amazon.com alışverişte sık sorulan sorular

Aldığım ürün sahte mi orijinal mi?

Eğer "sold by Amazon.com" yazılı ürünü aldıysanız sahte olma ihtimali yoktur, Amazon.com orijinal ürünler satmaktadır.

Garanti ile ilgili bir durumda ne yapacağım?

Amazon müşteri hizmetleriyle görüşüp durumu bildirdiğinizde size alternatifler sunuyorlar ve eğer ürünü göndermenizi isterlerse ürünü onlara geri gönderiyorsunuz ve devamını konuşmalısınız.

Free Shipping yazan ürünü alıyorum ama kargo ücreti çıkıyor, neden?

Free Shipping ibaresi sadece US için geçerlidir, Türkiye gönderimlerinde kargo ücreti alınmaktadır.

Ürünleri alırken taksit yaptırabiliyor muyuz?

Hayır, Amazon'da böyle bir şey mümkün değil ancak bazı banka kartlarında örneğin 100 TL ve üzerine 3 taksit gibi seçenekler olabiliyor. Ancak bu şekilde taksit olayını gerçekleştirebilirsiniz.

"Payment Revise Needed" Ne anlama geliyor?

Bunun anlamı kredi kartınızda yeterli bakiye yok veya yurtdışı alımına açık değil demektir. İlk olarak kartınızın bilgilerini kontrol edin ve bakiyenizin yeterli olup olmadığına bakın, eğer bunların hepsi doğru ise ve hala alışverişte bu sorunla karşılaşıyorsanız çözümü farklı bir kart ekleyerek denemektir.

Alışveriş yaptıktan sonra siparişimi iptal edebilir miyim?

Evet, bu mümkün. Yapmanız gereken şey Your Orders> Siparişiniz> Cancel Request> Dedikten sonra mail gelecek ve iptal olacak. Eğer ücret hesabınızdan çekildiyse 2-3 iş günü içinde gelecektir ancak çekilmediyse sıkıntı yok.

Vergi eklendiğini nasıl anlarım? Vergi limiti ne kadar? Vergi limitinin üstünde ürün alsam ne olacaktır? Ürünüm gümrüğe takılır mı?

Ödeme ekranına geldiğinizde "Import Fee Deposits" eklendi ise o vergidir ve onu düşüremezsiniz. Sınır, 75'dır. Bunun üzerinde ürünler alırsanız "Import Fee Deposits" yani vergiyi otomatik olarak hesaplayarak toplam ücrete ekler.
Bu her ürünün türüne göre sayısına göre değişiklik gösterebilir. Anca vergiye takılmamak için ayrı ayrı 75⬠altında sipariş verebilirsiniz. Eklenen vergi tutarıyla beraber toplam miktarı öderseniz Amazon sizin adınıza her şeyi halledecek, ürün kapınıza kadar gelecektir.

** Gümrük vergisi tutarı yani 75 kargo hariç olan tutardır.

Ödediğimiz gümrük vergisi ücreti bize geri ödeniyor mu?

Gümrük vergisi ücretiniz siparişinizden sonraki 60 gün içerisinde mail ile bilgi verilerek kartınıza yatırılacaktır ancak bazı durumlarda bu olmayabilir, kesin bilgi Amazon Müşteri Hizmetleri'nde.

Amazon'dan kaç adet ürün getirme hakkına sahibiz?

Eğer hızlı kargo ile alırsak yani DHL veya UPS, ürünlerimizin herhangi bir gönderi limit yok istediğiniz ürünü parasını ödedikten sonra sıkıntısız alabilirsiniz. Şöyle bir durum var, aynı üründen aynı kişi adına en fazla 3 adet alabilirsiniz.

Eğer standart kargo yani i-Parcel ile alırsanız yılda en fazla bir kişi için 5 adet ürün getirme hakkınız var. Eğer ki 5'ten fazla ürün getirmek istiyorsanız ve i-Parcel 5. kargodan sonrasını göndermiyorsa Amazon ile iletişime geçebilir ve farklı bir anlaşmalı oldukları kargo şirketine kargoyu verdirtebilirsiniz.

Amazon.com'dan Getirilemeyen yasak ürünler listesi nelerdir?

Gıda, Kozmetik, Vitamin hapları ve İlaçlar
Airsoft silahlar
Kesici aletler
Cep telefonu ve IMEI numarası olan, SIM Kart takılabilen her türlü cihaz
Orta ve yüksek seviye DSLR fotoğraf makineleri ve kısmi olarak yüksek seviye objektifleri

Türkiyede garantisi mevcut olan firmalar yani ulusal garanti

Razer
Evga
Corsair
Sandisk
Crucial

DİĞER YARARLI BİLGİLER
Eğer alacağınız ürünün şimdiye kadar en az ne kadar olduğunu öğrenmek istiyor ve indirimleri görmek istiyorsanız aşağıdaki siteye giriyorsunuz, ardından ürünün Amazon linkini yazıyorsunuz ve size son bir yılda değişen değerleri grafiksel olarak ne kadara düşmüş ve yükselmiş olduysa gösteriyor.

Amazon price tracker, Amazon price history charts, price watches, and price drop alerts. | camelcamelcamel.com

Ürünü arattırıp linke girdikten sonra üst tarafta Amazon'un sağındaki $ kısmına istediğiniz miktarı girdiğinizde sağ tarafta mail adresinizi veya Twitter adresinizi verdiğinizde o paraya düştümü site size mail olarak gönderiyor.
Camelcamelcamel Google Chrome Eklentisi

Bunu eklenti olarak Google Chrome'a ekledikten sonra Amazon üzerinde herhangi bir ürüne girip sağ üstteki Camelizer ikonuna tıkladığınızda size ürünün geçmiş değerlerini gösteriyor.
 
Üst Alt