Altıncı filo defol

ALTINCI FİLO DEFOL 6.FİLO'YA HAYIR​

Kıbrıs sorununda ABDnin tutumu, Vietnam Savaşı, Ortadoğuda ABDnin İsrail yanlısı tavrı ve İsrail-Arap savaşı, 1960lı yılların gençliğini Amerikan karşıtı bir tavır almaya sevk etti. İşte böyle bir ortamda ABDnin Akdenizdeki gücü 6. Filo Türkiyeye davet edilmişti. Uzun süre karadan ve kadınlardan uzak kalan Conileri taşıyan 6. Filonun ziyareti, ülkede büyük infial yarattı. ABD askerleri, gençliğin hedeflerinden biri oldu. Aslında bize hiç yabancı değildi bu filo. Kıbrıstaki soydaşlarımıza yardım için giden Türk gemilerinin önünü keserek harekatı engellemeye çalışan 6. Filoydu. İşte tüm bu acı gerçeklere rağmen, 15 Temmuz 1968 tarihinde 6. Filoya bağlı bir uçak gemisi, 5 destroyer Dolmabahçeye demirliyordu. Ancak, ABD askerleri, beklemedikleri bir tepkiyle karşılaşıyor ve Türk topraklarına ayak bastıklarına pişman oluyordu.

KATRAN DÖKTÜLER​

İlk önce öğleye doğru ellerinde Türk Bayrakları taşıyan bir grup genç Dolmabahçeye kadar gelmiş; tepkilerini göstermek için Türk Bayrağını yarıya kadar göndere çekmişti. Fakat bu yalnızca başlangıçtı. Bir pavyonda 150 kuruş için hesaba itiraz eden 3 Amerikan eri dışarı çıktıklarında üzerlerine boya ve katran atılmıştı.. Bu tüm İstanbulda böyleydi. Amerikalılar, görüldükleri her yerde başta üniversiteli gençlik olmak üzere toplumun her kesimi tarafından protesto edilmekte, bindikleri araçların camları kırılmaktaydı. Amerikan askerlerine karşı girişilen eylemler. 1967-1969 yılları arasında özellikle eğlence yerlerinin ve genelevlerin bulunduğu Beyoğlunda Amerikan askerlerinin başlarından keplerini kapmak, üstlerine kırmızı boya atmak, üniformalarını jiletlemek, ya da kıstırıp hırpalamakla başlayan antiemperyalist eylemler askerlerin denize atılmasına kadar varmıştı. Bunun üzerine Coniler, soluğu savcılıkta almak zorunda kalmıştı.

ABD'Lİ DENİZCİLER DENİZDEN TOPLANDILAR​

POLİSLERİMİZ TOPLADI​

İstanbul, İzmir, Trabzonda şiddetlenen 6. Filo karşıtı eylemler, 1968 Temmuzunda zirveye tırmanır. Bunda ABD askerlerinin, Türk bayrağını yırtmaları ve Türk kızlarını taciz etmelerinin büyük etkisi olur. 17 Temmuz akşamı da İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri, Gümüşsuyunda Amerikan askerlerinin yatmakta olduğu oteli basar. İstedikleri tek bir şey vardır: Bu topraklardan Amerikan askerlerinin defolup gitmeleri. Amerikalılar şaşkınlık içindedirler. ABD ve emperyalizm karşıtı gençliğin protesto yürüyüşleri, artık tüm İstanbulu sarmıştı. Amerikalı it, evine git, Bağımsız Türkiye sesleri artık 7den 70e herkesin kulaklarında yankılanmaktaydı. Amerikan askerlerini İstanbul sokaklarından Türk polisi toplamak zorunda kalmıştı. Temmuz ayında, İstanbulda sürekli protesto edilen ve tartaklanan ABD askerlerinin korunması için, dönemin İçişleri Bakanı Faruk Sükan, emniyet teşkilatına kesin talimat vermişti. Polis, o akşam verilen emre uyarak İTÜ yurdunu basar. Protesto gösterilerine katılan öğrencilerden İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Vedat Demircioğlu, yurdun penceresinden düserek ağır yaralanır. Demircioğlu, hemen Taksim İlk Yardım Hastanesine kaldırılır.

HALK DESTEK VERDİ​

Ancak, 24 Temmuz 1968 Çarsamba günü hayatını kaybeder. Arkadaşlarını kaybeden öğrenciler, protesto gösterilerini yoğunlaştırır. Taksimden yüzlerce genç, Dolmabahçeye doğru yürüyüşe geçer. İstanbul Amerikan genelevi, Türk kızları Amerikan cariyesi olamaz diyen gençlerin etrafında kısa sürede halktan ve esnaftan binlerce kişi toplanır. Yakalanan tüm ABD askerleri denize atılır.

İHTİYAÇ MOLASI VEREN CONİLERİ DENİZE DÖKTÜK​

Uzun süredir karadan ve kadınlardan uzak kalan Amerikalı Conilerin ihtiyaç molası için İstanbula demir atan 6. Filo, Türkiyeyi ayağa kaldırmıştı. Üniversite gençliğinin başını çektiği göstericiler, Conilerin defolup gitmesi için sokağa dökülürken, İstanbul alışılagelmemiş
eylemlere tanıklık ediyordu. Beyaz badanalı, temizlenmiş genelevlere gitmek için Dolmabahçeye çıkan ABD askerleri beklemedikleri bir tepkiyle karşılaşmıt. Kafalarında golf sopaları kırılan ABD askerleri, emperyalizm karşıtı gençler tarafından denize atılmıştı.

6. FİLO, SAĞ-SOL ÇATIŞMALARINI TETİKLEMİŞTİ​

1968 yılında 6. Filonun Türkiyeye yaptığı ziyaret, üniversite öğrencileri arasında ilk kez sağ-sol çatışmaları yaşanmasına neden olmuştu.

ABDnin 6. Filosunun Türkiye ziyareti, öğrenciler arasında kanlı sağ-sol savaşının miladı olmuştu. 1968 olaylarını tetikleyen, üniversite işgallerinden çok ABDnin 6. Filosuna karşı, gençlerin başlattığı mücadeleydi. Bu nedenle ziyaret, Türkiyenin kaderinde dönüm noktalarından biriydi. O dönemde, ABDyi küstüren komünist, komünist de ABD karşıtıydı. Ziyaret nedeniyle başlayan protestolar sonrası, polisin karargaha dönmüş bir öğrenci yurdunu basması sonucu bir öğrenci ölmüş, bu olay, gösterileri daha da büyütmüştü. 16 Şubat 1969 tarihinde İstanbul Bayazıt Meydanında ABDnin 6. Filosunu protesto etmek için 76 gençlik örgütü toplanmıştı. En önde Türk bayrağı, arkada şu pankartlar vardı: Geldikleri gibi gidecekler, Emperyalizm ve yerli uşaklarına karşıyız, Rezil coni bir daha gelme, Amerikan iti toprağımızda havlayamaz. Beyazıttan başlayıp Taksimde sona erecek olan anti-emperyalist, bağımsız Türkiye miting için işçiler, öğrenciler toplanmaya başlarken, aynı saatlerde Beyazıt Camii ve Dolmabahçe Camii doluyordu. Fakat bu sefer Amerikan muhiplerin sayısı oldukça artmıştı.

PROVAKASYON​

Bugün Gazetesinden Mehmet Şevki Eygi; Büyük fırtına patlamak üzeredir, Müslümanlar ile kızıl kafirler arasında topyekün savaş kaçınılmaz hale gelmiştir... Müslüman kardeşim, sen bu savaşta bitaraf kalamazsın. Ben namazımı kılar, tespihimi çekerim... Etliye, sütlüye karışmam deyip de kendine zulüm edenlerden olma, gözünü aç, bak!.. Onlarda taş, sopa, demir, molotof kokteyli mi var? Biz de aynı silahları kullanmaktan aciz değiliz... Cihat eden zelil olmaz. Sağ kalırsa gazi olur, canını verirse şehitlik şerefini kazanır şeklinde provakatif yazılar yazarak olayların büyümesine zemin hazırlamıştı. Sağ ve sol görüşlü öğrenciler, meydanda karşılaşmış, tarihe Kanlı Pazar olarak geçen olaylarda 2 kişi ölmüş, 200 kişi yaralanmıştı.

MEHMET ŞEVKİ EYGİ​

Sokağa dökülmekle halledilmez
6. Filo resmi yetkililerce İstanbulda 21 pare top atışıyla karşılanmıştı. O dönemde, Süleyman Demirelin liderliğini yaptığı Adalet Partisi iktidardaydı. 1965 seçimlerini yüzde 53lük bir oy oranıyla kazanan Demirel Hükümeti, 68 öğrenci olaylarıyla sarsılmıştı. Olayları hür olan memleketlerin işareti olarak nitelendiren dönemin Başbakanı Demirel, 22 Mart 1969da düzenlediği basın toplantısında, 1960 modeli olayların tekrarını hayal edenler var. Ellerinde kronometre, hükümetin meşrutiyetini kaybetmesini bekliyorlar diye konuşmuştu. Demirel, ilerleyen ta-rihlerde olayların yayılması üzerine, sıkıntılar yaşandığını belirterek, Sokağa dökülmekle hiçbir mesele halledilemez demişti.

HOŞGELDİN DENİZCİ!​

Bu arada, Atatürkün emperyalistleri İzmirde denize dökmesinden sonra, Batının kanlı çizmesi ilk kez Demokrat Partiyle Türkiyeye girmişti. ABDnin, Tükiyenin dış politikasında neredeyse tek dayanak noktası haline gelmesi 1950li yılların başına rastlar. Türkiyeyi NATOya sokan DPnin, Missouri Zırhlısını İstanbula davet etmesi, Türk tarihinin kara bir günüdür. Missouri, Amerikanın en önemli ve meşhur gemilerinden biriydi. Japonyanın teslim anlaşması bu zırhlıda imzalanmıştı. 1946da vefat eden ABD Büyükelçimiz Münir Ertegünün naaşını getirmişti. Buraya kadar her şey normal. Ancak, ziyaretin bizim açımızdan dramatik bir yanı vardı DP iktidarının emriyle, İstanbulda gazinolar ve genelevler boyanır, tüm kent süslenir, ABD askerlerinin İstanbulu kirletmeleri için her türlü hazırlık yapılır. Genelevin duvarlarının beyazlara boyanması ve üzerine de İngilizce Hoşgeldin denizci yazılması hâlâ hafızalardadır. (YENİ ÇAĞ)
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt