Alternatif akımda doğrultma ac-dc

Alternatif akım dalgalı akımdır. Elektrik sinyali artar ve azalır. Pozitif ve negatif özelliği aynı bağlantıda gösterir. Ama doğru akım ise tek yönlüdür. Belki fazla ayrıntı veremiyorum ama şimdilik idareten devrelerini ele alalım.

Bu yarım dalga doğrultma sistemi. Alternatif akımda elektrik zamanla bir tarafa sonra diğer tarafa akar. Doğrultma işlemi elektriğin sadece tek tarafa akmasını sağlamak için. Diyot dediğimiz elektronik eleman da elektriğin sadece tek tarafa geçmesini sağlar. Şimdi akla gelir madem tek bir diyot doğrultma yapabiliyorsa ozaman nedir bu yarım dalga doğrultma tam dalga doğrultma diye. Üstteki resimde bahsettiğimiz gibi tek birdiyot elektriğin tek tarafa geçişini sağlar. Ters yönde akacakken müsade etmez. İŞte bu müsade etmediğ elektriği kullnamamış oluruz.
Bu da tam dalga doğrultma. Tam dalga doğrultmada ise yarım dalga doğrultmada müsade edilmeyen elektrik de özel bağlantı sayesinde aynı çıkış üzerinden ve aynı yönde kullanılır.

Resimlerde sol taraftaki yay gibi kıvrım kıvrım olan kısım trafodur. Özelliği alternatif akım dediğimiz dalgalı akımın gerlimini değiştirir. Burada yok sayabilirsiniz. Son resim yani tam dalga doğrultmaya bakın. Burada trafodan gelip D1-D3 VE D2-D4 kesişimlerine gelen kısımlar dalgalı akımın devremize girdikleri yerlerdir. Alternatif akımın özelliği yani bizim bu devreyi kullanma sebebimiz olan istenmeyen özellik elektriğin bir D1-D3 bir de D2-D4 kısmında pozitif olmasıdır. Bir bi tarafta pozitif diğerinde negatif diye sürekli değişim halindedir alternatif akım. Peki bu değişkenlikten nasıl oluyor da sürekli aynı hattan ve tüm elektrik akımını aynı yönde akıtıyoruz?

Diyot dediğimiz gibi tek yönde elektrik akışına izin verir diğer yönde izin vermez. D1-D3 kesiimi pozitifken D2-D4 kesişimi negatiftir. D1 pozitif olan elektriği direk geçirir ve resimde + işaretli hat + pozitif olur. D3 ise ters bağlı kaldığından elektriği - diye işaretli hatta geçirmez. Malum elektrik + dan - ye akar. D1üzerinden akan elektrik geri dönüp de - hattından gelirken D2 üzerinden akar ve devresini tamamlar.
D2-D4 kesişimi pozitifken D1-D3 kesişimi negatiftir. D2-D4 kesişiminde D4 doğru yönde bağlı olduğundan elektriği + işaretli hatta iletir, D2 ise ters bağlı olduğundan - hattı tıkar. D4 üzerinden + dan - ye akan elektrik - hattan geldikten sonra akış yönüne müsade eden D3 üzerinden devresini tamamlar.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu doğrultma işleminde devrede kondansatör kullanarak zaten pozitif negatif olarak ayıklanmış elektriğin dalgalanarak artıp azalmasını da hafifleterek sabit elektrik elde edilir.
 
Alternatif akımı doğru akıma dönüştüren, deneylerde kullanılabilecek basit bir devre.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt