Amerika Öğrenci Vizesi

Merhaba
Amerikan F -1 vizesi, yürürlükte olan öğrenci vizeleri arasında en çok kullanılan vize türüdür ve Amerikadaki bir eğitim kurumunda full time öğrencilik yapacak olan kişiler için düzenlenmiştir.*

F -1 Öğrenci Vizesi

F -1 vizesine sahip olan öğrenciler, ABD ye öğrenci olarak giriş yapma ve ABDde öğrenci oldukları süre boyunca kalma hakkına sahiptir. F -1 vizesi ile ABDye giriş yapan bir öğrenci, ABDde kalma hakkını koruyabilmesi için, kayıtlı olduğu üniversiteden, dönemde en az 9 kredilik ders alması gerekir. F-1 öğrenci vizesi alacak öğrencilerin, başvuru işlemlerine başlayabilmeleri için, ilk olarak başvuruda bulundukları okuldan, kabul mektubu (accaptance letter) ile birlikte, okula kayıt yaptırdığınıza dair yani bir Amerikan eğitim kurumuna kayıt olduğunuzu belirten bir yazı almanız gerekir. Bu yazı, hangi kurumdan alınırsa alınsın belli bir formattadır. Bu formattaki kabul yazısına I-20 denir.

Başvuru İşlemleri: I-20 formunuz elinize ulaştıktan sonra Amerikan konsolosluğuna vizeniz için başvurabilirsiniz. Bu ücreti sizi konsolosluk görevlilerinin yönlendireceği bir dışbank şubesinde ödeyip dekontunuzu yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. I-20 formu, öğrenci vizesi alabilmeniz için gerekli ancak tek başına yeterli değildir.

I-20 formu ile birlikte aşağıdaki belgeler talep edilecektir

1-Resmi transkript ( Aldığınız derslerin not ortalamasını gösteren belgenin aslı)
2-Diplomanız ve onaylı fotokopisi
3-Bugüne dek almış olduğunuz tüm sertifika ve/veya kurs bitirme belgeleri asılları
4-Sizin ve/veya ailenizin maddi durumunu ortaya koyan tüm resmi evraklar (Banka yazıları, banka hesap cüzdanları fotokopileri, sizin veya ailenizin sahip olduğu ev ,arsa,araba gibi taşınır veya taşınmaz tüm menkullerin tapu,ruhsat ve fotokopileri
5-Bir iş yerinde çalışıyorsanız, maaş bordronuz ve iş yerinden izinli ayrılıyorsanız izin yazınız
6-Anne babanız çalışıyor ise, maaş bordroları.

Not: Sadece vize başvurusu sırasında değil, her zaman ABDye giriş ve çıkışlarınızda pasaport ve vize kontrolleri sırasında, I-20 formunuza da bakılacağı için, bu tür resmi evraklarınızın yolculuklarınız sırasında yanınızda olması gerekir.

Amerikan vizesini alabilmenizde öncelikle sizin çok iyi bir maddi gücünüzün olup olmadığına bakılacaktır. Sizin ve ailenizin tüm nakit veya nakte kolay çevrilebilir taşınabilir varlığınızın toplamı tatmin edici olmalıdır. Aynı zamanda ailenizin aylık gelirinin, sizin ABDde rahatlıkla eğitim almanıza ve Türkiyede geride kalan aile bireylerine rahatlıkla yetecek düzeyde olması çok önemlidir.

ABDde bir öğrencinin eğitimi ve yaşamsal ihtiyaçları için ihtiyaç duyacağı aylık nakit para en az 1000 dolardır ki bu miktar daha merkezi yerlerde yeterli bile olmayabilir. Çünkü ev kirası, yaşam koşulları değişiklik arz edebilir. Bununla birlikte ABD de 6 ay kalmayı planlayan birinin toplam 6000 dolar nakit varlık göstermesi tek başına yeterli değildir. ABDde kalacağı toplam süre için yetecek miktarın birkaç katı kadar toplam nakit göstermesi, bu parayı nasıl kazandığını ispat etmesi, kendisinin veya ailesinin mal varlığının Türkiyede standart üstü bir yaşama yetecek düzeyde olması çok önemlidir.

Maddi gücü yetersiz olanlar çok kısa bir süre için örneğin bir aylığına dil okuluna kayıt olma yoluna gitmekte, bu şekilde az para göstererek vize almayı düşünmektedir. Bu düşüncelere vize görevlileri hiç yabancı değildir ve gerçek amacınızın farklı olduğunu anlamaları zor olmamaktadır. Çünkü bir aylık bir eğitim, bir şeyler öğrenmek için çok kısa bir süredir.

ABD ye bir şekilde yerleşmeyi planlayan veya ABD de çalışarak eğitim görmeyi amaçlayanlara karşı Amerikan vize otoriteleri çok katı bir tutum içindedir. Bu nedenle eğitiminizi ABD de çalışarak gerçekleştirme düşüncesindeyseniz, vize alma ihtimaliniz oldukça zayıftır. Amerikan hükümeti, Amerikadaki işsizliği körükleyecek maddi olanakları zayıf öğrenci değil, aksine Amerikan ekonomisine, Türkiyeden getireceği döviz ile katkıda bulunacak paralı öğrenci istemektedir.

Amacınızı Nasıl İspat Edebilirsiniz?

Vize görevlileri,
Türkiye ile aranızda sıkı sıkıya bağlar olduğuna,
Amerikada alacağınız eğitim ve geçiminiz ile ilgili tüm masrafları ABDde çalışmadan rahatlıkla karşılayabileceğinize,
Bugüne değin almış olduğunuz eğitimlerin nitelikli olduğuna ve
Amerikada eğitim almanızın sizin için gerekli ve önemli olduğuna inanmalıdır.

Belgelerinizi aldıktan sonra, başvuruda bulunacağınız Amerikan Konsolosluğundan bir yetkiliye vize başvurularının alındığı gün ve saatler içerisinde teslim edebilirsiniz. Randevu talebinizden sonra size kaç gün sonrasına randevu verileceği yoğunluğa göre değişiklik göstermekle birlikte, genelde bir hafta içerisinde gün verilmektedir. Size verilen gün ve saatte konsolosluğa gittiğinizde, beşerli gruplar halinde içeriye alınarak başvurunuzu teslim edeceksiniz. Başvurunuzu teslim ettikten sonra da size bir gün verilecek ve o gün gidip vizenizi teslim alacaksınız. Vizenizi alacağınız gün yine değişiklik göstermekle birlikte genelde bir hafta sürmektedir.

Gerekli görüldüğü taktirde, belgelerinizi teslim ederken ya da sonucu almaya gittiğinizde bir konsolosluk yetkilisi tarafından görüşmeye alınabilirsiniz. Bu görüşmeler sırasında konsolosluk yetkilileri, Amerikaya sadece eğitim amaçlı gittiğinizden ve Amerikada kalacağınız süre içerisinde eğitim ve yaşam masraflarınızı karşılayabileceğinizden emin olmak isterler.

Okulunuzdan kabul formunuz I-20 i aldıktan ve yukarıda bahsedilen şartları göz önünde bulundurarak resmi evraklarınız da tam olduktan sonra vizenizi almanızda bir sorun yaşanmayacaktır.

Vize Ücreti: ABD vize ücreti, 131 ABD Doları, Öğrenci vizesi SEVIS ücreti 200 ABD Doları, vize randevu ücreti 20 ABD Dolarıdır. Vize başvuru ücreti, Amerikan Elçiliğinin FORTIS banktaki hesabına herhangi bir Fortis Şubesi aracılığı ile yatırılır. Randevu ücreti İş Bankasının herhangi bir şubesine yatırılır veya kredi kartı ile online arama merkezi aranarak ödenir. SEVIS ücreti kredi kartı ile online ödenmektedir. Amerikan elçiliğinin aldığı vize ücretinin hiç bir şekilde geri iadesi mümkün değildir.

Vize Uzatımı

ABD ye giriş yapacak olan Türk vatandaşları, I-94 adlı bir giriş formu doldurur. Bu form, ABD ye giriş yapmadan hemen önce uçakta hostesler tarafından verilir. ABD ye girişiniz esnasında pasaport kontrol memuru, bu formun bir kısmına ABD den ayrılmanız gereken en son tarihi yazar ve bu parçayı pasaportunuza zımbalar. Pasaportunuza zımbalanan parçada çıkış tarihiniz kısmında D/S (Duration of Status) yazıyor ise, ABD de öğrenci olarak eğitim aldığınız sürece kalabilirsiniz. Yani vizenizi uzatmanıza gerek yoktur.

Pasaportunuzda belli bir çıkış tarihi var ise veya bu süre içinde ABD ye giriş çıkış yapacaksanız, o zaman Türkiyede yeniden öğrenci vizesine başvurmanız gerekir.

Vize Başvuru Adresleri

Ankara :
ABD Büyükelçiliği
Atatürk Bulvarı No: 110
Kavaklıdere-Ankara
Tel: (0312)- 467 52 65
İstanbul:
İstinye Mahallesi, Kaplıcalar Mevkii No.2
İstinye 34460 İstanbul
Tel:( 212) 335 90 00
akwa.us
 
Üst Alt