Almanya'ya vize muafiyeti nasıl oluyor, kimleri kapsıyor ?

Almanya'ya vize muafiyeti nasıl oluyor, kimleri kapsıyor ?

Büyükelçi Cuntz, “Avrupa Adalet Divanı’nın kararı doğrultusunda Almanya’ya vizesiz girişi sağlamak için ‘vize muafiyeti belgesi’ni gündeme getirdik. Belge hukuki değer taşımıyor ama büyükelçiliğin ya da konsolosluğun mührü bulunuyor” dedi

Almanya’nın Avrupa Adalet Divanı’nın “Soysal davasında” verdiği kararın ardından 5 Haziran’dan itibaren yürürlüğe koyduğu yeni vize uygulaması, “Bu gerçek bir vize muafiyeti mi getiriyor?” ve “Neden Türk vatandaşlarının tümünü kapsamıyor?” sorularını gündeme getirdi. Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eckart Cuntz, ülkesinin yeni vize uygulamasının ayrıntılarını Milliyet’e şöyle anlattı:

Kimleri kapsıyor?

- Avrupa Adalet Divanı’nın “Soysal davası”na yönelik kararının sonuçlarını uyguluyoruz. Kararda, “Hizmet vermek amacıyla Almanya’ya giden ve bazı meslek gruplarında görev yapan Türklere vize muafiyeti tanınmalı” deniliyor. O yüzden tüm Türkleri ya da meslek gruplarını kapsamıyor.

- Türkiye’deki ikametlerini korumak kaydıyla ve iki ayı geçmemek koşuluyla bazı meslek grupları, belirli seyahat amaçları çerçevesinde Almanya’ya vizesiz giriş yapabilecek.

Kişi, Türkiye’de faaliyet gösteren bir işveren adına geçici bir süre hizmet vermek amacıyla sınır aşan kişi yük taşımacılığında şoförse veya Türkiye’den teslimatı yapılmış sistem ve makinelerin montajını, bakımını ve tamir işlerini yapmakla görevliyse; kazanç getirici bir hizmet sunmak üzere, sanatsal açıdan özel değeri olan bir sunum veya gösteri yapacak uluslararası düzeyde kabul gören ve tanınan bir sanatçıysa; bilimsel açıdan özel değeri olan bir sunum yapacaksa; sportif amaçlı gösteri yapacak profesyonel sporcuysa, Almanya’ya vizesiz girme hakkına sahip.

‘Postayla istenebiliyor’

- Pasaportta kişinin sanatçı mı, bilim adamı mı olduğuna yönelik ayrıntılı bilgi ayrıntılı bulunmuyor. Almanya’ya ne amaçla gideceği pasaportta yazmıyor.

Bu nedenle Almanya’ya vizesiz girmeyi sağlamak ve sınırda bir sorunla karşılaşmamak için “vize muafiyeti belgesi”ni gündeme getirdik. Bu belgeyi almak isteyen kişi, seyahat tarihinden en az 10 gün önce dış temsilciliklerimize başvurmalı. Bize gelmelerine de gerek yok, postayla isteyebilirler.

‘Zorunlu bir belge değil’

- Bu, zorunlu olarak alınması gereken bir belge değil, istendiği takdirde bizden temin ediliyor. Bir Türk bilim adamı Almanya’da bir konferansta sunum yapacak ama vize muafiyeti belgesini almak için vakti yok.

Elindeki belgelerle Alman polisine Almanya’ya neden gittiğini ve iki aydan az süre kalacağını davetiye gibi belgelerle de kanıtlayabilir. Böyle bir durumda, kişilerin mesleklerini ve seyahat amaçlarını kanıtlamak için, Almanca ya da Almanca’ya tercüme edilmiş olan organizatörün davet yazısı, Türkiye’de yaptığı işe ilişkin somut belgeler, diplomalar, nakliyat, teslimata ilişkin ya da taşıma yetkisi gibi buna benzer belgeleri göstermesi gerekiyor.

- Vize muafiyeti belgesi hukuki değer taşımıyor ama belgede büyükelçiliğin ya da konsolosluğun mühürü bulunuyor. Böyle bir belgeyle Alman sınırına giden bir kişinin, sıkıntı yaşayacağını düşünmüyoruz çünkü Alman makamları tarafından kabul görüyor. Almanya’ya giriş yapacak olan kişinin, Almanya’dan sınır dışı edilme kararı varsa ya da Almanya’da aranıyorsa, elbette o zaman bir değeri olmaz.

‘Polise bırakılmadı’

- Alman sınırında görev yapan tüm polis teşkilatına yeni uygulamayla ilgili nelerin dikkate alınması gerektiği yazılı olarak belirtildi. Bazı yayın organlarında denildiği gibi, vizesiz girme durumu Alman polisinin “insafına” kalmış değil. Polisler bu kuralı, karar çerçevesinde uygulamak zorunda.

- Bu uygulama çok yeni, tecrübe ederek sonuçlarını göreceğiz. Ciddi aksaklıklar ya da olumsuzluklar yaşanırsa, uygulama yeniden gözden de geçirilebilir.

‘Bu vize özgürlüğüdür’

- Avrupa ve uluslararası seyahat kuralları içerisinde bu uygulama bir vize özgürlüğüdür. Bu karar ilerici bir adımdır.

Normal bir vize başvurusuna göre çok daha kolay bir süreçtir. Sizden vize için istenen belgeler istenmiyor. Randevu almanız ve başvurunuzun sonuçlanması için belirli bir süre beklemeniz gerekmiyor. Vizede olduğu gibi para da ödemiyorsunuz.
Milliyet
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt