ANDIMIZ'I Yorumlamak

ANDIMIZ'I YORUMLAMAK;

TÜRKÜM, DOĞRUYUM ÇALIŞKANIM

-- Evet, ben de Türk'üm.
Çalışkan da sayılırım fakat doğru değilim.
Neden mi? Çünkü kapitalist modelin yaşamıma enjekte edilmesine itiraz etmiyorum.
Bu modelin kısaca özü şudur; yalancılık, dolandırıcılık, hırsızlık, adaletsizlik, haksızlık, çıkarcılık, bencillik, adam kayırma vs.
İşte bu nedenle kapitalizm yanlısı olduğum için doğru değilim.

İLKEM; KÜÇÜKLERİMİ KORUMAK, BÜYÜKLERİMİ SAYMAK, YURDUMU, MİLLETİMİ ÖZÜMDEN ÇOK SEVMEKTİR.

-- Çok güzel ve insancıl bir söylem.
Peki bu söyleme uyuyor muyuz, söylemi uyguluyor muyuz?
Hayır. Yurdumuzu-milletimizi özümüzden çok sevseydik; binlerce çocuğumuz çocukluğunu yaşardı, işçi olarak çalıştırılmazdı, aç ve yoksulluğa terk edilmezdi, çöplüklerden demir toplayarak yaşamaya çalışan küçücük kız çocuklarımız tacize uğramazdı ve bizlerde bunlara seyirci kalmazdık.
Büyüklerimizi saymak konusunda ise sadece şu deyimi hatırlatmak isterim; '' Bu esirde (asır) babana bile güzenmeyeceksin.''
İşte böylesine utanılması gereken bir deyimin algımızda ve litaratürümüzde yer almasına neden olan şey kapitalizmdir.
Bu modeli sahiplendiğimiz sürece büyüklerimize saygı hususunda o deyim kara bir leke olarak kalacaktır alnımızda.

ÜLKÜM; YÜKSELMEK, İLERİ GİTMEKTİR.

-- Elbette öyle olmalı.
Yükselmeliyiz, ileri gitmeliyiz.
Ama hep birlikte yükselmeliyiz.
Kimilerinin kafasını tavana değdirirken, kimilerini ayaklar altında ezmemeliyiz.
Ekmeği eşit bölmeliyiz.
Kimimiz açlık ve sefalet içinde can çekişirken kimimiz çatlayana, patlayana, tıskırına kadar yememeliyiz.

EY BÜYÜK ATATÜRK!
AÇTIĞIN YOLDA, GÖSTERDİĞİN HEDEFE DURMADAN YÜRÜYECEĞİME ANT İÇERİM.
VARLIĞIM TÜRK VARLIĞINA ARMAĞAN OLSUN.

-- Büyük Atatürk'ün gösterdiği hedef şudur; "Ben size manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum.
Benim manevi mirasım bilim ve akıldır.
Zaman süratle ilerliyor, milletlerin, cemiyetlerin, fertlerin saadet ve bedbahtlık telâkkileri bile değişiyor.
Böyle bir dünyada, asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek, aklın ve ilmin gelişimini inkâr etmek olur."

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.

-- 'Türk'üm, ama mutlu değilim.

KISACASI İŞİN ÖZÜ ARKADAŞLAR; KAPİTALİST BİR MODELİ ÖZÜMSEDİĞİMİZ SÜRECE NE DOĞRU OLABİLİRİZ, NE KÜÇÜKLERİMİZİ SEVİP, BÜYÜKLERİMİZİ SAYABİLİRİZ, NE YÜKSELİP İLERİ GİDEBİLİRİZ, NE ATATÜRK'ÜN GÖSTERDİĞİ HEDEFE VARABİLİRİZ, NE VARLIĞIMIZI ARMAĞAN EDEBİLİRİZ, NE DE MUTLUYUZ DİYEBİLİRİZ.

ANCAK VE ANCAK BU TÜR KULAĞA HOŞ GELEN SÖYLEMLERLE KANDIRILIRIZ, UYUTULURUZ, HEPSİ BU.

SOSYALİST

Sevgili SOSYALİST..
Senin yorumların ne yazıkki doğru ve Türkiyedeki acı gerçekler ve Türkiyenin başka bir boyutu..
Ama! sanırım senin düşündüklerin düşünülerek yazılmadı andımız..:)
Daha çok Bayrak,Vatan,Atatürk,Türklük..vs..milli değerlerimizi pekiştirip,bu vatan uğruna kenetlenmemiz için yazılmış olmalı herşeye rağmen...!
Bu yüzden Çocuklara küçüklükten itibaren vatan,millet aşkı aşılamanın nesi yanlış??
Biz bu değerlere sahip çıkmazsak işte böyle önce andımız kaldırılır,sonra biraz toprak sonra biraz daha böyle böyle en son o uğruna ne kanlar dökülmüş,savaşılmış Bayrağımız iner..
Ondan sonra kapitalizmi bile mumla ararız millet olarak..:)

Bu yüzden Ne Mutlu Türk'üm Diyene,Diyebilene..

Sevgili SOSYALİST..
Senin yorumların ne yazıkki doğru ve Türkiyedeki acı gerçekler ve Türkiyenin başka bir boyutu..
Daha çok Bayrak,Vatan,Atatürk,Türklük..vs..milli değerlerimizi pekiştirip,bu vatan uğruna kenetlenmemiz için yazılmış olmalı herşeye rağmen...!
Bu yüzden Çocuklara küçüklükten itibaren vatan,millet aşkı aşılamanın nesi yanlış??
Biz bu değerlere sahip çıkmazsak işte böyle önce andımız kaldırılır,sonra biraz toprak sonra biraz daha böyle böyle en son o uğruna ne kanlar dökülmüş,savaşılmış Bayrağımız iner..
Ondan sonra kapitalizmi bile mumla ararız millet olarak..:)

Sonuna kadar haklısınız Doğanguneş size katılıyorum ''.NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE''

İnsani değerlerin ve erdemlerin kaynağı ilahi asıldır. Bu ilahi asla ve içeriğe önce düşünsel planda(kalben, imanen) ittiba etmemek sayılan değerlerin var oluşunu da engeller. Çalışkanlık, büyüğe saygı, küçüğe sevgi, vatan sevgisi, doğruluk, fedakarlık, doğru yoldaki toplumunu(!) özünden çok sevmek, varlığını milli yapıya feda etmek ancak ve ancak kimlik netliği ile ve toplumsal kimlikteki birlijtelik ile mümkün olur. Yani şeytani düzenlerin biri olan gayriinsani yapının alt çenesi kapitalizm, üst çenesi de ideolojik sosyalizm, komünizm diyebiliriz. Yani kapitalizm de ideolojik sosyalizm(komünizm) de insanı ezen, yok sayan, insani değerleri berhava eden beşeri inanışlar, sahte dinlerdir.

Bu dinlere, bu zihniyetlere kapılmak ANDIMIZ'daki bazı(!) değer ve erdemlilikleri zaten izale eder, yok eder. Önce kafa karışıklığı kalkması ve kimlik berraklığı lazım..

Sevgili SOSYALİST..
Ondan sonra kapitalizmi bile mumla ararız millet olarak:

Haklısınız, şöyle yapsak daha doğru olacaktır kanımca :)

Şair Can Yücel'den ANDIMIZ

8 Eylül 1968 günü Türkiye Öğretmenler Sendikası tarafından Siyasal Bilgiler Fakültesi konferans salonunda düzenlenen Devrimci Eğitim Şûrasında kendi yazdığı Devrimci Eğitim Şûrası Andını kürsüden okuyan Can Yücel'le birlikte tüm salon o andı okumuştu.

Yücel'in hazırlandığı And şöyleydi:

Türküm, doğruyum, devrimciyim,

Yasam iç ve dış düşmanı dışarı atmak,

Yurdumu tez elden kalkındırmaktır

Ülküm işçiye iş,

Köylüye toprak,

Bebeye süt,

Yavruya ekmek ve kitap,

Gence gelecek sağlamaktır

Varlığım ulusal kurtuluşumuza ve bağımsızlığımıza armağan olsun

Ne dersiniz? :)) :prv:

Üst Alt