Anayasa değişikliği teklifi

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
HALKIN YARARINA DEĞİL, İKTİDARIN ÇIKARLARINA HİZMET EDECEK ANAYASA TASLAĞINA HAYIR

Bizler, aşağıda imzaları bulunan Demokratik Kitle Örgütleri;
AKP’nin tartışmaya açtığı Anayasa değişikliği paketine ilişkin görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz:

1. Bu paketin en önemli özelliği, kuvvetler ayrılığını zedelemesi, bağımsız yargı gücünü iktidarın emrine vermesidir. Bu paketle İktidar, kendi hukuksuzluklarına karşı çıkabilecek tüm yargı denetimini, bertaraf etme amacındadır.

2. Anayasa Mahkemesi tarafından anti laik faaliyetlerin odağı olduğu karara bağlanmış olan bir partinin demokratik bir anayasa yapma olanağı bulunmamaktadır. Zaten getirilmek istenen değişiklik paketinin amacı da böyle bir anayasanın yapılması değildir. İktidar, bu değişiklikle, yargılanmaktan kurtulmak ve ülkeyi yargı denetiminden uzak bir biçimde istediği gibi yönetmek istemektedir.
Böyle bir yönetimin cumhuriyet rejimi olmayacağı açıktır.

3. Bugün, bizzat iktidarın yarattığı gerilim ortamında, diğer siyasi partilerin, demokratik kitle örgütlerinin ve geniş halk kesimlerinin görüşlerinin alınmadığı ve asgari müştereklerde birleşmenin sağlanamadığı koşullarda, halkın çıkarlarına uygun bir anayasa yapılamaz. Bu, ancak bir dayatma olacak ve giderilmesi olanaksız zararlar yaratacaktır. Bu değişiklik paketi ile AKP Hükümeti, toplumun büyük çoğunluğunu karşısına alma pahasına kendi çıkarlarına uygun bir anayasal rejim yaratma peşindedir.

4- Anayasa değişiklik paketi ile; 12 Eylül Rejimi’nin antidemokratik yasa ve uygulamalarını dokunulmazlaştıran geçici 15. maddenin kaldırılacağı ve 12 Eylül darbecilerine yargı yolunun açılacağı vaat edilmektedir. Bu büyük bir aldatmacadır. Eğer AKP Hükümeti bu isteğinde samimi ise geçici 15. maddenin kaldırılmasını bağımsız olarak TBMM’nin gündemine getirebilir; Mecliste grubu bulunan tüm partilerin desteğini alarak bu hedefe ulaşabilir. Ancak, iktidarın amacı, 12 Eylül darbecilerine yargı yolunu açmak değil; 12 Eylül rejiminin acılarını etinde kemiğinde yaşadığı için bu rejime karşı tepkili olan demokratik kamuoyunun desteğini alarak, gerçek hedefine ulaşmaktır. Paket içerisindeki diğer demokratik görünümlü düzenlemelerin amacı da aynıdır. Bu paketle AKP Hükümeti topluma, şekere bulanmış zehir sunmaktadır.

5-)Değişiklik metninde, en can yakıcı sorun olan dokunulmazlıklar konusunda tek bir adım dahi atılmamış oluşu da iktidarın amacının ne olduğunu açıkça ortaya çıkarmaktadır.
Bu nedenlerle, demokratik kitle örgütleri olarak bizler, AKP Hükümetinin sunmuş olduğu Anayasa değişiklik paketinin tamamını reddediyoruz.
Gerçekten demokratik bir anayasanın, ülkenin bağımsızlığını, ulusal egemenliği, bilimi, sosyal adaleti, sosyal devleti, halkçılığı, ulusal eğitimi, dilin ve kültürün korunup geliştirilmesini emreden ve güvenceye bağlayan bir yapıda olacağı günlere inanıyoruz. Bu inancı paylaşan tüm milletvekillerini, değişiklik girişimin önünü, Mecliste kesmek üzere mücadeleye davet ediyoruz. 28.Mart.2010

USTKB-ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ ÇAĞIRIYOR

29 MART 2010 PAZARTESİ
SAAT 17:00
GALATASARAY LİSESİ ÖNÜ


Uygulanmakta olan ANAYASA ile akp anayasası maddelerini karşılaştıran dosya ektedir.
 

isyan_her_yerde

Tecrübeli
Üye
Hani şu duruşu sadece birileri faaliyete geçince diğerleri kendi çıkarları için yapıyor ya yanarım yanarım buna yanarım. Ülkede demokratik bir parti bile yokken kimler neleri değiştirilmeye çalışılıyor kimler hangi isimler adı altında buna karşı çıkıyor ?


Alışmışız birilerinin acı frenlerine kendi kendimizi durduramıyoruz.
 

Ma-i Nisan

Tecrübeli
Üye
Doğum sancısının acısını annelere sormak lazım. Sonrasında tatlı bir tebessüm atar ilgili her kesime.
Bence doğum sancılarıdır yeni anayasanın çıkmaması için çıkarılan gürültüler.
Sadece gürültü zannımca.
Hayırlısını Allah'tan dileriz.
 

gordionum

Tecrübeli
Üye
elbette eksiklerinin giderilmesi, fazlalıkların törpülenmesi için anayasamızın değiştirilmesi ihtiyacı vardır. lakin bu adı üstünde ANAYASA.. yürütme erkinin, her hangi bir uygulama için çıkardığı yasa, yönetmelik, tüzük, bkkararı gibi salt bir konuyu içermiyor. geleceğimizi tamamıyla etkileyecek bir konudur.

bence koparılan fırtına, anayasanın değiştirilmesine ihtiyaç varmı-yokmu ekseninde cereyan etmiyor. bir oldu bittiye getirilmesi konusu, toplumun her kesimini huzursuz ediyor. örneğin şahsımda huzursuzum. demokrasi adına yaptıklarını söyleyenlerin, tutum ve davranışları böyle düşünmeme neden oluyor.

anayasayı değiştirme yoluna çıkanların, demokrasiyi özümseyememiş olmaları korkumu tetikliyor. öncelikle; demokrasi, çoğunluğu bir şekilde ve halkın anlık kızgınlıkları neticesinde (ülkemizde hep böyle olmuştur) sağlayanların, halkın iradesinin tümünü temsil etmesimidir? yoksa çoğulculuk felsefesi ile toplumun tüm kesimlerini kucaklayacak ve onlarında görüşlerine değer vermenin yolunu bulmak mıdır.

iktidar, bu konunun içeriğini sadece 5 gün tartışmaya açtı. ve yasa teklifini TBMM iletti. ve bunu yaparken muhalefete 3 gün içinde görüşlerinizi bize iletin dayatmasına yöneldi. bumu demokrasi? muhalefetin ve topluma kanaat önderliği yapan kurum ve kuruluşların alternatif sunmasına izin vermemek "ben yaptım oldu" düşüncesinin hayata geçirilmesidir.

evet doğum sancısı çekiliyor. ama bu sağlıklı bir doğuma gebe annenin sancısı değil, aile huzurunu toptan bozacak sakat bir bebeğin doğum sancılarıdır. tabi iktidar sağduyu ile gereğini yapmaz ise...
 
Son düzenleme:

gordionum

Tecrübeli
Üye
ve nihayet gerçek ortaya çıktı; bu anayasanın askeri rejim ANAYASASI olduğunu iddia edenlerin maskesi düştü! 28 şubat'ta tankları yürüten Çevik Bir paşa, ÇALIK HOLDİNG'e aylık 5.000-Tl maaşla DANIŞMAN (Başbakanın dünürü) Büyükanıt paşa bir trilyonluk araç ile mutlu mesut... ama zaman aşımına uğramış 12 eylülcülere güya yargılama!!! aptal çok ya bu memlekette....

haaaaaaaaaaaa. CHP bu değişiklik 12 eylülcülerin yargılanmasını tıkıyor; gelin ZAMANAŞIMINI KALDIRIP YARGILAMA YOLUNU AÇALIM dediğinde neden önerge kabul edilmedi? neden AKP tam kadro önergeye HAYIR OYU VERDİ?
 
Son düzenleme:
Üst Alt