTPERESTLER(MİŞ)


2-ŞU AYETTE ALTI ÇİZİLİ BÖLÜMDE BAHSEDİLEN ŞEY TEVRATIN TAHRİF EDİLMEMİŞ ORJİNAL HALİYLE DURDUĞUNU TASDİK EDEN SÖZLER(MİŞ)...


91-Onlar, sözleri ve davranışlarıyla “Allah hiçbir insana vahiy nâmına bir şey göndermemiştir!” diyerek, Allah’ı yücelik ve şânına yaraşır biçimde tanıyamadıklarını, O’nun adâlet, kudret, ilim, hikmet gibi vasıflarıyla gereği gibi kavrayamadıklarını ortaya koydular. Onlara de ki: “Peki, madem Allah hiçbir şey indirmedi de, Mûsâ’nın insanlara yol gösterici bir ışık olarak getirdiği ve sonradan Tevrat adını alan ilâhî kitabı kim indirdi? Gerçi siz onu da pek ciddiye almıyorsunuz, Kutsal kitabın özü ve manasıyla ilgileneceğiniz yerde, onu gösterişli, yaldızlı kitaplar hâline getirerek suya sabuna dokunmayan bölümlerini açıklıyor, fakat bir çoğunu da işinize gelmediği için gizliyorsunuz.Hâlbuki sizin ve atalarınızın bilmediği bir çok şey, size bu kitap sayesinde öğretilmişti. Söyleyin, bunca bilgileri size öğreten kimdir?” Ve itiraf edecekleri cevâbı kendin ver: “Elbette ki Tevrat’ı, İncil’i ve Kurân’ı göndererek insanlığı eğiten, Allah’tır!” de, sonra bırak onları, içine daldıkları cehâlet bataklığında çırpınıp dursunlar!

Nisa Suresi..3-YAHUDİLERİN SÖZLERİ SAPTIRMASINDAN KASIT İSE; KUR-AN DAKİ AYETLER BİZİM KİTABIMZA TERS DEMELERİ (İMİŞ)..

--Yahudiler bile böyle bir karşı tez bulamazdı...:)

4- OKU EDİĞİ AYETTE (ALAK SURESİ) NAMAZ DAN BAHSEDİYOR(MUŞ) CEBRAİL A.S, AMA NEREDEN BİLSİN Kİ PEYGAMBER NAMAZ KILMAYI, AMA BİDE SECDE EDİYORMUŞ, ÇÜNKÜ NAMAZI BİLİYORMUŞ (Satıra başlarken ne bilsin namaz kılmayı diyo, cümlenin sonunda kafir AMA NAMAZI BİLİYOR diyo babababa...)


Peygamber ne bilsin o vakit namazı? Ama secde ediyor? Neden? Çünkü namazı biliyor. İslam öncesi putperestler kılıyor.

5- ALTIN PORTAKAL KAZANDIRAN ASIL BOMBA GELİYOR KAFİRİMİZDEN; PEYGAMBER PUTPERESTTİ (HAŞA), SUPHANALLAH, SUPHANALLAH , EVET YANLIŞ DUYMADINIZ KAFİRİMİZ ALLAH C.C DAN BİLE DAHA İYİ BİLİYOR HATTA ZAMAN MAKİNASI BULMUŞ KAMERA KAYITLARI VAR YARIN AKŞAM UĞUR DÜNDARDA GÖSTERECEK BELGELERİ İLE HAZ MUHAMMED S.A.S PUTPEREST(MİŞ) (HAŞA) ... SUPHANALLAH, SUPHANALLAH......

6- ŞOK,ŞOK,ŞOK KUR-AN DA DİĞER DİNLERİN TAHRİF OLDUĞUNA DAİR TEK BİR AYET DAHİ YOK EY MÜSLÜMANLAR BUNLARI BİZ UYDURMUŞUZ... UYANIN EY MÜSLÜMANLAR 1400 SENEDİR HANGİ KİTABI OKUYORSUNUZ SİZ...(HAŞA)

7- MÜSLÜMANLARIN İNANMASI DELİL DEĞİL EĞER OLSAYDI, SÖYLEDİKLERİMİZİN HEPSİNE KATILMALARI GEREKİRMİŞ KAFİRLER TOPLULUĞUNUN.. YANİ APOLLO AY YÜZEYİNDE YÜRÜMEMİŞ KARDEŞLER AMERİKALILARDAN BAŞKA İNANAN YOK EEEE... İNANMAK DELİL DEĞİLMİŞ DEMEK Kİ ADAM AY YÜRÜŞÜ YAPMAMIŞ ....

8- CEHENNEMDE YANMAKTAN KORKMUYORMUŞ AKSİNE GÜNEŞ KREMİ ALIP BRONZLAŞMAYA GİDECEK (MİŞ) GALİBE CENNETE GİRSE BİLE..


Evet 2009 un ALTIN PORTAKAL KAFİRLER dalında yılın sanatçısını seçiyoruz.... Ve ödülü tek yön gidiş- dönüş yok......

CEHENNEMEİN TAM ORTASINDA EN DERİN ÇUKURUNDA CAYIR CAYIR, YANMA AMA ÖLMEK YOK SONSUZA KADAR TEKRAR TEKRAR, VUCUDUNDA Kİ TÜM DERİLER YANIP YANIP KAVRULACAK TEKRAR, TEKRAR, İSTER İNANSIN İSTER İNANMASIN... HA SÖYLEMEYİ UNUTTUM AÇIK BÜFEDE SOĞUK BİŞEYLER YOK BAĞIRSAKLARI PARÇALAYAN KAYNAR İRİN VE YİYECEK OLARAK DA ZAKKUM VAR AFİYET OLSUN...

Bu kadar cahilliğede yuh denir artık bilmiyon ilgi duymuyon, inanmıyon, üstüne bide SAÇMALIYON

Senin gibisine ;

HADİ ORDAN DENİR... BİR DAHA DA MUHATAP ALINMAZ....
 

spartaküs

Tecrübeli
Üye
1- PUTPERESTLER NAMAZ KILIYORDU, EVET EVET YANLIŞ DUYMADINIZ EY MÜSLÜMANLAR NAMAZ KILIYORLARDI.. HALA BOZULMADAN GELENLER NE MÜSLÜMANLAR, NE YAHUDİLER, NE HRİSTYANLAR EVET EVET YANLIŞ DUYMADINIZ SAF BOZULMADAN GELENLER PUTPERESTLER(MİŞ)
Bugün dahi putperest hindularda namaz var (şekilsel olarak neredeyse sizin tapınma hareketlerinize benzer)... Sizden yüzlerce yıl dahi önceden beri gelen ibadetleri bunlar.

Sadece namazdan bahsetmiyorum ayrıca... İbadetlerinizin çoğunu putperestler yapıyordu diyorum.

Bu putperestler bu tür ibadetleri bozmazlarken, kitap indirilenlerde eser olmaması düşündürücü... Düşünebilene tabi, ha isteriz ki sizde bu yeteneğinizi kullansanız.

2-ŞU AYETTE ALTI ÇİZİLİ BÖLÜMDE BAHSEDİLEN ŞEY TEVRATIN TAHRİF EDİLMEMİŞ ORJİNAL HALİYLE DURDUĞUNU TASDİK EDEN SÖZLER(MİŞ)...
Onlar: "Allah insanlara hiçbir şey göndermemiştir" demekle, Allah'ı gereği gibi tanıyamadılar.De ki: Musa'nın insanlara aydınlık ve hidayet olmak üzere getirdiği, sizin parça parça kâğıtlara çevirdiğiniz, bir kısmını belli ettiğiniz, birçoğunu gizlediğiniz; sizinle babalarınızın, sayesinde bilmediğiniz birçok şeyleri öğrendiğiniz Kitab'ı kim gönderdi? (Onlara karşı sen) "Allah" de. Sonra onları bırak, boş laflara dalarak oyalansınlar.

Burada tevratın tahrif edildiği mi yoksa tastik edildiği mi yazmakta?

3-YAHUDİLERİN SÖZLERİ SAPTIRMASINDAN KASIT İSE; KUR-AN DAKİ AYETLER BİZİM KİTABIMZA TERS DEMELERİ (İMİŞ)..
Evet. Peygamber Kuran ayetlerini söylerken, yahudilerle düştüğü çelişkilere böylesi kılıf bulmak zorunda kalmıştır. Yani yahudileri suçlamıştır, tevratı değil.

4- OKU EDİĞİ AYETTE (ALAK SURESİ) NAMAZ DAN BAHSEDİYOR(MUŞ) CEBRAİL A.S, AMA NEREDEN BİLSİN Kİ PEYGAMBER NAMAZ KILMAYI, AMA BİDE SECDE EDİYORMUŞ, ÇÜNKÜ NAMAZI BİLİYORMUŞ (Satıra başlarken ne bilsin namaz kılmayı diyo, cümlenin sonunda kafir AMA NAMAZI BİLİYOR diyo babababa...)
Bak burayı az da olsa anlamışsın... Fakat farkına varamadığın için hala köfteyi çakamadın.

Yavrucum, ortada madem namaz yok bişey yok... Allah diyor ki, kıl namaz. Peygamber secdeye varıyor? Bilmediği şeyi nasıl kılıyor? Çünkü biliyor! Putperestler namaz kılıyordu, atalarıda.

5- ALTIN PORTAKAL KAZANDIRAN ASIL BOMBA GELİYOR KAFİRİMİZDEN; PEYGAMBER PUTPERESTTİ (HAŞA), SUPHANALLAH, SUPHANALLAH , EVET YANLIŞ DUYMADINIZ KAFİRİMİZ ALLAH C.C DAN BİLE DAHA İYİ BİLİYOR HATTA ZAMAN MAKİNASI BULMUŞ KAMERA KAYITLARI VAR YARIN AKŞAM UĞUR DÜNDARDA GÖSTERECEK BELGELERİ İLE HAZ MUHAMMED S.A.S PUTPEREST(MİŞ) (HAŞA) ... SUPHANALLAH, SUPHANALLAH......
Bu konuyu senin abilerinle tartışırız. Zira sen böyle şeylerin üstesinden gelemezsin.

6- ŞOK,ŞOK,ŞOK KUR-AN DA DİĞER DİNLERİN TAHRİF OLDUĞUNA DAİR TEK BİR AYET DAHİ YOK EY MÜSLÜMANLAR BUNLARI BİZ UYDURMUŞUZ... UYANIN EY MÜSLÜMANLAR 1400 SENEDİR HANGİ KİTABI OKUYORSUNUZ SİZ...(HAŞA)
Al-i İmran 93
Al-i İmran 3
Maide 43
Maide 44

7- MÜSLÜMANLARIN İNANMASI DELİL DEĞİL EĞER OLSAYDI, SÖYLEDİKLERİMİZİN HEPSİNE KATILMALARI GEREKİRMİŞ KAFİRLER TOPLULUĞUNUN.. YANİ APOLLO AY YÜZEYİNDE YÜRÜMEMİŞ KARDEŞLER AMERİKALILARDAN BAŞKA İNANAN YOK EEEE... İNANMAK DELİL DEĞİLMİŞ DEMEK Kİ ADAM AY YÜRÜŞÜ YAPMAMIŞ ....
:)) En çok güldüğüm bu oldu... Çocuklarda, çift başlı ejderhalara inanıp gerçek olduklarını sandıklarından korkarlar. ''İnan bana'' o çocuklardan farkın yok :))

Bilmek ile inanmanın ne olduğundan bihabersin, abilerini cahillikle suçluyorsun :)

8- CEHENNEMDE YANMAKTAN KORKMUYORMUŞ AKSİNE GÜNEŞ KREMİ ALIP BRONZLAŞMAYA GİDECEK (MİŞ) GALİBE CENNETE GİRSE BİLE..
Ne diyeceğini bile şaşırmışsın öfkeden :) Senin tanrının vereceği hurilerle yatmaktansa, cehennemde zebanileri yeğlerim yavrum.

CEHENNEMEİN TAM ORTASINDA EN DERİN ÇUKURUNDA CAYIR CAYIR, YANMA AMA ÖLMEK YOK SONSUZA KADAR TEKRAR TEKRAR, VUCUDUNDA Kİ TÜM DERİLER YANIP YANIP KAVRULACAK TEKRAR, TEKRAR, İSTER İNANSIN İSTER İNANMASIN... HA SÖYLEMEYİ UNUTTUM AÇIK BÜFEDE SOĞUK BİŞEYLER YOK BAĞIRSAKLARI PARÇALAYAN KAYNAR İRİN VE YİYECEK OLARAK DA ZAKKUM VAR AFİYET OLSUN...
Tanrıyı kendiniz gibi sadist mi sandınız? Şu yukarıdaki sözlerinizi yapacak tanrının ve tapınıcılarının iyi olduklarını nasıl ifade edersiniz akıl karı değil.

HADİ ORDAN DENİR... BİR DAHA DA MUHATAP ALINMAZ....
Zaten bende senin gibi çocukları muhattap almaktan hoşlanmıyorum. Benim tek derdim kanlı ideolojinizden insanları korumak... Uyandırmak! ''Din elden gidiyor yetişin a dostlar'' diyerek diri diri insanları yakan provakatörlerden, onları hipnoza sokan insanlardan kurtarmak. Yoksa sen sadece temsilisin. Akıl ve insanlık düşmanları kimse, elimden geldiğince karşınızda olacağım.

Dahası sen ve türevlerin bizim için velinimet... Biz burda sabahtan akşama dil döksek, kimseyi sizin gibi dinden soğutamayız. Bakın bunda çok ciddiyim.
 
B

bursali68

Ziyaretci
2 taraf var birisi: Kur-an'ı Kerim'i ancak alimler anlar biz onlara uyarız, Kendimiz ona yorum getirip, kendi yorumumuzla amel edersek yanlış yaparız, helak oluruz, ille biri bize bunları anlatmalı diyor.

diğeri: Kur-an'ı Kerim'in açık ayetlerini herkes anlayabilir, anlayamayacak olsaydık Allah bizi sorumlu tutmazdı. Kur-an'ı Kerim'i ancak alimler anlayacak olsaydı, Allah sorumlu tuttuğu her kulu Alim olacak seviyede yaratırdı diyor?

Tam olarak böyle diyorlar demek yanlış olur ama benim anladığım: böyle düşünüyorlar

Sizce kim daha isabetli düşünüyor? Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen?
Yukarıdaki yazınızdaki gibi bir ikilem gözüküyor ancak bunu ikileme sokan insanlar.Yüce Yaratan böyle bir ikilem koymuyor.Kur'an'da çeşitli türde ayetler vardır ;

- Düşünmez misiniz?

- Alimler anlar,

- Ayetlerimizi açık seçik indirdik...

Gibi değişik söylemler vardır.Buradan yola çıkarsak,Kur'an'ı sadece tamamen kullar anlar dersek yanlış söyleyebiliriz,sadece alimler anlar dersek de yanlışa düşebiliriz.Tabii buradaki anlama herşeyiyle Kur'an'ın tümüne vakıf olma anlamındadır.

Kur'an'ın tümünü okuduğunda bir çobanın anlamasıyla,bir bilim adamının anlaması arasında mutlaka farklar vardır,işte zaten bize bunu söyleyen " hiç düşünmez misiniz " diye biten ayetlerdir.Herkes faklı anlayabilir.Bu farklılık detaylarla ilgilidir.Ve bu detayların da direkt bilimle de bağlantıları olduğundan bazen sır diye nitelenen ayetlerle karşı karşıya kalırız.

Sonuç olarak Kur'an'ı " alimler anlar " diyenler de,tüm insanlar " aynı anlar " diyenler de sanırım yanılmaktadır.Biri " kula kulluğu " getirir,diğeri de yanlışa düşürecek ince bir çizgiye getirebilir.Kur'an'ı " akıl,bilim " ile anlamaya çalışmak galiba en doğrusu.Çünkü bazen geleceğimize ışık tutan bir kitaptan söz ediyoruz.Herşeyin,mealcinin ve anlaşılan türdeki alimlerin anladığı gündeki gibi olamayacağı da aşikardır.İçerik değişmemekle birlikte geleceğimizdeki hayat kuralları geçmişteki kurallar ile değişiklik göstermektedir.Bundan dolayıdır ki her devirde Kur'an bir çok konuda hayatı tekrar anlatır.

Bu arada konudaki tartışmalara bakınca da şunu söyleyebilirim,İslam dini " kan-kin-nefret " dini değildir ve böyle göstermeye çalışmak da en büyük yanlıştır.Oysaki İslam dini hoşgörü dinidir.Hoşgörülü olmak zorundayız inanana da,inanmayana da,farklı inanana da,çünkü İslam dini hiç kimsenin " hegamonyasında " değildir.

Sağlıcakla kalınız.
 

RABİA

Bağımlı
Üye
Keşke tanrı, insanlar arasında düşmanlık yaratmaktan çok kardeşliğe vesile olsaymış... Ama olamadı malesef. Bu kardeşleşmeyi, tanrının sonsuz azabına rağmen, bizler üstleniyoruz. Bizler hümanistiz... Dinimiz yok, pekçoğumuzun tanrısıda yok. Ama vicdanımız var, insanlığa karşı tanrının olmadığı kadar bir sorumluluğumuz var.

Böylesi müslümanların, sahip olduğu dilden, derlenmesinde yaşanan kayıplardan ve karmaşıklıktan, ne için söz edildiği anlaşılamayan ayetleri ve genel Kuran'ı anladım, ben buldum diye heyecanla orta çıkması garip.

Ayrıca, spartaküs'ün belirttiği gibi din ile ilgili sayfaları karıştırırsanız yüzlerce hakaret mesajı bulabilirsiniz. Kaldı ki, islam dini üzerinde bile anlaşamayıp aynı dine mensup arkadaşların birbirine hakarete varan cümleler kurduğuna tanık olduk.

4 din, 4 dine farklı farklı indirilmiş kitaplar. Tanrı deneme yanılma yöntemiyle mi öğreniyor ? Dinler içindeki şiddetten bahsetmiyorum bile. Evet, bence; tanrı piskopat.
Bu yorumlar karşısında derin bir ızdırap duymayan Müslümanın samimiyetinden şüphe ederim.Bu yorumlara,bu düşüncelere sevke sebep olan Müslümanların da iyi bir muhasebe yapmalarını tavsiye ederim.


bir Müslüman, her şeyden evvel kendi iç dünyasını Darü'l İslam (İslam memleketi) yapmak zorundadır. İslam yurdu olmayan bir vücudun giriş kapısına asacağı tevhid bayrağı insana ne kazandırır?

Denizde olmasına rağmen yanarak batan çok gemi vardır
İslam dini " kan-kin-nefret " dini değildir ve böyle göstermeye çalışmak da en büyük yanlıştır.Oysaki İslam dini hoşgörü dinidir.Hoşgörülü olmak zorundayız inanana da,inanmayana da,farklı inanana da,çünkü İslam dini hiç kimsenin " hegamonyasında " değildir.
KİLİT
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt