• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Altın Portakal'da 'En İyi Film'e şartlı ödül

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 1K

Okunuyor :
Altın Portakal'da 'En İyi Film'e şartlı ödül

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba

Bu yıl 47'ncisi düzenlenecek olan Altın Portakal Film Festivali'nin ödül yönetmeliğinde yapılan değişiklikle 'En İyi Film' ödülünü alan yapımcı yeni filmine 2 yıl içerisinde başlar ve filmin bir bölümünü Antalya'da çekerse, toplam 400 bün TL'lik ödülün sahibi olacak.Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin desteği ile Antalya Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 47'nci Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali 9-14 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve AKSAV Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Akaydın yaptığı açıklamada, Altın Portakal Film Festivali'nde bu yıl bazı yeniliklere imza atılacağını belirtti. Festival kapsamında düzenlenen ulusal ve uluslararası yarışmalara başvuru koşullarını da açıkladı.

Festivalde, ulusal dalda uzun metraj, kısa film ve belgesel film yarışmaları gerçekleşecek. Festivalin uluslararası dalında ise uzun metraj filmler yarışacak. Festival kapsamında yer alan yarışmalar için son başvuru tarihleri belirlendi. Mustafa Akaydın sinema eseri sahiplerinin telif haklarını korumaya yönelik ibarelerin de yönetmeliğe eklendiğini bildirdi.

UZUN METRAJLI FİLMLERDE YARIŞ
Türk Sineması'nın nitelikli filmlerini ödüllendirerek, yapımcı ve yaratıcıların yeni filmler üretmesine, ulusal sinemanın güçlenmesine katkıda bulunmak, sinema sektörünün estetik ve teknik gelişmesine öncülük etmek, Türk Sineması'nın ulusal ve uluslararası düzeyde tanınmasına zemin hazırlamak amacıyla düzenlenen Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'na, 1 Ekim 2009 tarihinden sonra tamamlanmış ve Antalya Uluslararası Film Festivali'ne daha önce başvuruda bulunmamış ''kurmaca'' türündeki ''uzun metraj'' Türk filmleri katılabilecek.

''Uzun metraj'' tanımlaması ''süresi en az 60 dakika olan filmleri'' içeriyor. Ulusal Uzun Metraj dalında yarışmaya katılacak filmlerin, başka bir ulusal yarışmada ''en iyi film ödülü'' almamış, herhangi bir ulusal TV kanalında (pay TV kanalları dahil) gösterilmemiş, DVD baskılarının satışa sunulmamış olması gerekiyor.

ULUSLARARASI DALLARDA SON BAŞVURU TARİHİ 20 AĞUSTOS
47'nci Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında gerçekleştirilecek Uluslararası Film Yarışması için 20 Ağustos tarihinden önce başvurusu yapılan filmler ön değerlendirmeye alınacak. Ön değerlendirme sonucunda yarışacak filmler belirlenecek. Festival yönetimi, festivalin uluslararası boyutuna, film endüstrisinin atılımı, farklı kültürlerin kaynaşması, Türkiye'de sinema kültürünün gelişmesi açısından olduğu kadar Antalya'nın ve Türkiye'nin tanıtımı açısından da önem veriyor.

Festivalde düzenlenecek Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda birinci gelen film 330 bin TL ile ödüllendirilecek. En İyi Yönetmen ödülü 50 bin, En İyi Senaryo ödülü 30 bin, En İyi Görüntü Yönetmeni 30 bin, En İyi Müzik ödülü ise 30 bin TL olarak belirlendi.

PORTAKAL'A GETİRİLEN YENİ DÜZENLEMELER
Yeni düzenlemeye göre, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması dalında ''En İyi Film'' ödülü alan filmin yapımcısına 330 bin TL'nin yarısı (165.000 TL) 31 Mart 2011 tarihinde ödenecek. Ödülün kalan yarısı ise, ''yeni filmlerin yapımını teşvik etmek amacıyla'' yapımcının 2 yıl içinde yeni bir film çekmeye başlaması halinde ödenecek. En İyi Film ödülünün sahibi çektiği bu filmin bir bölümünü Antalya'nın simgesi olan mekanlarda çekerse 70 bin TL değerindeki Antalya Teşvik Ödülü'nün de sahibi olacak ve aldığı ödül tutarı 400 bin TL'ye ulaşacak. Akçeli ödüllerin ödül sahiplerine ödenmesi için, eserle ilgili tüm yasal teliflerin, telif yasasında belirtilen hükümler doğrultusunda eser sahiplerine ödenmiş olması gerekiyor. Başkan Akaydın, yönetmen, özgün müzik bestecisi, senaryo ve diyalog yazarının da ''sinema eserinin sahipleri''olduğunu vurgulayarak, bu düzenlemeye gidildiğini belirtti.

ÖDÜL KATEGORİLERİ
Festivalin yarışma kategorileri ve bu kategorilerde dereceye giren filmlere verilecek ödüller şu şekilde sıralanıyor:

En İyi Film: 330.000 TL ve Altın Portakal heykeli
En İyi İlk Film: 50.000 TL ve Altın Portakal heykeli
En İyi Yönetmen: 50.000 TL ve Altın Portakal heykeli
En İyi Senaryo: 30.000 TL ve Altın Portakal heykeli
En İyi Görüntü Yönetmeni: 30.000 TL ve Altın Portakal heykeli
En İyi Müzik: 30.000 TL ve Altın Portakal heykeli
En İyi Kadın Oyuncu: Altın Portakal heykeli
En İyi Erkek Oyuncu: Altın Portakal heykeli
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Altın Portakal heykeli
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Altın Portakal heykeli
En İyi Kurgu: Altın Portakal heykeli
En İyi Sanat Yönetmeni: Altın Portakal heykeli
Antalya Teşvik Ödülü: 70.000 TL
En İyi Kısa Film: 10.000 TL Altın Portakal Heykeli
En İyi Belgesel Film: 15.000 TL Altın Portakal Heykeli
En İyi İlk Belgesel Film: 5.000 TL Altın Portakal Heykeli
Behlül Dal Jüri Özel Ödülü: Altın Portakal heykeli
Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü: Altın Portakal heykeli


Behlül Dal Jüri Özel Ödülü, herhangi bir dalda genç bir yetenek (yönetmen, oyuncu, senaryo yazarı, görüntü yönetmeni, besteci) için, Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü ise ses tasarımı, özel efekt, kostüm, makyaj tasarımı gibi teknik dallardan birinde kullanılıyor.

Altın Portakal'da 'En İyi Film'e şartlı ödül - Sinema Haber- ntvmsnbc.com
 
Üst Alt