Altın İşlemlerinde Geçmiş Yılların Grafikleri Önemli midir?

Altın yatırımı, küçük â büyük birçok yatırımcının ilgi alanına girmektedir. Çünkü altın, kar getirmesinin yanında güvenilir bir yatırım aracıdır. Portföylerin risk dengesini sağlamak amacıyla altın ve ona dayalı yatırım araçları tercih edilmektedir. Bu sayede riskli dönemlerde portföy korunurken, iyi bir kazanç sağlanmış da olur. Peki, altın işlemlerinde geçmiş yıllara ait grafikler ne kadar önemlidir?

Birçok yatırımcı son 10 yılın altın grafikleri ile ilgili araştırmalar yaparak, gelecek fiyatlar için yorum yapmak ister. Bu kesinlikle doğru bir beklentiye sahip olacağınız anlamına gelmemektedir. Ama fikir vermesi adına yapılması gerekir. Çünkü teknik analizcilerin birçoğu, tarihin tekerrür edeceğini savunur ve geçmişte meydana gelen hareketlerin, yeniden görülebileceğini söyler. Bu şekilde düşünüldüğünde geçmiş grafiklerin önemli olduğunu anlayabiliriz.

Son 10 Yılın Altın Fiyatları Grafiği için Buraya Tıklayın!

Altın, uzun vadede kazanç getiren güvenli yatırım araçlarındandır. Gelecekte fiyatlarının hangi seviyelerde olacağını veya nasıl hareketler sergileyeceğini öğrenmek adına, geçmiş yıllardaki grafiklerini inceleyebilirsiniz. Elbette krizler ve kaos gibi ortamlarda, normal dışında hareketler sergileyebileceğini unutmamalısınız. Çünkü risk iştahının azaldığı ve yatırımcıların sığınacak bir liman aradıkları zamanlarda altına olan ilgi artmaktadır. Bunu geçmiş yıllarda yaşanmış büyük olaylar sırasında gösterdiği hareketlere bakarak anlayabilirsiniz.

Geçmiş yıllarda yaşanan hareketler, özellikle uzun vadeli yatırım yapmak isteyen kişiler için iyi sonuçlar verebilir. Altın fiyatları nasıl yorumlanır biliyorsanız ve iyi bir deneyime sahipseniz kısa vadeli fırsatları da değerlendirebilirsiniz. Bu sayede altında meydana gelen anlık değişimleri, kazanca çevirebilirsiniz. Ama bu iyi derecede bilgi ve deneyimle olmaktadır. Eğer böyle bir yatırım politikası izlemek istiyorsanız kendinizi geliştirmenin yollarını bulmalısınız.

Altının her daim güvenilir bir yatırım aracı olduğunu unutmamalısınız. Portföyünüzün dengesini sağlamak için iyi alternatiflerdendir. Üstelik faiz getirisi olmaması gibi çeşitli özellikleri vardır. Bu nedenle faizlerin yüksek olduğu dönemlerde pek tercih edildiğini göremezsiniz. Ama faizler cazibesini yitirdiği zaman, altın yine ön plana çıkmaktadır. İşte bu dönemler hakkında bilgi sahibi olarak, kazançlı fırsatlar yaratabilirsiniz.

Yatırım yapmaya başlamadan önce kendinizi mutlaka bilgi ve deneyim anlamında geliştirmelisiniz. Bu sayede her yatırım aracı ve piyasası ile ilgili fırsatları değerlendirebilirsiniz. Zaten yatırım yapmanın gerçek mantığı da budur. Sonuçta herkes para kazanmak istiyor; ama sadece bu fırsatları yakalayabilenler kazançlı çıkıyor.

Kaynak
 
Üst Alt