• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Analık Geçici İş Göremezlik Ödeneği

Okunuyor :
Analık Geçici İş Göremezlik Ödeneği

Datassist.

Acemi
Üye
ANALIK (GEBELİK VE DOĞUM) GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ

Bekir GeçerBekir GEÇER
Sosyal Güvenlik Kurumu Müfettişi

Sigortalı kadın analık(gebelik ve doğum) hali nedeniyle belirli bir süre çalışamamakta ve ücretten yoksun kalmaktadır. Doğumun olduğu tarihinden önceki bir yıl içinde kendisi için en az 120 gün analık sigortası primi ödenmiş bulunması, doğumdan önceki ve doğumdan sonraki sekiz haftalık sürelerde (56’şar gün) işyerinde çalışılmamış olma koşulları ile doğum yapan kadın sigortalıya iş göremezlik ödeneği verilmektedir.

Sigortalı kadının gebelik ve doğum nedeniyle belirli bir süre çalışamaması hem tıbbi gereklilikten hem de 4857 sayılı İş Yasası’nın 74. maddesi’nin “Kadın işçilerin doğumdan önce sekiz ve doğumdan sonra sekiz hafta olmak üzere toplam on altı haftalık süre için çalıştırılmamaları esastır.” Hükmünden kaynaklanmaktadır. Kadın sigortalıların doğum öncesi ve doğum sonrası sekiz haftalık süreler doğrudan yasadan kaynaklanan “yasal geçici iş göremezlik süresi” niteliğindedir. Bu nedenle de bu devrede kadın sigortalıya verilen geçici iş göremezlik ödeneği “yasal geçici iş göremezlik ödeneği” olarak kabul edilmektedir.

"ANALIK (GEBELİK VE DOĞUM) GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ" başlıklı haberin tam metni için tıklayınız.
"Datassist - Ayşe Nazmiye Uça"
 

RABİA

Bağımlı
Üye
Geçici iş göremezlik ödeneği için 90 gün yeterlidir.Fakat bir defaya mahsus verilen emzirme ödeneği için 120 gün gerekir.

S.G.K Müdürlüğünden aldığım bilgi bu yöndedir.
 
Son düzenleme:
Üst Alt