Amerika Öğrenci Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Amerika Öğrenci Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

1- En az 6 ay geçerli pasaport ve pasaportun ilk 4 ve son sayfalarının fotokopisi
(Henüz pasaportu olmayanlar bulundukları il veya ilçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şubesi'ne 4 adet vesikalık fotoğraf, nüfus cüzdanının aslı ve pasaport harç parası ile birlikte başvurmalıdırlar.) Eğer varsa eski pasaportlarınız.

2- Son 6 ayda çekilmiş 4 adet 5x5 vesikalık fotoğraf (Arka fonun açık renk olması ve resimde kulakların gözükmesi gerekmektedir.)

3- Vize başvuru formlarının eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurulması gerekmektedir. Eğer Global Vizyon öğrencisi iseniz formunuzun doldurulmasında danışmanınız yardımcı olacaktır.

4- 16 $ İş Bankası Amerikan Konsolosluğunun hesabına yatırılıp vize randevusu almak için gerekli olan Pin Numarası elde edilir. Vize görüşmesine gitmeden önce 100$ Fortis Bank'a Amerikan Konsolosluğu hesabına vize ücreti olarak yatırılır. Sevis ücreti olan 100$, internet üzerinden ( Form I-901 ) ödenmekte ve ödendi dekontu konsolosluk tarafından istenmektedir. Global Vizyon danışmanları ücretlerin ödenmesini ve randevu alınmasını sağlar

5- Türkiye'de en son mezun olduğunuz okulun diploma/mezuniyet belgesi ve transkript fotokopileri. Ayrıca özellikle hocalarınızdan referanslar almanız da tavsiye edilir. Hala öğrenciliğiniz devam ediyor ise öğrenci belgeniz ve tatil dönemi dışında gidiyorsanız okuldan alacağınız izin belgesi.

6- Amerika'daki okuldan geçerli bir I-20 Belgesinin orijinali Global Vizyon'la kayıt yaptıran öğrencilerin I-20'leri 2-15 iş günü içerisinde getirtilir.

7- Türkiye'de bir dil kursuna gidilmişse; sertifika ya da dil kursundan bir yazı ve başka kurslara gidilmişse, o kurslara ait sertifikalar Herhangi bir dil yeterlilik sınavına girilmişse (TOEFL, IELTS vb) alınan neticeyi gösteren belge.

8- Kurs ücretlerini ödeyebileceğinizi gösteren belgeler
a) Gelirinizi gösteren evrak, örneğin çalışıyorsanız maaş bordronuz
b) Bankadan, bankanın antetli kağıdına o günün hesaptaki miktarını gösteren yazı.(Bu miktarın gerçekliği, bankadan konsolosluk tarafından teyit edilir.) Hesap öğrenci ve/veya ailesi üzerine olabilir.
c) Ailenizin maddi durumunu gösteren evrak, örneğin maaş bordroları
d) Kendinize veya ailenize ait tapular, araba ruhsatları ve kredi kartlarının fotokopisi

9- Eğer kendiniz veya ailenizden herhangi biri şirket sahibi ise; şirketinizle ilgili evraklar. (Ticaret odası sicil kaydı, son vergi levhanız, imza sirküleri ve kuruluş gazetesi fotokopisi.)

10- Aileniz masrafları karşılıyor ise durumu açıklayan bir yazı

11- Eğitim giderlerinize sponsor firma yada şahıs var ise durumunuzu açıklayan yazı, sponsora ait banka hesap cüzdanı, Ticaret odası sicil kaydı, son vergi levhası, imza sirküleri ve kuruluş gazetesi fotokopisi. (Sponsor, yakın akrabalarınıza ait şirketler, çalıştığınız veya gelecekte çalışacağınız şirketler olabilir.)

12- Çalışıyorsanız işyerinizden izin mektubu ve dönüşte aynı işyerinde çalışacaksanız referans mektubu, son 3 ayın maaş ve sigorta bilgileri, işe giriş bildirgesi.

13- Erkek öğrenciler için askerlik durum belgesi

14- Evli öğrenciler için evlilik cüzdan belgesi

15- Velileri olmaksızın Amerika'ya seyahat eden 16 yaşın altındaki çocuklar, velilerinin seyahat etmelerine izin verdiklerini onaylayan bir mektup sunmalıdırlar.

16- Gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu

17- Amerika'da bulunan 1. dereceden akrabalarınız varsa, o ülkedeki yasal durumlarını gösteren pasaportlarının ve iş/eğitim durumlarını gösteren belgelerin fotokopisi

18- CV ile başvuru yapılması tavsiye edilir.

* Amerika öğrenci vize başvuruları Amerika'nın İstanbul ve Ankara Konsolosluklarından bizzat öğrenci tarafından yapılmaktadır. Öğrenci, I-20'is geldiğinde acilen öncellikle SEVIS kaydını yapıp SEVIS için 100 doları ödemelidir (eğer I-20 gönderen okul, okul fiyatına dahil olarak bu işlemi yapmamış ise), daha sonra öğrenci vize randevusu için İş Bankasına 16 Dolar yatırıp randevu almalı ve akabinde ise Dışbank şubelerine vize ücreti olarak 100 dolar yatırmalıdır. Öğrenci vize randevu günü Konsolosluğa gitmeli ve 5 dakika civarında süren mülakata katılmalıdır. Tüm Konsolosluklarda olduğu gibi mülakat esnasında vize görevlisi, öğrencinin eğitim durumunu, Amerika'da eğitimi neden istediğini, İngilizce dil seviyesini ve en önemlisi öğrencinin veya ailesinin mali durumunu ve varsa öğrenciye sponsor olan kurum veya kişinin bilgilerini öğrenmeye çalışacaktır. Amerikan Konsolosluğu İngilizce dil kursu için giden öğrencilere eskiye nazaran biraz daha olumsuz bakabilmektedir. Genelde Üniversite veya Yüksek Lisans seviyesinde yapılacak eğitimlere daha olumlu bakmaktadır. Bu nedenle dil kursuna gitmek isteyen öğrencilerin Amerika'da eğitim planlarını çok iyi yapması gerekir. Mümkünse Üniversite bünyesinde bulunan üniversiteye bağlı dil okulları tercih edilmelidir.
Amerika'da yazın yapılacak kısa dönem 3-4 haftalık kurslara turist vizesi ile gidilebilir ancak bunlar haricinde gidilecek tüm eğitim programlarına öğrenci vizesi alınmalıdır ve bunun için mutlaka kayıt yaptırılan okuldan I-20 belgesinin orijinali gerilmelidir.


INGILTERE OGRENCI VIZESI ICIN HEMEN HEMEN AYNI BELGELER ISTENMEKTEDIR
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt