• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

Altın İşlemi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

deracar

Acemi
Uzaklaştırıldı
Altın işlemleri için geleneksel mecra kuyumculardır. Burada alım ve satım işlemleri fiziki olarak gerçekleşir. Hem altınların fiziki olarak saklanmasının zorluğu hem de alım ve satım fiyatları arasında ciddi farklar olması nedeniyle günümüzün dijital çağı yatırımcıları tarafından fazla tercih edilmemektedir. Bankaların altına dayalı hesapları ise alım ve satım fiyatları arasında ciddi fark olması nedeniyle çok revaçta değildir. Zaten bankalar da ağırlıklı olarak yastık altında saklanan altınları hedeflemektedirler.

Altın borsasında ise işlem yaptığınızda direkt olarak işlem yapamayacağınızdan dolayı kullanacağınız aracı kurumda tüm alım ve satım işlemlerinde bir komisyon ödemek zorunda kalırsınız. Mevcut durumda alım ve satım fiyatları arasında bir fark olduğu için ekstra ödeyeceğiniz komisyon da elde edeceğiniz kârın seviyesini oldukça düşürmektedir. Bu nedenle bireysel yatırımcıların borsada altın alım satım yapmaları çok da mantıklı olmamaktadır. Altın borsasında ağırlıklı olarak borsa üyeleri olan ve ana işi altın ticareti ya da üretimi olan kuruluşlar işlem yaparlar. Forex piyasalarında baktığımızda ise bireysel yatırımcılar açısından çok ciddi olanaklar bulunan pazarlar olduğunu görürüz. Kuyumcu mu, forex mi altın ticaretinde daha karlı araştırmanız faydalı olabilir.

Forex Piyasası Manipüle Edilmesi Çok Zor Bir Pazardır

Forex piyasalarının devasa derinliğiyle manipüle edilmesi imkânsız olması, insanları bu alanda güvenli yatırım yapmaları yönünde cesaretlendirmektedir. Günlük olarak gerçekleştirilen 6 trilyon dolarlık dünya genelindeki işlem hacmi, likit bir piyasa olarak dünyadaki en büyük pazar anlamına gelmektedir. Tabi buradaki işlemlerin büyük çoğunluğu döviz çiftleri üzerine yapılmaktadır. Ancak döviz çiftlerinin dışında gerçekleşen işlemlerin en büyük bölümü altın alım satım üzerinden gerçekleşmektedir. Bu nedenle de forex pazarında altın alım satımı için çok ciddi alternatifler ve avantajlar bulabilirsiniz.

İşlem Saatlerinin Genişliği

Forex piyasasının bir genel merkezi mevcut değildir. Bu piyasadaki işlemler uluslararası bankacılık ağı yardımıyla online olarak birçok finansal merkezde gerçekleştirilmektedir. Forex piyasalarının katılımcılarına baktığımızda dünyanın en büyük bankalarını, ülke merkez bankalarını, sigorta şirketlerini, hedging (ters işlem) fonlarını, portföy yönetim firmalarını ve bireysel yatırımcıları görürüz. Birçok farklı finansal merkezde işlemler gerçekleştirildiğinden dolayı saat farkları nedeniyle hafta içi günlerde forex pazarı kapanmaz. Bu durum ise altın yatırımında forexin avantajları arasında yerini alır. İşlem yapılan bir finansal merkezde akşam olup mesai kapanmadan önce başka bir ülkedeki ya da coğrafyadaki bir başka finansal merkez çoktan açılmış olduğu için günün her saatinde açık bir piyasa mevcuttur. Bu nedenle de haftanın 5 günü 24 saat bu pazarda işlem yapma şansınız olur. Ülkemiz saatiyle bakıldığında forex piyasası pazar gecesi saat 24te açılıp cuma gecesi saat 24te kapanmaktadır. Bu iki zaman arasında kalan sürede her an altın alım ya da satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Aracı Kuruluş Olmadan Direkt İşlem Yapamazsınız

Forex işlemlerine başlamadan önce dikkat etmeniz gereken noktaları sıralayacak olursak birincisi doğru bir aracı kuruluş seçmek olacaktır. Bir bireysel yatırımcı olarak forex piyasasında direkt olarak işlem yapamazsınız; bu yasaklanmıştır. Bu nedenle Sermaye Piyasası Kurulundan forex piyasalarında aracılık yapmak üzere izin almış olan bir kuruluş ile çalışmanız gerekir. Buraya belirli bir teminat yatırarak hesap açtırmanız ve işlemlere başlamanız gerekmektedir. Tabi yeni yayınlanan bir tebliğ ile birlikte artık forex piyasasında ilk kez işlem yapacaklar direkt olarak bu yatırımlara başlayamaz.

Kendilerini işlem yapacakları aracı kuruluşlarda açılacak olan sanal deneme hesaplarında, gerçek verilerle 6 iş günü içinde minimum 50 adet işlem gerçekleştirmeden reel piyasada alım satım faaliyetlerine izin verilmemektedir. Yayınlanan tebliğin amacı insanların nasıl bir piyasada işlem yaptıklarını görmelerini sağlamak ve tecrübe edinmeden yapacakları hatalardan onları korumaktır. İşlemlerin çok hızlı gerçekleştiği, stres dolu bir ortam olan bu piyasada tecrübe edinmeden ve nasıl bir yatırımcı olacağınıza karar vermeden işlem yapmak çok da mantıklı değildir.

Nasıl Bir Yatırımcı Olacağınıza Karar Verin

Sanal tecrübe işlemlerine başlamadan önce çalışacağınız aracı kuruluşun size ciddi bir eğitim vermesini talep etmelisiniz. Bu eğitimde piyasada kullanılan emirlerin açıklamaları ve nasıl kullanıldıkları, piyasanın yapısı, dikkat edilmesi gereken noktalar yer almalıdır. Alacağınız detaylı eğitimi sizin için açılmış olan sanal deneme hesaplarında yapacağınız işlemlerle pekiştirmeniz gerekir. Burada yapacağınız işlemlerde nasıl bir yatırımcı olacağınızı karar verebilirsiniz. Sürekli gün içinde çok fazla alım satım yapan bir yatırımcı olarak, forex piyasasında bireysel anlamda para kazanma şansınız oldukça düşüktür.

Forex piyasasında altın yatırımı yapılmak isteniyorsa gün içinde daha önceden belirlediğiniz öngörülere dayalı olarak birkaç adet alım ve satım işlemi ile bu piyasadaki yatırımlarınıza devam etmelisiniz. Bireysel yatırımcılar ancak böyle para kazanabilirler. Aksi bir durumda herhangi bir öngörüye dayalı olmayan alım ve satım işlemlerinde para kazanma şansınız bir kumar oyununda kazanma şansınız kadar ancak olacaktır. Doğru ve ayakları yere basan öngörüler olmadan piyasada işlem yapmamanızı öneririz.

Doğru Aracı Kurum Seçimi Gelir Getirir

Burada da size bu doğru öngörüleri sağlayacak araştırma ve analiz ekiplerinin, çalıştığınız aracı kuruluşun bünyesinde olmasının önemi ortaya çıkmaktadır. Eğer bu alanda profesyonel düzeyde çalışan bir analiz ve öngörü ekibi mevcut değilse size sağlanan öngörü bilgilerinin sağlıklı olmayacağını kabul etmek en doğru yaklaşım olacaktır. Bu nedenle seçeceğiniz aracı kuruluşun bünyesinde böyle bir takımın olmasına dikkat edin.

Aracı kurum seçerken aynı zamanda size uygulanacak olan altın alım ve satım fiyatları arasındaki farkın ne kadar olduğu büyük öneme sahiptir. Alım ve satım fiyatları arasındaki farka spread adı verilmektedir. Eğer spread oranları çok yüksek olan bir aracı kuruluşla çalışmaya başlarsanız, normalde elde etmeniz gereken gelirin tamamını ya da büyük bölümünü bu aracı kuruluşa veriyor olursunuz. Bu nedenle seçim yaparken başka aracı kuruluşlardan da spread oranları ile ilgili bilgi ve teklif almanız gerçekten yararınıza olacaktır.

Kaynak: forexaltin.co