Android li telefonlarda pil ömrünü uzatmanın yolları

Her şeyi denediniz ancak Android cebinizin pil ömrünü uzatamadınız. Telefonunuzun pili bir gün zor dayanıyor ve şarj aletinizden ayrılamıyorsunuz. O halde bu ipuçlarına şans vermelisiniz.

1. Tam şarj: Piniziniz verimliliğini korumak için onu en az ayda bir kez tam olarak şarj etmeli ve şarj oranınızın yüzde 20'nin altına düşmemesine dikkat etmelisiniz.

2. Uygun sıcaklık: Pilinizi şarj etmek için en uygun sıcaklık 0-45 arasıdır. Çok yüksek ve çok düşük sıcaklıklar pilinize zarar verecektir.

3. Cebiniz nefes alsın: Pilinizi şarj ederken kılıfını çıkarın. Aksi halde sıcaklık cihazınıza zarar verebilir.

4. Wi-Fi'ı kapatın: Wi-Fi, 3G kadar olmasa da önemli ölçüde güce ihtiyaç duyar. İhtiyacınız olmadığı zamanlarda Wi-Fi bağlantısını kapatın.

5. Mobil veri: 3G veri ağı, 2G'ye göre daha fazla pil tüketir. Mobil veri bağlantısını kullanmadığınız zaman kapatarak pilden tasarruf edebilirsiniz.

6. Otomatik eşitlemeyi kapatın: Gmail, Google kişileri gibi gerçek zamanlı eşitleme için kullanılan Otomatik Eşitleme'ye ihtiyacınız yoksa onu kullanmayın.

7. Bluetooth'u kapatın: Wi-Fi gibi Bluetooth bağlantısı da güç kullanır. Bluetooth kulaklığınızı sıkça kullanmıyosanız, Bluetooth'u kapatın.

8. Ekranınız daha çabuk kapansın: Ekranınızın açık kaldığı süreyi kısaltarak pilden önemli ölçüde tasarruf edebilirsiniz.

9. Parlaklığı ayarlayın: Daha düşük ekran parlaklıkları kullanarak pilden önemli derecede tasarruf edebilirsiniz.

10. Arka play uygulamalarını kapatın: Arka planda çalışan uygulamaların işlemci gücünüzü tüketmediğinden emin olun.

11. Otomatik güncellemeyi kapatın: Otomatik uygulama güncelleme aralığını uzatarak veya bu özelliği kapatarak pilden tasarruf edebilirsiniz.

12. Titreşimi kapatın: Sadece telefon zilini duymayacağınız zamanlarda titreşim özelliğini kullanarak pilden tasarruf edebilirsiniz.

13. Güç denetimi widget'ı kullanın: Güç kontrolü widget'ını kullanarak belirli işlevleri hızla açıp kapayabilirsiniz. Bunun için ana ekranınıza uzun dokunun ve güç widget'ını bulup ekleyin.

14. Gereksiz widget'ları giriş ekranından kaldırın: Kullandığınız giriş ekranı widget'ları da pilinizi harcayabilir. İhtiyacınız olmayan widget'ları ekranınızdan kaldırın.

15. GPS'i kapatın: Bazı uygulamalar konumunuzu belirlemek için sıkça GPS'e başvurabilirler. GPS özelliğini kapalı tutmak, pil ömrünüzü artırabilir.
kaynak:chip.com.tr

Hala telefonunuzun pili hızlı tükeniyorsa telefonu komple kapatın :))
 
Pil ömrü uzatmanın çeşitli yolları olsada genel itibariyle Android işletim sisteminin yapısı gereği yapılacaklar kısıtlı..Batarya kalibrasyonu tamamen bir safsatadan ibarettir bir çok sitede battery stats.bin dosyasını silerek batarya istatistiğinin düzeleceğinden bahsedilmiş bu tamamen yanlış bir bilgidir..Android işletim sistemi ve yüklü olan rom ile alakalıdır pil tüketimi ve istatistiği ayrıca battery stats.bin dosyasını silmek için cihazın root edilmesi gereklidir..Pil tüketimini kısıtlamak veya ömrünü arttırmanın tek yolu mevcut olan stock rom'u modifiye edilmiş olan custom rom'la değiştirilmesi gerekir bu iş ciddi anlamda bilgi gerektirir ilk olarak cihazın root erişimine açılması ardından orjinal rom(stock rom)'un yedeği alınarak sorun oluşması halinde önlemi alınmalıdır..Custom rom'lar genelde performans artışı ve düşük enerji tüketimi üstüne odaklıdır..Tabiiki iş sadece rom yüklemekle bitmiyor cihazın uyumlu olduğu kernel'ide yüklemeniz gerekiyor..

Çoğu cihaz'ın stock rom'u bootloader ve root erişimi kapalı halde gelmektedir bilinçsiz kullanıcı hatalarını önlemek maksadıyla..Yine bir çok cihaz rom'unda pilin ömrünü arttırmak için pil koruma istatistiği mevcuttur bir çoğumuz cihazın şarj sırasında % 97 gibi düzeylerde şarjı neden kestiğini bilmeyiz halbuki bataryanın yapısı gereği full şarj durumunda pilin sarj ve deşarj süresi yarı yarıya azalmakta bu nedenle üreticiler batarayanın ömrünü arttırmak için rom'un içine gömülü yazılımsal bir müdahalede bulunuyorlar..Yüzde yüz şarj etmenin yolu custom rom yüklemektir fakata batarya ömrününde yarıya ineceğini anımsatmak isterim..Ayrıca bir çok kişi aynı dertten muzdarip olsada cihazların bir çoğunun bataryası 1200-1300 mah seviyesindedir haliyle bir günlük şaerj seviyesi yadırgancak bir durum değildir piyasada daha uzun şarj sürelerini sağlayan 1500-1600 mah ve üzerinde bataryalar mevcuttur..

Eğer android cihaza sahipseniz onun her özelliğini kısıtlayacaksanız başka cihazlara yönelmenizde fayda var eğerki androidin özelliklerini kullanacam diyorsanız 3 seçeneğiniz var;

1-Sürekli yanınızda şarj cihazı gezdirmek..

2-Custom rom yüklemek..

3-Harici veya yüksek kapasiteli bir bataryaya sahip olmak..
 
Üst Alt