• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Anıtkabir, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Sanal Gezintileri

Okunuyor :
Anıtkabir, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Sanal Gezintileri

ismailcifci

Acemi
Üye
Anıtkabir, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Sanal Gezintileri Yayında

Anitkabir Sanal Gezintisi, Ataturk ve Kurtulus Savasi Muzesi Sanal Gezintisi

Türk ulusunun varoluş mücadelesi olan Kurtuluş Savaşı’nın ve Atatürk’ün hayatının, tüm dünyaya en etkili şekilde aktarılabilmesi amacı ile yola çıkılan proje sayesinde Anıtkabir artık 7/24 ziyaret edilebiliyor. 20 Ocak 2009 tarihinde AnkaraSanalGezinti.com/Anitkabir adresinde yayına başlayan Anıtkabir ile Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Sanal Gezintileri, Türkiye’de yapılmış en kapsamlı sanal müze çalışması olma niteliğinde.

Anıtkabir Müze Komutanlığı ve Pozitif Değer Bilişim Çözümleri’nin 9 aylık çalışmasının sonucunda ortaya çıkan Anıtkabir, Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Sanal Gezintileri, Ocak ayının ikinci yarısında internet ziyaretçileriyle buluştu.

750 bin m²’lik alan üzerine kurulu Anıtkabir’in sanal gezintisi yedi ardışık sanal gezinti ile tamamlandı. Bu sanal gezintilerle;
• Anıtkabir Dış Mekanlar (Aslanlı Yol, Tören Alanı, Mozole, Kuleler),
• Atatürk’ün Kişisel Eşyaları,
• Çanakkale Panoraması,
• Sakarya ve Büyük Taarruz Panoramaları,
• Kurtuluş Savaşı Tabloları,
• Kurtuluş Savaşı ve İnkılâp Galerileri, Kurtuluş Savaşı kahramanlarının büstleri, özgeçmişleri ve öyküleri
• Atatürk Özel Kitaplığı
bölümleri adım adım gezilebilmektedir.

Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi Sanal Gezintisi, ziyaretçilerine her türlü bilgiyi görsel öğeler ile yazılı sunabilecek şekilde hazırlandı. Böylelikle, Anıtkabir ve 2001 yılında açılan Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi tümüyle sanal ortama taşınmış oldu.

7/24 Açık Anıtkabir

Hayata geçirilen bu proje sayesinde Anıtkabir ile Atatürk ve Kurtuluş Savaşı Müzesi 360 derece olarak internet üzerinden her dakika ziyarete açık hale geldi. Tam ekran (full screen) gezintiye izin veren, sağa – sola, yukarı - aşağı dönme, görüntüler arası ilerleme ve istenilen objelere yaklaşma (zoom in – zoom out) özelliklerine sahip sistem, müzedeki objelerin üzerine tıklandığı zaman açılan pencerede objenin ayrıntılı fotoğrafları ile birlikte obje hakkında da detaylı bilgi veriyor. Bu yöntem ile yalnızca müzedeki vitrinlerin değil Panoramalar bölümünde canlandırılan savaşların ve kahramanlık öykülerinin de bilgileri ziyaretçilere aktarılmakta. Aslanlı yolun karakteristik özelliklerinden, mozole tavanındaki desenlere kadar oldukça geniş bir yelpazede bilgi sunan bu sanal gezintide, görselliği paylaşmanın yanında ziyaretçisini bilgilendirme misyonu da bulunuyor.
 

Kaygısız

Amatör
Üye
Paylaşımınız için size teşekkür ederim efendim..
Bir Çok gezi yapıldı okulda, Anıtkabir adına..Ama maddi durum yüzünden gidemedim efendim..
20-30-40 lira arası değişiyor efendim.. Biraz pahalı geldi aileme =)
Umarım mümkünhatı olur birgun bende görme şansını yakalarımm
 
Üst Alt