Allah'a İnanıyormusunuz?

Sayın tansxx,
Hayır yazdıklarınıza abartı demiyorum, hikayede demiyorum. Peygamberin son derece üstün niteliklere sahip olduğu konusunda bir şüphe yok. Yaptıklarını sıradan bir insanın yapma olanakları yok. iNANMAMAK BAŞKA ŞEYDİR ONUN ÜSTÜN MEZİYETLERİNİ KABUL ETMEK BAŞKA BİR ŞEY. Yaşadığı çağdan 1400 yıl sonra neredeyse insan nufusunun yarısı ondan bahsediyor. Biz burada onu tartışıyoruz ve bunlardan daha önemlisi milyarlarca insan ona inanıyor. Bütün bunları sıradan bir insanın başarma şansı yoktur. Benim yerime cevap aramayınız henüz birbirimizi o ölçülerde tanımıyoruz.
Selam ve sevgilerimle.

selam ederim;

insanlıgın ihtiyacı salavat getirmiş milyarlarca insan kalabalıgı degil bu kucucuk insanlık anlayısına erebilmiş bir grup insandır. cunku bugun milyarlarca insan dediğimiz muslumanlar 12 yıl 8 kişi bir evde geçirmiş savundukları inandıkları islam üzerine yılmadan mücadele vermiştir. onlara sahebeler diyoruz ve bu yüzden saygı duyuyoruz. aslında ben bugun daha iyi anlıyorum onların kıymetini sözler kifayetsiz kalıyor muhterem.

efenim
dün dünde kaldı cancağızım bugün yeni şeyler söylemek lazım der mevlana.bu tip hikayeler gençliğimde anneannemin dini hikayeler kitaplarında okuduğum ve tüm müslümanların böyle hikayelerle avunduğunu düşündüğüm yılları anımsattı bendenize.
adam kendi gözünü,kulağını,tıraş olacak başını yüzünü görüp bunları yaradan Allahın varlığına intikal edemiyorsa,bir berber bir berbere bire berber hikayeleriyle iman edebileceğine ihtimal vermiyorum bendeniz.Ha hidayet nasib olacaktır o da bahane olur eyvallah.
Allah yok demek en büyük nankörlüktür.çünkü kalbin onu tanıyor.sen üstünü örtbas ediyorsun.

Sayın tansxx,
Konuyu dikkatlice okudum ve görüşüm değişmedi. İslam ülkelerinde sanat ve edebiyatın gelişmemesinin sebeplerinden biride, eserler oluşturulurken felsefi temellendirme yerine ucuz mantık oyunlarına dayalı kurnazlığın tercih edilmesidir. Bu durum sanatsal yetenekleri olmayanların da bu işlerle iştigali sonucunu doğurmaktadır. Bu hikayede aynı ucuz mantık oyunlarına dayalı bir aklın ürünüdür.
Allahın varlığı üzerine kurgulanan bir hikaye Allahın sıfat ve özellikleri göz önünde bulundurulmadan oluşturulursa böyle bir garabetin ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu hikayelerin hedef kitlesinin eğitim düzeyinin son derece düşük olması içerden eleştiri gelmesinin önündeki önemli engellerden biridir. Bu durum hikayelerin bu kitle tarafından beğenilmesi sonucunu yaratması sizi aldatmamalıdır.
Kurgu başlangıçtan itibaren yanlıştır. Yanılgı ''allahın varlığını ispat'' gibi inanç dünyasında karşılığı ve anlamı olmayan bir çaba ile başlamaktadır.
Allahın kendi varlığını ispat etmek gibi bir sorununun olmaması gerekir. Kendi ölçme değerlendirme sisteminide bu kuşkunun varlığı üzerine oturtmuştur. Aksi halde kendi varlığını hiç bir kuşkuya yer bırakmayacak şekilde açıklardı. Bu nedenlede bu çabalar inanç sistemine uygun olmayan beyhude çabalar olarak tanımlanabilir.
sn sabit yukardaki cevabımı yazıları okumadan yazmıştım.(malum vakit darlığı).yazınıza katılmamak mümkün değil teşekkürler.bu gün islami yaftası yapıştırılarak sunulan ve bu vizeyle çok kolay kapıları geçebilen öyle şeyler var ki hafsalası duruyor insanın.arabesk müziği alıp bir iki islami terim ekleyip servis ediyorlar ilahi adı altında ,böylece köşe dönüyor adam mesela...başka türlü ünlü olamıyor,oyun havası gibi tangur tungur duyunca oynayasınız gelen beşinci sınıf müziklere saçma sapan sözler yazıyor ve kabul görüyor."Muhammedin düğünü var cennette" diye ilahi yazmış adam düşünebiliyor musunuz.İbretlik.
halbuki ne dehalar yetiştirmiş geçmişte islam medeniyeti musikide.bu gün anlayanı bile yok.
efenim insanın fıtratında inanma ihtiyacı var.Bu doğru yoldan giderilemediğinde ortaya garabetler çıkması kaçınılmaz.
hikaye metodu,eğitimde oldukça etkilidir.çünkü anlatılmak isteneni,kırmadan dökmeden,kolay anlaşılabilir ve ilgiyle takip edilebilir şekilde insanlara aktarır.Hz.Mevlana ve pek çok hikmet ehli zat hikaye metodunu eserlerinde kullanmıştır.Bir kelile ve dimne kitabı bin yıllardır eskimemiştir mesela.
Bununla birlikte Mevlana,mesel vermek herkesin işi değil çünkü misal aleminde neyin ne karşılığı olduğunu sen bilmezsin der.Mesela ruyaların rumuzu gibi,her misalinde insanda uyandırdığı tesir başkadır.
kıssalardan hoşlananlara mevlananın mesnevisini tavsiye ederim bendeniz.Yada şeyh sadinin bostan ve gülistanını,feridüddin attarın mantıkuttayrını v.s.Hikmet,hükemanın dilinden alınırsa bir işe yarar.Yoksa o hikayelere benzeteceğim diye göbeğini çatlatsa insan benzerini yazamaz.
Kuranında benzerini oluşturmak bu yüzden imkansızdır.Çünkü onun sözleri nurdur,ruh tur.Ruhu olan söz tohum gibidir.Anlamasa dahi bir tohumun filizlenmesi gibi zaman içinde ne olduğu anlaşılır.kalbini ruhunu diriltir insanın.böylece dönüşüm başlatır.tüm hayatını değiştirir.ruhsuz sözlerse bir kulaktan girer öbüründen çıkar.karanlık sözlerse zifiri karanlık eder iç dünyasını insanın.mühürlenmediği müddetçe bir kıvılcımla,hikmetli bir sözle aydınlanması her zaman mümkündür.ama mühürlenirse,sağır olur o kalp.ve kör olur.
Söz üzerine çok düşünmek lazım vesselam.Mucize....

Evet hikayede ayrıntıya takılıp asıl anlatılmak isteneni anlamazsak resmin bütününü göremeyiz. Hikayede inançsızların öne sürdüğü bedeni maddi sıkıntıların var olması sebebiyle Allah a yokluk isnat edilmesidir. burada berberin söyleyeceği şey dışardaki adamın parası yok ben de tıraş etmiyorum olacaktı bunun inançtaki karşılığı ise insanların maddi alemdeki noksanlığın gereği olarak insanların sıkıntılara duçar olduğudur. Çünkü yaratılmış her şey kusurludur sadece yaratıcı kusursuzdur dolayısıyla maddiyatın kusurundan kurtulana kadar yani manevi aleme geçene kadar berber olacaktır fakat dünyada iman gibi bir para birimini elde etmezse insan adaletin tecelli edeceği manevi alemde sıkıntılarından kurtulamayacaktır

Çünkü yaratılmış her şey kusurludur sadece yaratıcı kusursuzdur

selam ederim;

yanlış bir cümle kurulmuş, kusurlu olan insandır, insanın gözü, bakışı, anlayışıdır. kusur insanlık alemindedir. ulu Allah kusursuz yaratandır, fakat ilahi rol gereği insanlık zaman içersinde yol almakta kusurlarını görerek doğrulmaktadır. ne kadar bilginiz var uzay hakkında güneş sistemi hakkında, yeraltı hakkında? ne kusuru var tabiatın? insan bozar dengeleri.

Üst Alt