• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Allah’a mı kul olacağız Şeyhleremi?

Okunuyor :
Allah’a mı kul olacağız Şeyhleremi?

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
Sn Arkun
Annemin bir arkadaşı bize gelmişti ve böyle konu açıldığında , bende sizin anlattığınız şekilde izah etmeye çalıştım...
Bana madem öyle kpss sınavına hazırlanmak için neden dershaneye gidiyorsun diyince bişey diyemedim :)

Arkun

Tecrübeli
Üye
Sn Arkun
Annemin bir arkadaşı bize gelmişti ve böyle konu açıldığında , bende sizin anlattığınız şekilde izah etmeye çalıştım...
Bana madem öyle kpss sınavına hazırlanmak için neden dershaneye gidiyorsun diyince bişey diyemedim :)
dershaneyede bilgi için gidiyorsunuz hal için değil şeyhten hal olarak yararlanılır bilgi olarak yararlanmaktan çok hal olarak,teslimiyet olarak yararlanılır siz bilgi olarak eksik olduğunuzdan kpss için dershaneye gidersiniz ilmi hal haline getirmek kendinizi allah a teslim etmek bilgi ilede olabilir bir şeyhin isteği ile de olabilir bir şeyhin isteği ile onda gördüğünüzü yaşamaya başladığınızda bu hal haline gelir bilginizi siz yaşamaya karar verdiğinizde yine buda hal haline gelir birinde mürşit bilgi iken diğerinde bilginin ve halin temsilcisi şeyhtir.
kendi iradenizle yapabiliyorsanız uhrevi olanı istiyorsanız allah a karşı bir sorumluluk hissediyorsanız bilginizi yaşamaya başlıyacaksınız bunun için ne kadar bilgili olursanız okadar iyi bir şeyhiniz var demektir ve tabi iradenizi kullanmayıda unutmıyacaksınız
illaki bir şeyhin size şunları şunları yap demesi gerekmez siz bir kitap okursunuz şunları şunları yapmak sevaptır derse sizde onu okursanız ilim mürşidiniz olur
mustafa kemale bu konuda katılıyorum
hayatta en hakiki mürşit ilimdir

uzak yollar

Tecrübeli
Üye
Kısaca şöyle diyebilirim;
Özgürlük, Sana sunulan seceneklerin dışına çıkmak, tabuları yıkıp dilediğini yapmak
ve bunların sonucunda hiç kimseye hesap vermemek...
Ekonomik anlamda ise EŞİTLİĞİ en büyük ÖZGÜRLÜK olarak sunabiliriz..
Sana sunulan seçeneklerin dışına çıkmak derken,kasdettiğiniz nedir?
Tabulardan kastınız mesela,ve sonuçta hiç kimseye hesap vermeyeceğiniz bir özgürlüğün tanımı nedir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Arkun

Tecrübeli
Üye
En iyisi, en doğrusu hiç kimseye kul olmadan özgürce yaşamak..
Allah a kul olmayan o nun yarattığı her şeye kul olur,maddeye kulluk eder nefsani arzularına kulluk eder. bir kadınla beraber olabilmek için ona kulluk eder,bir gelir elde etmek için bir çıkarını korumak için bir çok kula kulluk eder.

müslüman ise nasip der geçer kanaat eder. Allah ın vermediğini bir başkasından yalvarark yada zulmederek almaz. el etek öpmez

Arkun

Tecrübeli
Üye
Bence yanılıyorsunuz.
Kul olmanın özgürlükle bağdaşır bir tarafını göremiyorum maalesef.
Kul olmak, bir takım kısıtlayıcı kurallara sadık kalarak yaşamaksa eğer, özgürlük bunun neresinde?
Merak ettim doğrusu..
Allah a kulluk edip dünyadan vazgeçersiniz ve dünyanın bütün maddiyatına kulluk etmekten yüz çevirirsiniz.
nefsini allah a teslim edip kul olmak varken rızkın haricinde her şeyden yüz çevirmek varken sadece maneviyatı istemek için kulluk etmek varken siz dünyayı isteyerek her şeye kulluk edersiniz

uzak yollar

Tecrübeli
Üye
Allah'ın boyası... Allah(ın boyasın)dan daha güzel boyası olan kimdir? Biz (yalnızca) O'na kulluk edenleriz. (Bakara Suresi, 138)

Arkun

Tecrübeli
Üye
Kısaca şöyle diyebilirim;
Özgürlük, Sana sunulan seceneklerin dışına çıkmak, tabuları yıkıp dilediğini yapmak
ve bunların sonucunda hiç kimseye hesap vermemek...
Ekonomik anlamda ise EŞİTLİĞİ en büyük ÖZGÜRLÜK olarak sunabiliriz..
istediğini söyleyen istemediğini işitir derler özgürlük buysa dilin başına çok belallar açar
istediğin her şeyi yapmak demek elalemin kızına karısına sarkmak demek karşılığını çeşitli şekillerde bulursun
istediğini yapmak demek el alemin parasına puluna el uzatmak demek karşılığını çeşitli şekillerde bulursun
istediğini yapmak demek başkalarına yalvarmak dilencilik etmek yada zulmetmek demek karşılığını çeşitli şekillerde bulursun ve insanlara hesap verirsin
bir müslüman ise yaptığı böyle bir hatadan önce allah a hesap verir sonrasında gerektiği kadar kullara ama bunu bir hata olarak görür özgürlük olarak görmez tabuları yıktım diye sevinmez ahlak bir tabu değil disiplindir. insan ise dünyada hayatı bir komposizyon olarak görür ve ona uygun disiplinli bir yaşam tarzı ile yaşamaya çalışır.
çalışanın hakkını gasp edip çalışmayana vermek ise haksızlıktır hırsızlıktır ekonomik eşitlik değil.bu bir özgürlük değil anarşizmin disiplinsiz,ahlaksızca yaşamını uygulamak ve mazlumu zalime ezdirmek demektir.

Üst Alt