Amerikada Community Collegelar

Merhaba
Community Collegeler Amerikada çok iyi bilinen, hem yabancı hem de Amerikalı öğrenciler tarafından çok tercih edilen, 2 yıllık üniversitelerdir. Community Collegelerden sonra dört yıllık bir okula transfer olabilirsiniz. Çoğu collegelerin, bulundukları eyalette dört yıllık üniversiteler ile akademik anlaşmaları vardır. Community collegeler, Trde yüksekokul bitirmiş olmaya denktir ve YÖK tarafından da onaylanmıştır.

Peki bu collegelerde eğitim almak için nasıl bir süreç izlemeliyiz?

1.) Öncelikle okumak istediğiniz alana karar verip, bu dalda en iyi eğitimi hangi okulda alabileceğinize karar vermeniz gerekir. Yani önce okul seçmeniz gerekir. Bunun için, bulunduğunuz eyaletteki Community Collegeleri internet üzerinden araştırabilir veya Amerikada tanıdığınız bir öğretim görevlisinden ya da daha önce bu kolejlere devam etmiş kişilerden yardım alabilirsiniz.
2.) Okulunuzu seçtikten sonra, görüşme yapabilmek için okula gitmeden önce ilgili bölümden randevu isteyiniz.
3.) Okula gittiğinizde mevcut eğitim durumunuzu güzelce izah edin ve hangi dalda, nasıl bir eğitim almak istediğinizi net olarak belirtin.
Sizin istediğiniz seçenek:
I. 2 yıllık kolej (ön-lisans) diploması mı ?
II. 2 yıllık bir eğitimden sonra 4 yıllık bir üniversiteye transfer yapmak mı?
III. Uzun veya kısa dönem olmak üzere belli bir alanda sertifika almak mı ?

4.) Tercihinizi yaptıktan sonra, ilgili program sizin durumunuza göre, size gereken kursların ya da sınavların ne olduğunu açıklayacak ve sizi ona göre yönlendirecektir. Program seçimiyle birlikte okulun support services dedikleri destek servislerinden; size uygun bir danışman bulma,burs imkanı, tutoring imkanı; okulda ders vererek çalışma imkanı, sağlık sigortası gibi yardımlar hakkında ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.

Kimler Community College lere kayıt olabilir?

En az 17 veya 18 yaşında ve 12 yıllık ortaöğrenimini tamamlamış olan adaylar, community collegelere kayıt olabilir. Amerikada liseyi dışarıdan GED sınavına girerek lise denkliği (High School Equivalency Diploma) alan adaylar da bu okullara gidebilir. Homeschooler (evde eğitim gören) adaylar Community Collegelere giremezler.

Community College lerin Kabul Şartları

Burada adayların bilmesi gereken önemli bir konu vardır: Communitiy collegelere kayıt yaptıracak olan bir adayın lise mezunu olması gerekir ancak bir öğrencinin Amerikada lise mezunu olarak kabul edilmesi demek, özellikle Matematikten Algebra dedikleri Cebir ve diğer Geometri kredileri ile İngilizce ders kredisini tamamlamış olması anlaşılır. Kayıt için getireceğiniz lise transkriptinizde bu krediler yoksa veya yetersiz ise, ya da not ortalamanız 3 ün altındaysa, sizden Placement Tests dedikleri, ACCUPLACER tarafından düzenlenen, yerleştirme-seviye tespit sınavları istenecektir. Genellikle her okulda bu sınavlara hazırlayan kurslar mevcuttur. Bu sınavlar, Community collegede okumak istediğiniz bölüme bağlı olarak da sizden istenebilir. Okumak istediğiniz bölümün ilgili sınavlarından başarılı olduğunuz taktirde okula kabulünüz kolaylaşır. Bazı Com.collegeler, İngilizce yeterliliğinizi ölçmek için kendileri sınav yapar bazı okullar da TOEFL sınavını isteyebilir. İngilizce yeterlilik sınavında başarılı olamamışsanız, alan derslerinden önce belli bir dönem dil derslerine devam edersiniz. Okula başladığınız ilk dönemde alacağınız program; Placement Testlerdeki sınav sonucunuza ve tercih ettiğiniz alan derslerine göre belirlenir.

Placement tests dedikleri sınavlar, adayların yeterlilik seviyesini ölçmek, onları en uygun sınıfa yerleştirmek ve okula başladıktan sonra girecekleri dersleri anlamalarını kolaylaştırmak için yapılmaktadır. Bu okullara, liseyi bitirdikten sonra uzun bir süre ara vermiş adayların da başvurduğunu düşünürsek, bu sınavların onların college eğitiminde zorlanmamaları için yapıldığı daha iyi anlaşılır. Okul size alanınız dışında bir bölüme giremezsiniz demez ancak söz konusu alanla ilgili yeterliliğe sahip değilseniz ve direkt olarak ders almaya başladıysanız oldukça zorlanırsınız. Bunun yerine kendinize uygun, gerekli kurs ve sınavları tamamlayarak başladığınız bölüm en isabetli tercihiniz olacaktır. Ayrıca, Communitiy Collegee kayıt için gelen bir adayın, son üç yıl içinde başarılı sayılmış SAT sınav sonucu varsa, genellikle bu öğrencilerden ekstra bir sınav istemezler.

Community College lerde hangi bölümleri Okuyabilirsiniz?

İki veya transferle dört yıllık diploma programlarına yönelik, akademik programların yanı sıra Community collegeler, mesleki ve teknik eğitim de sunarlar. Community Collegelerin çoğunlukla kendi eyaletlerindeki üniversitelerle ve bölgelerindeki iş çevresiyle kuvvetli iş bağlantıları vardır. Dolayısı ile bu kolejlerin öğrencilere gelecekte hem iyi bir akademik kariyer hem de iyi bir iş imkânı sunduklarını söyleyebiliriz.

Community collegelerde çalışma programları genellikle aşağıda belirtildiği şekilde iki çeşittir.

İki Yıllık Ön-Lisans Diploması Programları

Temel anlamda dört yıllık bir lisans diploma programının, ilk iki yılının koşullarını yerine getirmek üzere tasarlanmış bir program olduğunu söyleyebiliriz. Bunlara Transfer diploma programı denebilir çünkü bunları tamamlayan öğrenciler daha sonra sonra iki yıllık eğitimleri için dört yıllık üniversitelere geçiş yaparlar. Bu programlar genelde; İş idaresine hazırlık, Mühendisliğe hazırlık, Güzel Sanatlar, Beşeri ve Fen Bilimleri, Ticaret Bilimleri ve Bilgisayar Bilimleridir.

Öğrencilerin Çocuk Gelişimi, Havacılık ve Uçuş Teknolojisi, Otomotiv Mühendisliği, İç Tasarım, Ceza Hukuku, Sağlık Bakımı, İş İdaresi, Yangın Bilimi teknolojisi, Gıda yönetimi, Su Ürünleri Teknolojisi ve Fotoğrafçılık gibi alanlarda hemen iş bulmalarınA imkan sağlayacak şekilde tasarlanmış olabilirler.

Sertifika Programları

Sertifika programları ise öğrencileri Sosyal Hizmetler ve İnsan Hizmetleri, Sağlık Bakımı, Yapı Ticareti ve Teknolojileri gibi alanlardaki görevler için eğitir. Sertifika programları verilen derslere göre, kısa veya uzun dönem programları olabilir. Uzun dönem programlarına öğretmenlik ve hemşirelik dahildir, kısa-dönem sertifika programları ise ofis teknolojisi, Emlakçılık, ve Bilgisayar Destekli Tasarım gibi uzmanlık alanlarını kapsar.

Community College lerden kaç kredi ile mezun olunur? Ve dönem başı alınması gereken kredi sayısı nedir?

Community College lerden alanınıza göre ortalama 60 veya 70 kredi ile mezun olunur. Uluslararası öğrenciler öğrenci statülerini koruyabilmek için dönem başı en az 12 kredi almak zorundadırlar. Dört yıllık bir üniversiteye transfer olan bir öğrencinin, üniversite bitiminde toplamda alması gereken kredi sayısı ortalama 120 kredidir.

Community Collegelerden Dört Yıllık Üniversitelere Transfer Nasıl olur?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, Amerikada dört yıllık bir üniversite bitirebilmeniz için 120 kredi almanız gerekmektedir. Community College lerin genelini ortalama 60 kredi alarak tamamlayabilirsiniz. Community College lerden dört yıllık üniversiteye transfer olmak istediğinizde sizden kredinizi 120 ye tamamlamanızı isteyeceklerdir. Yani 68 krediyle Community Collegeden mezun olan bir öğrenci transfer olduğu dört senelik üniversiteden sadece 52 kredi alması gerekecektir.(bölümün denkliği şartı ile) 52 krediyi tamamlayan öğrenci dört yıllık diploma almaya hak kazanır. Farklı bölümlere transfer olmak isteyen öğrencilere ise alttan ders vererek, bölüm temel derslerindeki açıklarını kapatmaları istenir.

Community College in avantajları nelerdir?

Community collegelerin en belirgin avantajı düşük maliyetli olmasıdır.Com.collegelerde okul ücreti ve harçlar alınan eğitim progr***** ve kolejin devlet veya özel olmasına göre değişir. Yine de, iki yıllık bir kuruma devam etmenin maliyeti aynı şehirde bulunan dört yıllık bir kolejden daha düşüktür. Bu durum, eyalet dışından gelen bütün öğrencilerin eyalette oturanlardan daha yüksek bir oranda ödeme yaptığı devlete bağlı community kolejlerinde okuyan uluslararası öğrenciler için de geçerlidir. İki yıllık kolejlerin ekonomik açıdan sağladığı avantaj göz ardı edilemez.

Not ortalamanızı yüksek tutup normal lise diplomanızın notlarıyla giremeyeceğiniz 4 yıllık üniversitelere girebilir ve iki senenin sonunda kredilerinizi transfer edip 4 senelik üniversitenin 3.sınıfından başlayabilirsiniz. Böylelikle iki diploma sahibi olmakla beraber eğitiminizin ilk iki senesini yarı maliyetine düşürmüş olursunuz.

Ayrıca normal üniversitelere göre kabul şartları daha kolaydır ve Community collegeden iki yıl gibi kısa bir sürede mezun olup, meslek edinme ve alanı ile ilgili işlerde çalışabilmek açısından oldukça tercih edilen bir eğitim programıdır.

Önemli Not: Community collegeler, Amerikaya sınırlı bir zaman dilimi için gelmiş ve lisans programını Türkiyede veya kendi ülkesinde bitirmiş olup mastır-doktora yapmak isteyen adaylar için pek de önerilmez. Çünkü mastır veya doktora yapmak isteyen öğrenciler, kendi alanlarında, lisans seviyesinin üstündeki dersleri almaya ihtiyaç duyarlar dolayısı ile communitiy collegee giderek; lisans düzeyindeki daha önce almış oldukları dersleri tekrar almış olurlar. Bunun yerine iyi bir dil eğitiminden sonra, gerekli sınavları verip, direkt olarak mastır veya doktora derslerini bir üniversiteden almaları çok daha uygundur.

Amerikada, master veya doktorası olup, community collegede çalışan öğretim görevlilerinin, zamanlarının büyük bir kısmı ders anlatmakla geçer oysa bu durum üniversitede çalışan öğretim görevlileri için farklıdır; onlar, derse girmekle birlikte çoğu vakitleri araştırma ve projelerle geçer.

Görüldüğü gibi, Amerikada eğitim seçenekleri; kişiden kişiye, eğitim durumuna göre, vize şartlarına göre, bulunduğunuz eyalete göre değişiklikler arz ediyor. Şartlar ve imkânlar herkes için farklı olabiliyor. Önemli olan kendimize en uygun tercihi yapıp, vakit ve para kaybını en aza indirgeyerek bu süreci tamamlamaktır.
akwa.us
 
Üst Alt