• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Anarşizm Nedir Anarşist kime denir

Karakarizma

Kıdemli
Üye
Anarşizm veya kargaşacılık, toplumsal otoritenin, tahakkümün, erkin ve hiyerarşinin tüm biçimlerini bertaraf etmeyi savunan çeşitli politik felsefeleri ve toplumsal hareketleri tanımlayan sosyal bir terimdir. Anarşi, her koşulda her türlü otoriteyi reddetmektir.

Bu hareketler, merkezi politik yapılar, üretim araçlarının özel mülkiyeti ve ekonomik kurumlar yerine toplumsal ilişkilere dayanan gönüllü etkileşim ve özyönetimi savunur, özgürlük ve otonomi ile karakterize edilen bir toplumu arzular. Bu felsefeler, anarşi terimiyle özgür bireylerin gönüllü etkileşimine dayanan bir toplumu, bireylerin ve toplulukların alınan kararlardan etkilendikleri ölçüde söz sahibi olması düşüncesini ifade eder.

Zorlayıcı kurumlara ve toplumsal bazlı hiyerarşilere karşı olmak anarşizmin asli ilkelerindendir ve ayrıca anarşizm gönüllülüğe dayanan bir toplumun nasıl işleyeceği konusunda olumlu bir görüşü ifade eder. Anarşist felsefeler arasında hatrı sayılır bir çeşitlilik vardır. Şiddetin anarşizmdeki yeri, ne tür bir ekonomik sistemin olması gerektiği, çevre ve endüstriyalizm hakkında sorular ve diğer hareketlerde anarşistlerin rolleri gibi farklı alanlarda çeşitli görüşler bulunmaktadır. Anarşist akımlar bu nedenlerle birbirlerinden çok farklı ve hatta karşı olabilirler. Örneğin anarşist komünizmin yanı sıra Hristiyan anarşizm gibi anarşist akımlar da mevcuttur.

"Anarşi" ve "anarşizm" kelimeleri Yunanca an ("-sız", olumsuzluk eki) archos ("yönetici") kelimesinden türemiştir. Bu yüzden anarşizm en genel anlamı ile yönetimin gereksiz olduğu ve ortadan kaldırılması gerektiği yönündeki inanç ve düşüncedir. "Anarşi" kelimesi, pek çok anarşistin kullandığı biçimiyle kaos veya anomi anl***** gelmez, gönüllü toplumsal ilişkilere dayanan bir toplumu ifade eder.

Ünlü Anarşistler
Peter Alexeyevich Kropotkin
Emma Goldman
Max Stirner
Mihail Bakunin
Ursula K Le Guin
Michel Foucault
Daniel Guérin
Unabomber
Rudolf Rocker
Nestor Makhno
Buenaventura Durruti
Murray Bookchin
George Woodcock
Peter Grimes
Errico Malatesta
Emile Armand
Oscar Wilde
John Zerzan
Pierre-Joseph Proudhon
William Godwin
Alexander Berkman
Joseph Déjacque
Pablo Picasso
Noam Chomsky
Louise Michel
Franz Kafka
 

alpagut

Acemi
Üye
ilk paragrafı sen yazdın herhalde. dier üç paragraf anarşizmi iyi anlatmış, ama birincisi hem takip eden üç paragrafla çelişiyor, hem de yanlış bilgi veriyor.

anarşistler listesine baktım da Michel Foucault, Oscar Wilde, Franz Kafka ve Pablo Picasso'nun anarşist olduğu nerede yazıyor? ilki belki, ikincisi özgürlükçü sosyalist denebilir, kafkaya politik ideoloji atfetmek birazzorlama olmuş, picasso ise komünist parti üyesi olmasa bile sempatizanıydı sanırım, anarşist olması oldukça zor.
 
S

SAHARAY

Ziyaretci
Anarşist;

Asi, bölücü,kışkırtıcı,tahrikçi,isyankar,komplocu...Sözlük anlamı böyle...

Başka türlü bir anlamı varsa bilenler açıklasın lütfen...
 
başlatan benzer konular forum cevaplar tarih
YukseLL modifiye tuning 0
YukseLL network (adsl fiber) 0
YukseLL kimya 0
B sözlük 6
SMN serbest kürsü (polemik) 1

benzer konular


Üst Alt