• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Alo Allah var mı?

• Konbuyu başlatan Guney
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 15
  • Görüntüleme 3K

Okunuyor :
Alo Allah var mı?

İnci

Kıdemli
Üye
Allah(cc) olduğuna inanıyorum ama Fetva kuruluna sorucağım sorular şeyler.Örgür irade nedir?
Özgür irade nedir demişsin.Ben kendi anladığım kadarıyla anlatayım kısaca.
Örnek olarak arabanla bir otoyolda gittiğini düşün o yola kısaca ''kader'' diyelim.
Normal yolunda giderken birden ikiye ayrılan bir yol ayrımına geliyorsun.
Bu yollardan biri doğru yöne giden bir yol, diğer yol ise yanlış yöne giden bir yol.
İşte bu noktada özgür iraden devreye giriyor ve hangi yoldan gideceğine sen kendi iradenle ve aklınla karar veriyorsun.
Ben böyle biliyorum yanlış yazmışta olabilirim.
Daha fazlasını bilen varsa yazabilir.Biz de faydalanmaya çalışırız.:)

AMARGİ

Amatör
Üye
İnsanlar buraları neden ararlar?Bilgisizliktenmi?Üşengeçliktenmi?Gırgır olsun diyemi?

çok enteresan.

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Örnek olarak arabanla bir otoyolda gittiğini düşün o yola kısaca ''kader'' diyelim.
Bu yollardan biri doğru yöne giden bir yol, diğer yol ise yanlış yöne giden bir yol.
İşte bu noktada özgür iraden devreye giriyor ve hangi yoldan gideceğine sen kendi iradenle ve aklınla karar veriyorsun.
Peki o yol ayrımından ayrılırken senle benim aramdaki farkın adı ne? Yani sen o yol ayrımından ayrılırken seçtiğin seçenekle; aynı yolu tepip benim yol ayrımında seçtiğim yolun farkı ne?

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Bu hattı arayıpta soru soranlar mutlaka vardır. hem ne zararı varki
ama eğer Allah varmı? diye soran kişide demekki bir çelikşki başlamış demektir
yani bir yaratıcının varlığı ve kendi deyimiyle yokluğu arasında karar vermiyorsa bu iyiye işarettir
adım atmakta fayda var ... hadi bakalım :)

ashenarşi

Kıdemli
Üye

Peki o yol ayrımından ayrılırken senle benim aramdaki farkın adı ne? Yani sen o yol ayrımından ayrılırken seçtiğin seçenekle; aynı yolu tepip benim yol ayrımında seçtiğim yolun farkı ne?
Demek henüz bilenler yok gibi gözüküyor..

Üst Alt