Android Terimler Sözlüğü

Android Terimler Sözlüğü

Android Terimleri ve Anlamları

Android Terimleri

Günlük hayatta karşımıza çıkan Android kavramları:

Root Olmak: Özetle telefonunuzun admin yetkisine sahip olmaktır. Telefon rootlandıktan sonra artık dilediğiniz müdahaleyi yapabilmeniz için telefonunuzun yöneticisi artık üretici değil, siz olursunuz. Google Playdeki bazı uygulamalarda bulunan Root required ifadesi o uygulamayı telefon ancak rootlu ise kullanabileceğiniz anlamına gelir.

ClockworkMod(CWM): Clockworkmod, telefonunuzu rootladıktan sonra yeni yazılım yükleme, yedek alma, batarya istatistiklerini silme vb. gibi işlemler yapmaya yarayan bir yazılımdır. Genelde telefonunuzun ses açma ve güç tuşlarına basarak (modellerde değişkenlik gösterebilir) ulaşılır.

Rom: Telefonunuzda yer alan Android işletim sistemi üzerine kurulacak yeni yazılımı ifade eder. Telefonunuzla birlikte gelen yazılım Stock Rom, sizin isteğinize bağlı olarak yükleyeceğiniz yazılım Custom Rom olarak ifade edilir.

Kernel: İşletim sisteminin ilk çalışan, donanım ile işletim sistemi arasındaki iletişimini sağlayan ve kontrol eden yapısıdır.Telefonunuzun beynidir. Performans ve batarya dengesi Rom içindeki kernel çekirdeği tarafından kontrol edilir. Bir Romun başarısını belirleyen en önemli unsurdur. Windows işletim sisteminde karşılığı BIOStur diyebiliriz.

Bootloader: Firmalar genelde kullanıcıların telefon üzerinde değişiklik yapmalarını istemediklerinden bootloader dediğimiz alanı kilitli bir şekilde sunarlar. Genelde telefonun ses açma-kısma ve güç tuşlarına aynı anda basarak ulaşacağınız pembe ekrandır. Pembe ekran esnasında telefonu bilgisayara bağladığınızda telefon içindeki boot ve image dosyalarını görebiliyorsanız bu kilit açık demektir.

Recovery Mod:Recovery modu, cihazı normal yolla açmak yerine belirli bir tuş kombinasyonu girilebilen özel bir bölümdür.

Atmel: Özetle bazı Android işletim sistemli akıllı telefonlardaki bir dokunmatik ekran çeşididir.

Terminal Emulator: Google Playde kolayca bulabileceğiniz bu uygulama, Linux kodlarını sisteme yazmamızı sağlıyor. Linux biliyorsanız Androide hangi kodları yazacağınızı zaten biliyorsunuzdur. Bilmiyorsanız da sorun değil, çünkü forumlarda hangi işlemler için hangi kodların girilmesi gerektiği zaten yazılı.

Xda-Developers: Dünya genelindeki Android kullanıcı ve geliştiricilerinin buluştuğu forum. Telefon modeliniz ne olursa olsun mutlaka size uygun bir rom ve yukarda bahsettiğim işlemlerin ne şekilde yapılacağı detaylıca anlatılmaktadır. Türkiyede ise Forum donanım haber oldukça yüksek kullanıcı adedine sahip.

Custom Romlar: Telefon üreticinizin size sunduğu yazılımı değiştirmek isterseniz telefon modelinize uygun yazılımların en popülerleri Miui ve Cm10′dur. Tabiiki custom roma yakın bir şekilde dizayn edilmiş özel romlar bulmanız da mümkün.

Android Sürümleri: Googleın Android işletim sistemli telefonlarında sunduğu sürümler ise Froyo (2.2) Gingerbread (2.3) Ics (4.0) ve Jelly Bean (4.1).

Firmware : Telefonun çalışmasını sağlayan komple yazılım sistemi ve arayüzüdür. Androidi buna örnek verebiliriz. Akıllı telefon ve tablet bilgisayarlarda marka ve modele göre farklı isim ve kodlama alırlar. Firmware için kök yapı denebilir.

Stock ROM :Googleın ürettiği firmwarein cihaz üreticileri tarafından kendi cihazlarına göre özelleştirilmiş halidir.

Custom ROM: Üretici firmaların piyasaya sürdüğü stock romların, geliştiriciler tarafından performans ve görselliğe yönelik geliştirme yapılmış halidir.

S-off : Radio ve kernelin değiştirilmesine engel olan kilidin kaldırılması olayıdır.

SuperUser(SU) : Asıl anlam olarak Linux sistemlerde tüm dosya ve klasörlerde işlem yapmaya yetkili olan tek kullanıcı grubudur. Android sistemlerde de aynıdır lakin genelde kastedilen cihazınızı root ettikten sonra menüye gelen uygulamadır. Bu uygulamayı görürseniz cihaz rootlu demektir.

USB Debugging: USB hata ayıklama modudur.

Wipe: Bu terimi içeren işlemler sistemdeki ayar ve kullanıcı verilerini siler.

Wipe data/Factory reset: Recovery seçeneklerinden birisidir. Uygulandığında SD Kart bölümü hariç her şey sıfırlanır. Cihaz fabrika ayarlarına geri döner.

Wipe cache partition :Uygulandığında, kurulumlar esnasında oluşan geçici dosyaların temizlenmesini sağlar. Kullanıcı verileri(rehber vs.) silinmez. Bilgisayarınızda bulunan temp dosyasının temizlenmesi gibidir.

Wipe Dalvik Cache:Sistem içerisinde bulunan uygulama artıklarını temizlemek için kullanılır. Rom yüklemelerinden sonra oluşacak açılış sorunlarında tavsiye edilir. CWM Recovery menüsünde bulunur.

ClockWork Mod (CWM) : Recovery yada kurtarma modunun, Android geliştiricileri tarafından güncellenmiş yada daha fazla özellik eklenmiş halidir. Bu moda alınan telefonda birçok işlem (root yapımı, custom rom yükleme) daha kolay ve basit şekilde yapılır.

Non-Wipe : Sistem ayarları ve kullanıcı verileri üzerinde değişiklik yapmayan yazılımlardır.

Recovery: Kurtarma anlamına gelir.

Download Mo:Cihaza firmware yapısı içerisindeki dosyaları yüklemede kullanılan çalışma ekranıdır.

Recovery Mod: Cihazı zor bir durumda kurtarmaya yarayan çalışma modudur. İçerisinde sıfırlama seçenekleri olduğu için bu ad verilmiştir.

Custom Binary Counter (ROM / Flash Counter): Stock (Orijinal) olmayan firmware, custom rom ve kernel yüklemelerinin sonunda her defasında 1 artan sayaçtır. Download moduna girildiğinde görülür.

Jig : Download moduna tuş kombinasyonu ile girmeyen ve rom yükleme sayacını sıfırlamak için kullanılan minik USB aparatı.

Brick : Telefonun açılmaması ve bilgisayara bağlandığında hiçbir tepki vermemesi yani brick kelimesinin tam karşılığı olan tuğladan farksız olma durumudur.

Bootloader:Telefonunuzu açtıktan sonra kerneli uyandıran ve ona işletim sistemini başlatması emrini veren ufak progr*****tır. Boot bölümünde yüklüdür.

Baseband: Telefonda şebeke bağlantılarını kontrol eden ve düzenleyen işlemci ile bağlantılı olarak çalışan kendine ait bir çipi bulunan donanım parçası.

Internal SD : Telefonun içerisindeki bellek çipinde bulunan depolama alanıdır.

External SD : Harici takılan hafıza kartınızın telefonda dosya yöneticisinden görünen ismidir.

NFC : Tam açılımı Yakın Alan İletişimi (Near Field Communication)dir. Akıllı telefonlar ve benzer cihazların birbirleriyle dokunarak ya da sadece bir kaç santimetre yaklaştırılarak radyo bağlantısı kurmaları için geliştirilmiş bir standarttır.

OTG (USB On-The-Go): Genellikle USB OTG olarak kısaltılır, dijital müzik çalarlar ya da mobil telefonlar gibi USB aletlere, USB flash disk, fare, klavye gibi çevre birimlerinin bağlanabilmesi için cihazın bir sağlayıcı gibi davranmasını sağlayan özelliktir.

BusyBox : Android sistem üzerine yüklenen ve Linux/Unix sistemine erişerek komut vermeye yarayan bir uygulama paketidir. Root yetkisinin tam olarak etkin olabilmesi için gereklidir.

LTE : Tam açılımı Long Term Evolution, 3Gnin daha gelişmiş hali olan 4Gdir.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt