• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

''Allah’lı yemin''....

• Konbuyu başlatan güney
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 41
  • Görüntüleme 5K

Okunuyor :
''Allah’lı yemin''....

G

güney

Ziyaretci
''Allah’lı yemin'' kalkıyor

81 yıl önce İsviçre’den tercüme edilerek alınan Hukuk Usulü Muhakemeleri Yasası değişecek

TBMM Adalet Komisyonu’nda çarşamba günü görüşülecek tasarıyla ağır iş yüküyle kilitlenen mahkemeler, her aşamada tarafları uzlaşmaya teşvik edecek.

Hukuk Muhakemeleri Tasarısı’ndaki bazı yenilikler şöyle:

Daha laik ayarlama

Şu anda mahkemelerde "Allahım ve namusum üzerine yemin ediyorum" diye yapılan yemin değiştirilecek. Kişinin "Bana sorulan sorular hakkında gerçeğe uygun cevap vereceğime ve hiçbir şey saklamayacağıma namusum, şerefim ve kutsal saydığım bütün inanç ve değerlerim üzerine yemin ediyorum" demesiyle yemin eda edilmiş sayılacak.

Ateisti de bağlar

Bu değişikliğin gerekçesinde "Yemin formülü daha laik hale getirilmeye çalışılmıştır. İnançlar her kişi için değişir. Her kesimin kendi inancına uygun algılanmasını temin babında, gereken açıklık ve elastikiyeti taşımasına gayret edilmiştir. Bütün inanç ve değerler yelpazesini kapsar" denildi.
vatanim.com.tr

Evet bu durum işin resmi boyutu...
Peki ya gayri resmi boyutunda nasıl yemin edersiniz... edeceksiniz.....

ozgurceyasam

Amatör
Üye
''Allah’lı yemin'' kalkıyor

81 yıl önce İsviçre’den tercüme edilerek alınan Hukuk Usulü Muhakemeleri Yasası değişecek

TBMM Adalet Komisyonu’nda çarşamba günü görüşülecek tasarıyla ağır iş yüküyle kilitlenen mahkemeler, her aşamada tarafları uzlaşmaya teşvik edecek.

Hukuk Muhakemeleri Tasarısı’ndaki bazı yenilikler şöyle:

Daha laik ayarlama

Şu anda mahkemelerde "Allahım ve namusum üzerine yemin ediyorum" diye yapılan yemin değiştirilecek. Kişinin "Bana sorulan sorular hakkında gerçeğe uygun cevap vereceğime ve hiçbir şey saklamayacağıma namusum, şerefim ve kutsal saydığım bütün inanç ve değerlerim üzerine yemin ediyorum" demesiyle yemin eda edilmiş sayılacak.

Ateisti de bağlar

Bu değişikliğin gerekçesinde "Yemin formülü daha laik hale getirilmeye çalışılmıştır. İnançlar her kişi için değişir. Her kesimin kendi inancına uygun algılanmasını temin babında, gereken açıklık ve elastikiyeti taşımasına gayret edilmiştir. Bütün inanç ve değerler yelpazesini kapsar" denildi.

http://haber.vatanim.com.tr/haberdetay.asp?Newsid=178028&Categoryid=1

Evet bu durum işin resmi boyutu...
Peki ya gayri resmi boyutunda nasıl yemin edersiniz... edeceksiniz.....
Allahli yemin kalkiyor da,yeni yemini merak ediyorum.
Tr de vatandaslarin agzi alismis,vallaha billaha yapmadim,
iki gozum kor olsun,anam avradim olsun :))

G

güney

Ziyaretci
"Kutsal saydığım her şey adına" denecekmiş yeni düzenlemeye göre...
Şimdi "kutsallıkta" göreceli olmuyormu?

Tam bir kafa karışıklığı olacak düşünsene adanada en çok kullanılan küfür (allah kitap) ve yemin aynı...
Tam bir kaos....:)))

catpity

Tecrübeli
Üye
yahu biz Adana'lılar için birşey değişmiyor sonuçta :D

Moderatör tarafında düzenlendi:

catpity

Tecrübeli
Üye
yine bezgin sabahlar güney hocam :D

içki sofrasına otururken ya allah diyen tek insan topluluğuyuz herhal güney hocam :D

Üst Alt