• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Altın neden yükseliyor?

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 3
  • Görüntüleme 11K

Okunuyor :
Altın neden yükseliyor?

mopsy

Emektar
Üye
Merkez bankalarının 20 yıl sonra ilk kez net alıcı konumuna geçeceği yönündeki bilgi piyasalarda altın fiyatlarını zıplattı. Altın ons başına 1274.75 dolar ile yeni bir rekor kırdı.

Daha önceki yıllarda merkez bankalarının kazançlı bir değer olarak görmediği ve toplamda net satıcı pozisyonunda kalmayı tercih ettiği külçe altın özellikle finansal kriz sonrası gördüğü ilgi ile şimdi bir borç ödeme aracı olarak değerlendirilmeye başladı.

Altın ve diğer değerli metaller için gösterge istatistik kurumu olarak sayılan GFMS yaptığı açıklamada merkez bankalarının 15 tonluk külçe alacağını bu durumun da 1988'den beri ilk kez görüldüğünü belirtti.

Yeni hedef 1300 dolar üstü

Kuruluş özellikle Rusya ve Asya merkez bankalarının ve zarar gören Avrupa'daki ülkelerdeki bankaların bu eğilimi yarattığına dikkat çekti. Yatırımcılar tarafından güvenli liman olarak görülen altın piyasası özellikle Avrupa ülkelerindeki borç krizinin ardından yüksek oranlı fiyat artışlarına şahit olmuştu.

GFMS Başkanı Philip Klapwijk, küresel ekonomi ile ilgili belirsizlik ve gelişmekte olan ülkelerin yüksek oranlı borçlarının yarattığı kaygılar nedeniyle altın fiyatlarındaki artış eğiliminin devam edeceğine dikkat çekti. Klapwijk'e göre yakın bir zamanda altın fiyatları 1300 dolar seviyesinin üstünü test edecek. 2008'deki finansal krizin patlak verdiği dönemde özellikle Çin, Hindistan ve Suudi Arabistan yüksek altın alımları yaptıklarını açıklayarak rezervlerini arttırdıkları mesajını vermişlerdi.

Uluslararası piyasalarda 14 Eylül 2009'da 1.009,10 dolar seviyesinde bulunan altının ons fiyatı 21 Haziran'da ise 1.265.30 dolara yükselmişti. Son bir yılda altının ons fiyatı yüzde 25'ten fazla artış kaydetti.

Gümüşte de rekor var

Artış eğilimi diğer değerli metallere de yansıdı. Londra'da hemen teslim gümüş fiyatları yüzde 0,3 artış ile onsu 20.535 dolara çıkarak, 2008 Mart'ından bu yana en yüksek rakamı gördü. Fiyatlar böylece yıllık olarak yüzde 21 oranında yükselmiş oldu

REFERANS GAZETESİ
 

mopsy

Emektar
Üye
Altın fiyatları için şok tahmin

Altının, enflasyon ya da deflasyon korkusu fark etmeksizin 2 bin doların da üzerine çıkabileceği belirtildi

Financial Times'ta yayımlanan bir haber analizde, son dönemde artan talebe bağlı olarak değer kazanan altının, enflasyon ya da deflasyon korkusu fark etmeksizin yükselişini sürdüreceği ve 2,000 doların da üzerine çıkabileceği belirtildi.

Son 10 yıllık süreçte beş kat artış gösteren altın fiyatları geçtiğimiz günlerde ons başına 1,270 doların üzerine çıkarak yeni rekorunu kırdı. Birçok analist altındaki bu yükselişin yılsonuna kadar devam edeceğini öngörürken, fiyatların birkaç yıl içerisinde enflasyona göre ayarlanmış olarak da yeni bir rekor kıracağını tahmin ediyor.

Enflasyona göre ayarlandığında, altın fiyatları bugüne kadarki en yüksek seviyesini 2,250 dolar ile Şubat 1980'de gördü. O tarihte altının onsu nominal olarak 850 dolara ulaşmıştı.

Değerli madeninin fiyatındaki yükseliş kısmen enflasyona yönelik devam eden endişelerden kaynaklanıyor. Ancak son dönemde hiper enflasyon korkusu kadar deflasyonla bağlantılı kaygılar da fiyatların artmasında etkili oluyor. Görünüşte birbiriyle zıt görünen bu iki senaryoya rağmen altın fiyatları yükselmeye devam ediyor.

Her ne kadar altın gerek enflasyon gerekse de deflasyona karşı birebir koruma sağlamasa da, hem finansal çöküş hem de belirsizlik dönemlerinde her iki senaryo olasılığında, bu değerli maden iyi bir yatırım tercihi olarak kabul ediliyor.

MERKEZ BANKALARININ DEFLASYON KORKUSU

Eğer merkez bankaları içinde bulunduğu çıkmazda, en basitinden enflasyon ve deflasyon arasında seçim yapmak zorunda olsaydı, hiç şüphe yok ki enflasyonu tercih ederlerdi. Çünkü, merkez bankaları 1980'li yıllarda elde ettiği tecrübelerle enflasyonla nasıl mücadele edeceklerini çok iyi öğrendi.

Bankaların asıl korkusu deflasyonla karşı karşıya kalmak. Bu yüzden, fazla uzağa gitmeden Japonya'nın varlık fiyatlarındaki balonu durdurmak için faizleri artırdığı ve kayıp bir on yıl yaşadığı 1990'lı yılları iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Bu sürecin olumsuz etkisi Japonya'da hala hissediliyor.

70'LERİN SONUNA BENZİYOR

Altında en son böyle uzun bir yükseliş eğilimi 1970'li yılların sonunda, küresel ekonominin petrol fiyatlarındaki şoklardan etkilendiği ve yüksek enflasyonun yaşandığı dönemde görüldü.

Ancak daha sonra Paul Volcker başkanlığındaki ABD Merkez Bankası ve Karl Otto Pöhl'ün liderliğindeki Alman Merkez Bankası Bundesbank'ın enflasyonla mücadele çabaları sonuç verdi. Bu iki kurum uygulamalarıyla hem küresel para politikasında hem de büyümede yol gösterici rol oynadı. Bu sayede sağlanan güven altının fiyatında önemli gerilemeyi de beraberinde getirdi. 1990'lı yılların sonuna gelindiğinde altının ons fiyatı 250 dolara kadar düştü.

DÜŞÜK FAİZ ETKİLİ

Altında yaşanan son yükseliş büyük oranda diğer yatırım araçlarının cazibesini artmasına neden olan düşük faiz oranlarından kaynaklanıyor. Ancak, merkez bankalarının bir zamanlar olduğu gibi kendi kaderlerini tayin eden kurumlar olduğuna olan inancın azalması da bu duruma önemli etki yapıyor.

Ülke ve belediye borçlarının yarattığı kaygılar ve bununla bağlantılı olarak kurlarla ilgili kaygılar da rahatsızlığı artırıyor.

Aslına bakılırsa altının etkili bir yatırım aracı olmasında enflasyon ve deflasyon korkusundan çok, finansal sistemde o dönemde yaşanan sıkıntıların ne kadar etkili olduğuyla bağlantılı.

GÖZLER DİĞER MADENLERDE

Altının mali sistemdeki sıkıntılı dönemde korunma aracı olarak görülmesi benzer amaçla kullanılabilecek diğer değerli maden ve emtia seçeneklerini akıllara getiriyor.

Bu seçenekler arasında ons fiyatı, altından 300 dolar daha pahalı olan ve endüstriyel üretim sürecinde daha çok talep edilen platinyum başı çekiyor. Yıllık üretilen platinyum miktarının altının yüzde 7.5'ine denk gelmesi de bu olasılığı artırıyor.
 

Meydankaya

Amatör
Üye
Altın fiyatlarındaki hızlı yükseliş seyri devam ediyor. 2018 yılının bence en büyük galibi gram altın.

Şu anda gram altın: 247.45TL Bakalım diğer altın türlerinde de yıl sonuna kadar nasıl bir yükseliş ve değişim yaşanacak?
 

Supermenn

Amatör
Üye
Haftanın ilk işlem gününde 2000 dolar sınırını zorlayan ons altın kapanışı 1970’ten yaptı. Gece saatlerinde küresel piyasalarda düşüşünü devam ettirerek %0,5’e yakın kayıp yaşadı. Şu dakikalarda %0,40 ekside 1962 dolardan işlem gören ons altında destek seviyeleri 1946 – 1954, direnç seviyeleri 1971 – 1981 olarak izleniyor.

Altının bugün kan kaybetmesindeki en önemli sebeplerin başında doların küresel piyasalarda yükselmesi ve ABD’den gelen pozitif ekonomik veriler yer. Pazartesi günü açıklanan verilere göre ABD’de imalat sektörü göstergesi Temmuz ayında 56 seviyesine yükseldi.

Bu değer 2018 yılının sonundan bu yana en yüksek rakam olarak kaydedilirken yeni sipariş ve satın alma yöneticileri grubundaki siparişlerdeki artış olması piyasalara dair iyimserliği yükseltti. Buradan altın fiyatlarını anlık olarak takip ediyorum.
 
Üst Alt