Aniden ortadan kaybolan erkekler

Yakışıklı ve düzgün bir erkekle tanışıp onunla ciddi bir ilişki yaşayabileceğinizi düşünürsünüz ama

Birkaç hafta boyunca her şey çok güzel gider. Yemeklere çıkar, güzel iltifatlar duyar ve gün içinde ondan birbirinden eğlenceli mesajlar alırsınız. Ama sonra birden her şey bıçak gibi kesilir. Aramayı keser, mesajlarınıza cevap vermez ve sizinle bir daha görüşmemesini saçma sapan sebeplerle açıklar. Çantanızın kolunuzdan çalınmasına nasıl kapkaç deniliyorsa, buna da ilişki kapkaçı diyebiliriz. Böyle bir durumda kendinizi hayal kırıklığına uğramış ve bir kurban gibi hissetmeniz ise çok normal. Şimdi isterseniz bir örnekle devam edelim...
Sezen, Kaan'la İstanbul'da popüler bir gece kulübünde tanıştığında güzel bir ilişki yaşanacağına inanmasa da, Kaan zaman içinde tüm önyargılarını yıkmayı başardı. Aslında Sezen'in uzak durmaya çalışmasının sebebi, ayrı şehirlerde yaşamalarıydı. Tabii Kaan bunu pek de kafaya takmıyordu. Nasılsa telefon ve internet vardı. Eğer birbirlerinden yeterince hoşlanıyorlarsa, ilişkiyi sürdürebilirlerdi. Her gün yapılan telefon görüşmeleri ve aldığı güzel mesajlar Sezen'i de güzel bir şeylerin yaşanacağına ikna etmişti. Bir de üstüne İstanbul'da iş bulunca her şey tam istediği gibi ilerlemeye başladı ve İstanbul'a taşındı. Yeni bir iş heyecanına yeni bir aşkın dayanılmaz çekiciliği de eklendi. Ama İstanbul'a yerleştikten kısa bir süre sonra Kaan'ın tavırları değişmeye başladı. Daha az arıyor, telefonunu açmıyor veya mesajlara geç cevap yazıyordu. Her şey için bir bahanesi vardı. Sezen, sıkıntısını saklamayıp yüzleşmek istediğinde kıskanç bir kadın olmakla suçlandı. Bu konuşmadan sonra işler iyice kötüye gitmeye başladı ve Kaan aramayı tamamen kesti. Sezen'in ilişkiyi kurtarmak için verdiği için çabalamasına cevap bile vermedi. O aşk dolu adam birden ortadan kaybolmuştu.

Çaresizlik Çağı

Bu örnekten sonra erkeklerin neden kaçtığını sorgulamaya başlayabiliriz. Uzmanlar, bu konuda suçu biyolojiye atıyor. Kadınlar, çocuk sahibi olmak için durmadan biyolojik saatlerini kontrol ediyorlar. Dolayısıyla yaşları ilerledikçe bir partner bulma konusunda üzerlerinde daha yoğun bir baskı hissediyorlar ve sırf birisiyle evlenebilmek için zamanla standartlarını düşürüyorlar. Erkeklerin öyle bir derdi olmadığından, kaçmayı kendilerine verilmiş bir hak olarak görüyorlar.
Bir ilişkinin ilerleyip gelişmesi konusunda özellikle 20'li yaşların sonundaki erkekler kadınlardan daha şanslı. Çünkü (hiç adil değil biliyoruz ama) erkekler yıllar geçtikçe daha çok seçenekle karşılaşıyor. Yani genç kadınlar arasından seçim yapabiliyorlar.
Kadınlar genellikle genç yaşta evlenmek istiyor. Ama çoğu genç erkek için bu pek de önemli değil. Onların hayattan istedikleri çok daha farklı şeyler var ve aile kurmak o uzun listenin alt sıralarında yer alıyor.
Durun!!! Arkanızdan kovalayan varmış gibi hemen evlilik hayalleri kurmayın. Bu durum karşınızdaki erkeği sizden bir anda soğutabilir.
Peki erkekler neden ayrılmak istediklerini söylemek yerine aniden ortadan kaybolmayı seçiyorlar? Güvenilmez Erkeğin İtirafları (Cad: Confessions of a Toxic Bachelor) kitabının yazarı Rick Marin, iki cinsiyet arasındaki komik farka dair örnekler veriyor. New York'ta yaşadığı ilişkileri heyecan bittiği anda sonlandıran yazar, kadınların, erkekleri numara yaptıkları için suçlarken aslında kendilerinin tıpkı bir Ferrari gibi ciddi bir ilişkiye fazlasıyla hızlı bir çıkış yaptıklarını söylüyor ve "Peki bu durumda kim daha sahte?" diye soruyor.
Uzmanlar, yeni tanıştığınız bir erkeğe duygusal olarak çok fazla bağlanmamanız konusunda uyarıyor. Onu ciddi bir ilişki için zorlamanın ters tepkiye sebep olacağını da ekliyorlar. Erkekler, kısa bir sürede ilişki rayına oturmaya başladığında, bir şeylerin ters gittiğini düşünmeye başlıyorlar. Bunun sebebi ise, hiçbir şey için acele etmek istememeleri. Kadınlar daha ilişkinin başında her şeyi feda edebileceklerini belli edince kaçıyorlar. Çünkü karşılarındaki kadının mutlu edilme ihtiyacını nasıl karşılayabileceklerini bilmiyorlar. İlişki için istekli olduğunuzu belli ettiğiniz zaman sizin hakkınızdaki düşünceleri aniden değişebiliyor.
Çoğu kadın, aşık olup kendisini kaybetmek istediğinden beyinlerinin mantıklı tarafı çalışmamaya başlıyor ve karşılarındaki erkeğe körü körüne güveniyorlar. Sadece yüzeydekilere konsantre olduklarından dolayı daha ilişkinin çok başlarında taviz veriyorlar.
Psikolog Doktor Juanita Kritzinger "Genel olarak kadınlar daha kısa sürede bağlanıyor. Kadınların sınırları çok fazla zorlaması da ortaya tehlikeli bir durum çıkarıyor" diyor. Bu konuda erkeklerden bir şeyler öğrenebilirsiniz: Rahatlayın, hayatınıza odaklanın ve geleceğe kafayı takmak yerine günün getirdiklerini olduğu gibi kabul edin. İlişkiniz konusunda ne kadar rahat olursanız, karşınızdaki erkeği kendinize o kadar bağlarsınız.

Nasıl Başa Çıkılır?

Eğer gittiyse gitmiştir. Size cevap yazmıyorsa, boş verin gitsin. Ortadan kaybolmasının sebebi sadece zamana ihtiyaç duyması olabilir. Eğer sessizlik devam ediyorsa bir süre üzülmenizin zararı yok ama yas tutmayı abartmayın. Yaşadığınız şanssızlığı deneyim olarak düşünün ve yolunuza devam edin. Yaşadıklarınızın sizinle ilgisi olmadığını bilerek hayal kırıklığını engelleyebilirsiniz. Başınıza gelenlerin sizin suçunuz olduğu fikrini unutun. Bu bir yanılsamaydı. En önemlisi bir felaketten kıl payı kurtulduğunuzu düşünün.
Hem böyle dengesiz ve güvenilmez bir adamla nasıl bir geleceğiniz olabilirdi ki?
Rahatlayın, hayatınıza odaklanın ve geleceğe kafayı takmak yerine günün getirdiklerini olduğu gibi kabul edin. İlişkiniz konusunda ne kadar rahat olursanız, karşınızdaki erkeği kendinize o kadar bağlarsınız.

YENİ BİRİYLE TANIŞTIĞINIZDA

Hislerinizi kontrol altına alın.

Ne kadar zor gözükse de, ayaklarınızı yere sağlam basın. Eğer kendinizi kaptırırsanız, birden ortadan kaybolduğunda hayatınız paramparça olmuş gibi hissedebilirsiniz.

İletişim yollarını açın.

Daha ilk başından şu anda nasıl bir ilişki istediğini ve nedenini sormaktan çekinmeyin. Eğer bir şeylerin yanlış olduğunu hissediyorsanız sorunun ne olduğunu anlamaya çalışın.

Hiçbir şey için acele etmeyin!

Bir insanı tanımak uzun zaman ister. Eğer kısa sürede onun için en mükemmel kadın olduğunuzu söylerse kendinize şu soruyu sorun: "Hakkımda ne kadar şey biliyor? Acaba benim yerime, kafasında canlandırdığı hayali bir kadına mı aşık oldu?" İlişkiniz hızlı ilerliyorsa dikkatli olmakta fayda var.

Cinsel yakınlıkla aşkı birbirine karıştırmayın.

Erkeklerle kadınlar bu konuda birbirinden ayrılıyor. Siz sekse çok duygusal olarak yaklaşırken o sizinle aynı düşünceyi paylaşmayabilir. Sizinle yatağa girmemesini de kötüye yormayın. İşleri yavaştan almak istiyor olabilir.
Sabah / Elif Öksüz
leyditurk.com
 
Üst Alt