Allah Yemin Eder Mi ?

Benim anlamadığım konu, madem ki inanmıyorsun nasıl oluyor da özellikle ''müteşabih'' ayetleri seçiyorsun? ''Vet tini vezzeytuni'' gibi. Henüz onların sırrına gerçekten kalben inanan. Bir ''ALLAH'' deyişiyle dağları titreten insanlar erişemezken başlangıç noktası olarak bu nokta seçiliyor. Benim kızdığım nokta burası. Burda bir art niyet ararım çünkü var. Ne açıklarsan açıkla zerre ileri gitmeyecektir. Çünkü burda ''edepsizlik'' üzerine kurulu bir kıyas var.

''Buğzu fillah''!!!
 
Kıyasladınız olaya bak. Ayıptır, edepsizliktir. Ankete katılanlar ile Allah bir tutulur mu ? Kulun yemini ile Allahın yemini hiç bir olur mu?

Bir olayı, bir konuyu sorgulamak eğer ayıp ve edepsizlikse, bu aynı zamanda sizin de akşama kadar yaptığınız bir iştir..
Daha seviyeli, akıllı ve mantıklı olursanız, edebinize edep katmış olursunuz.
Bunu da hatırlatmış olayım..

Kulun yemini ile Allahın yemini hiç bir olur mu?
İfadenizde Allahın yeim ettiğini görür gibi oluyorum.
Bu doğru bir ifade sanırım..
 
Bir olayı bir konuyu sorgulamıyorsunuz. Kutsal olanı sorguluyorsunuz. O yüzden ilkin edep şart.

Evet dediğim gibi müteşabih ayetlerde de geçiyor. Allah'ın yemini var. Bu yaptığınız olayı üniversitede siyonistler gelir kafamızı karıştırmak için yapardı. Nereye varmak istiyorsunuz biliyorum. O yüzden edepli olun diyorum yine diyorum hep diyorum hep diyeceğim. Bu uğurdu gerizekalı da olurum edepsiz de olurum mantıksız da olurum ne olursam olayım farketmez ama siyonist oyunlarını millete oynama.

Ne diceksin sırada ne var ? Allah zeytin ağacının üzerine neden mi yemin etti diye soracaksın ? Bunu ben bilsem yada başkası bilse burada ne işi var ? O zaten uçmuştur aşmıştır. Yapmak istediğiniz milletin kafasını karıştırmak. İtikad diye bir şey var sizin inanmadığınız bizim inandığımız kutsaliyette yani inanırız ispat beklemeyiz. Sen eğer gerçekten inanç uğruna sorguluyorsan zaten bunu burda sormassın gidersin ya bi camiye yada bi diyanete. Gözlerinin içine bakarak anlarsın öyle sorgularsın. Ama amaç kafa karıştırmak ise evet çok güzel bir başlangıç noktası seçmişsin. Siyonizm taktiği...
 
Fatiha suresinin kırk yorumu varmış. Hatta daha fazla belki 40 yorumunu şimdiki ilahiyatçılar biliyordur. Alimlere hatta daha gerilere gidersek belki 4 binide bulur, 4 milyarıda.
Bir ayet sadece okunduğu ve anladığınız gibi yorumlanıcak kadar basit değil.

Kuranı benden daha iyi bildiğinizi düşünüyorum ama siz bu şeklide açıklamalarda bulunursanız hiç bir şey anlamadığınız ortaya çıkar.
Kuranın bir çok ayetinde şöyle dediğini anımsıyorum:
Biz Kuranı herkesin anlayacağı şekilde AÇIK ve SEÇİK indirdik.
Bu gibi ayetler sizin yukarıdaki düşüncelerinizi çürütüyor maalesef...
 
Şimdi ben burda hiç tartışmada ismi geçen kişi değilim. En edepli ben oluyorum anl***** gelmez. Başlıktada bu şekilde yazıyorsa en sade şeklinde daha karışık birşeyde yazılabilirdi. Ben sizi eleştirmiyorum. Şu kİmseyi eleştirmiyorum. Aslında buda normal değil. Eleştirmem gerekir. Buda normal değil.

İnsan hatasını farketmesi var. Farketmemesi. Farkedip düzeltememem(düzeltmesi şartken düzeltmeyi nefsine söyleyememek) kendimi diyorsa; yada farketmeyip uyarıları anlayamıyorsa hangisi daha avantajdır?
 
Kuranı benden daha iyi bildiğinizi düşünüyorum ama siz bu şeklide açıklamalarda bulunursanız hiç bir şey anlamadığınız ortaya çıkar.
Kuranın bir çok ayetinde şöyle dediğini anımsıyorum:
Biz Kuranı herkesin anlayacağı şekilde AÇIK ve SEÇİK indirdik.
Bu gibi ayetler sizin yukarıdaki düşüncelerinizi çürütüyor maalesef...

Benim anladığım ise Kuran'ın insanın anlaması anlayabilmesi için insanı nizama sokacak kadar açık seçik olması manasında Sn. Sosyalinist
 
Sevgili Sosyalist,

Evet Kuran'ı okumuşsun kendince de yorumluyorsun. Bana göre yanlış. Kuran'ı oku ve okuduğunla amel et ki bir işe yarasın. Yoksa "Kendilerine Tevrat yükletilip de sonra onu taşımayanların durumu kutsal kitap parçaları taşıyan eşeğin durumu gibidir" bak bu da gayet açık bir ayet dimi.

Hz. Ali (r.a.) dediği gibi ''Fıkıh olmayan bir ibadette hayır yoktur.Tefekkür olmayan bir kıraatta da hayır yoktur.'' Yani tefekkürlü olmalısın. Düşünmelisin, anlamasan bile bu Allah'ın kelamıdır diyip mülahaza etmen gereken bir durum. Bunlar Kuran'ı okumanın adaplarındandır.

Evet Allah Kuran-ı Azimmüşanı kullarına Levh-i Mahfuzdan anlayabileceği şekilde kendi fazlıyla indirdi. Peki anladıysan neden sorguluyorsun ve neden soruyorsun. Eğer gerçekten anladıysan cevabını da biliyorsundur. Allah adına hangi soru yok ki Kuran'ın içinde olmasın ?
 
Konuyu saptırmak yerini konuyla ilgili açıklamalarınız daha anlamlı olacaktır.

Tüm kilit nokta bu aslında. Herkes kendince anlar. O yüzden bir bilene danışmak lazım. Yani ''Zikr Ehline''

Eğer bu konuda gerçekten samimiseniz Sevgili Sosyalist bu konuyu burda bitirelim. Çünkü bu konu bizi aşan bir konu. Ama bu konu da seni tatmin edicek cevaplara sahip bir bildiğim var.

Adres; Kayacık (Reyhani) köyü / Konya. Ankara asfalt yolu üzerinde. Konyaya git Garajda kime sorsan söylerler. Köyde Seyda Muhammed Konyevi (k.s.a.) Kim dersen seni herkes ona götürür.

Eğer gerçekten bu soruda samimi iseniz ve kalbinizi mutmain etmek istiyorsanız bu adresdeki muhterem şahsı bulursunuz. Sorarsınız, sonra gelir neticesini bize yazarsınız.

Size iyi yolculuklar...
 
Üst Alt