• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Allah Yemin Eder Mi ?

Okunuyor :
Allah Yemin Eder Mi ?

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Allah Yemin Eder Mi ?

Sevgili doğangüneş'in açmış olduğu ''Nasıl yemin edresiniz'' başlıklı konuda,
''Yemin etmem'' diyenlerin oranı %39'la ilk sırada.
Bu tercih, yemin etmenin ne kadar anlamsız, gereksiz ve yanlış olduğunu gösterir.

Bu bağlamda;
Bildiğiniz gibi Kuran'da Allah'ın birçok ayette ''YEMİN'' ettiği görülür.
Sizce bu durum doğru bir olay mıdır ?

B

bursali68

Ziyaretci
Allah Yemin Eder Mi ?

Sevgili doğangüneş'in açmış olduğu ''Nasıl yemin edresiniz'' başlıklı konuda,
''Yemin etmem'' diyenlerin oranı %39'la ilk sırada.
Bu tercih, yemin etmenin ne kadar anlamsız, gereksiz ve yanlış olduğunu gösterir.

Bu bağlamda;
Bildiğiniz gibi Kuran'da Allah'ın birçok ayette ''YEMİN'' ettiği görülür.
Sizce bu durum doğru bir olay mıdır ?

*

Merhaba,

Sadece kısa bir sorum olcak ve fazlaca da deşip " tekere çomak " tarzında tekere çomak sokmayacağım.Kur'an'da hangi kelimelerin " yemin " anlamında kullanıldığını biliyor musunuz?

Biliyorum derseniz,peki deyip susmayı tercih edeceğim,yok bilmiyorum derseniz yine dediğim gibi tekere çomak sokarak kimsenin " imanını zedelemek " istemediğimden yine susmayı tercih edeceğim,cuma cuma yine " kafir,küfürbaz,dinsiz,bölücü,günahkar..." yakıştırmaları ile günümü rezil etmek istemediğimden.Sadece sizin yemin ile ilgili kelimeleri bilip bilmediğinizi merak ettim,o kadar.

Sağlıcakla kalınız.

Guney

Kıdemli
Üye
....

cuma olmasının özelliği ne diyeceğim güleceksiniz yada gülmeyip güney işte çomağı almış diyeceksiniz...:))

Cuma cuma yapmayın konuuşmayın sevgili Bursalı...:))
sevgili sosyalist in sorusuna gelince bne bilmiyorum ha bu günün özelliğinden değil bilmiyor olmaktan...:))
sevgilerim Bursa nın "ufak tefek taşları" na...

B

bursali68

Ziyaretci
....

cuma olmasının özelliği ne diyeceğim güleceksiniz yada gülmeyip güney işte çomağı almış diyeceksiniz...:))

Cuma cuma yapmayın konuuşmayın sevgili Bursalı...:))
sevgili sosyalist in sorusuna gelince bne bilmiyorum ha bu günün özelliğinden değil bilmiyor olmaktan...:))
sevgilerim Bursa nın "ufak tefek taşları" na...
:)))) Sanki havadan " yangın-körük " kokusu alır gibi oluyorum:))) Bursa'nın " ufak tefek taşlarından " Adana'nın " taştan yollarına " selam olsun...

Guney

Kıdemli
Üye
:)))) Sanki havadan " yangın-körük " kokusu alır gibi oluyorum:))) Bursa'nın " ufak tefek taşlarından " Adana'nın " taştan yollarına " selam olsun...
Hey ne kadar çok ortak nokta..:)
Aynı kokuyu bende aldım ve en önemlisi birimizde "ufak tefek" diğerinde "yolları" ama her ikisnin de TAŞ olması..

Ay aman ufak tefek ama bu taşlar ciddi canımı yaktı
buyrun efendim bekleriz yollarımız asvaltlandı...::))

Bu arada sosyalist in konusunada kibrit suyu döküldü...:))
tarafımdan ve hatta tarafınızdan....

B

bursali68

Ziyaretci
Hey ne kadar çok ortak nokta..:)
Aynı kokuyu bende aldım ve en önemlisi birimizde "ufak tefek" diğerinde "yolları" ama her ikisnin de TAŞ olması..

Ay aman ufak tefek ama bu taşlar ciddi canımı yaktı
buyrun efendim bekleriz yollarımız asvaltlandı...::))

Bu arada sosyalist in konusunada kibrit suyu döküldü...:))
tarafımdan ve hatta tarafınızdan....
Yollar asfaltlandı da eşek etini ne edek:))) Eşek eti de yok değil mi:))))...Yok hani yeriz falan sonradan iki harf kalmasın dimağımızda...A ve İ....:)))

Tabii aynen Sn.SOSYALIST'ten de bu " sulandırmadan " dolayı özür diliyorum,biraz neşenin kimseye zararı yoktur sanırım.

cumleci

Amatör
Üye
Kıyasladınız olaya bak. Ayıptır, edepsizliktir. Ankete katılanlar ile Allah bir tutulur mu ? Kulun yemini ile Allahın yemini hiç bir olur mu?

''Seni aramam için beni uzağa attın!
Alemi benim, beni kendin için yarattın!''

N.F.K.

Edit= İnanmadığınıza inandığınız için inanmadığınızı sorguluyorsunuz. Yani bir şekilde bir şeye inanıyorsunuz. Allah inancınızı hakikatıyla şereflendirsin.

Son düzenleme:

ashenarşi

Kıdemli
Üye
Ben bu konudan yola çıkarak böyle birşeyin olup olmadığını söylemeyerek birşey söylemek istiyorum.

Fatiha suresinin kırk yorumu varmış. Hatta daha fazla belki 40 yorumunu şimdiki ilahiyatçılar biliyordur. Alimlere hatta daha gerilere gidersek belki 4 binide bulur, 4 milyarıda. Sonuçta bize yapmamız isteniyor. Allah(c.c.) dilediğini affeder.

Yani kureyş lehçesi arapçayıda bilmiyoruz. Bu konuda birşey demek istemem. Çünkü yemin sözü geçen ayetleri tam olarak bilmiyorum, şimdi bakacağım.

cumleci

Amatör
Üye
Ben bu konudan yola çıkarak böyle birşeyin olup olmadığını söylemeyerek birşey söylemek istiyorum.

Fatiha suresinin kırk yorumu varmış. Hatta daha fazla belki 40 yorumunu şimdiki ilahiyatçılar biliyordur. Alimlere hatta daha gerilere gidersek belki 4 binide bulur, 4 milyarıda. Sonuçta bize yapmamız isteniyor. Allah(c.c.) dilediğini affeder.

Yani kureyş lehçesi arapçayıda bilmiyoruz. Bu konuda birşey demek istemem. Çünkü yemin sözü geçen ayetleri tam olarak bilmiyorum, şimdi bakacağım.
Kesinlikle. Buraya üye olduğumdan beri bunu anlatmaya çalışıyorum. Bir ayet sadece okunduğu ve anladığınız gibi yorumlanıcak kadar basit değil. Ki bu bir insan kelamı değil.

İhlas suresinin ilk vahy oluşunda hepiniz bilirsiniz ki Peygamber (asv) ashabına dedi ki size kuranın 3/1 ni okuyayım mı ? Ashab tabi Ya Resulullah dedi. İhlas suresini okuyunca. Ashab bekledi bu kadar mı Ya Resulullah dedi. Evet dedi Efendimiz. Şimdi İhlası 5-6 cümle ile açıklamak mümkün mü ? Ya da bir ayeti bir cümle ile açıklamak mümkün mü? Müteşebbih ayetler ki siyonistler bunu kullanır bu topicde bana bunu hatırlattı.

Yani biz daha 1. basamağı aşamadık. 10. basamağın arkasında neden şu var diye tartışıyoruz.

Üst Alt