Anguslar teker teker ölüyor

ŞANLIURFA’daki besicilere dağıtılmak üzere Uruguay’dan ithal edilen ’angus’ cinsi 3 bin 291 baş sığırın gümrük işlemlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle Mersin Limanı açıklarında gemide bekletildiği, aç ve susuz kalan hayvanların telef olmaya başladığı iddia edildi.

Angusların yüklü olduğu Heidi Plus adlı gemi, ithalatçı firma Novalüks’ün yaşadığı sorunlar nedeniyle tedbir kararı bulunduğundan limana yanaşamadı. Angusları sipariş eden çiftçiler de yaşanan sorunlar nedeniyle 1 milyon doları bulduğu belirtilen navlun ve demuraj bedelini ödemedi.

İthalatı yüklenen Novalüks firmasının ortaklarından Murat Anılgan, koordinatör görevi yürüten Şanlıurfa Valiliği ile sözleşmede yer alan hükümler konusunda sorunlar yaşandığını öne sürüp, sığırlara el konulacağı için karaya çıkaramadıklarını söyledi.

Konuya çözüm sağlamak için Şanlıurfa ve Mersin valilikleri ile gümrük müdürlüğüyle görüşmelerin sürdüğünü, ancak sonuç alamadıklarını ifade eden Murat Anılgan, "14 Temmuz’dan beri sığır yüklü gemi Mersin açıklarında bekliyor. Yem ve su yetersizliği yüzünden her gün 8-10 hayvan telef oluyor. Başbakanımız, Cumhurbaşkanımızın bu soruna el atmasını istiyoruz. Çünkü bu sığırlar için para ödeyen çiftçiler mağdur oluyor" dedi.

İthalatçı firma üzerinden büyükbaş hayvan getiren çiftçi Mustafa Kalender de gümrükte yaşanan sorun nedeniyle Angusları karaya çıkaramadıklarını söyledi.

hurriyet.com.tr
 
Demurrage- demoraj bir gemi yi kiraladığınız günlerden daha fazla alı koymanın karşılığında ödemeniz gereken bedeldir.
Bu bir beceriksizliktir bence, Hayvanların yükün evrakları daha gelmeden önce ayarlanır. Sertifikaları verilir gemi söz verdiği tarihlerde limanda olur. Sonra yük boşalır gemi limandan ayrılır. Yük sahile bırakıldıktan sonra kiralanmış gemi parasının son kısmını alır.
- Hayvanlar gemi içinde , gemiyi aşırı alıkoyma demurrage bedeli ne ise ödenmeden gemi kaptanı hiçbir tane hayvan ölü yada diri bırakmaz şirket talimatıyla. Bu beceriksizlik daha önce hayvan ithalatı olmadığı için ve birçok makamdan izin almak için oluşturulan sertifikalardan formaliteden kaynaklı. Bu formaliteyi de oluşturan Türkiyedeki besicileri korumak için oluşturulan kanunlar. Ancak kendi bataklığımızda batmak buna denir.

her geçen gün demurrage yazar gemi, Takometre gibi , biran önce hayvanları sahile veteriner hekimlerler bırakıp kurtulmak gerekir bu yükten. Hayvan sahipleri demorrage ödemek istemez çünkü söz verilmiş olan fiyat vardır. Aracı firmanın sorunudur . Bu acemilik geçecektir. Ha devlet olarak gemiye ceza yazarak demorrage ı alırsınız bir şekilde.Asıl demurrage yi ithal eden şirket öder söz verdiği zamanda sahilde limanı ve tezkereleri halledemediği için. Demurrgaden navlun yartırıp Garanti mektubu-teminat ile geçici olarak kurtulunur gelecekte ödeme şartı ile.
Ancak formaliteler hiç normal halkın ucuz et yemesi için geliştirilmemiş. Hep pahalı et için programlanmış. Bundan sonrası daha kolay olacak ama tekel kırlmış olacaktır Bütün dünya 5-6 dolardan et yiyorken bulgaristanda 7-8 tl guristanda 6-7 tl rusyada 7-9 tl dana etin kilosu
 
Üst Alt