• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Allah Var

Okunuyor :
Allah Var

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Müslüman bir ailede dogmak sizin seciminiz degildi. Evde ailenin, sokakta toplumun, okulda devletin telkinlerini reddetmek sandiginiz kadar kolay degil... Böylesi basite indirgemeden önce lütfen bunlarida düsünelim.

Kara Kalpaklı

Amatör
Üye
Allah herkese akıl vermis spartakus yanı en azında belli yasa geldiginde artık bazı seyler ruhunu doyurmadıgında her insan arayısa girer ..Yani Din insanlar icin vardır Ve mutlaka her insan arastırır
4 kitabi arastırırsan zaten diğerlerin safsata oldugunu ( Değiştirildigi icin ) anlarsin ....
Son zamanlarda Yabancılarda İslam dinine gecen baya coktur ...

ümmi

Kıdemli
Üye
Sevgili Mustad'af

Ben de tam olarak o hesabin, adaletin bu dünyada görülmesinden yanayim iste... Var olup olmadigi mechul bir tanriya haksizliklari havale etmek yerine, kendine güveni olan anarsist iscilerle isyan etmeyi, hakkimızi almayı tanrinin vaadine yeglerim. Siz dinin afyon etkisiyle boyun egerken, aklın karsi koydugu, direndigi bu carka comak sokmayi yeglerım. Nasil ki dogmadan önce bir hicsen, öldükten sonrada aynen hic olacaksin. Bunu anlamak pekte sasilacak durum olmasa gerek ve sizler hesabi ölüm sonrasina tasirken, yapan yaptigi ile kalacak haberınız bile olmayacak...
sn spartaküs bu dünyada Adaletinin olmadığını kim söyledi ki size.Rasulullah,"Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır" der.Ayrıca,kimin bir kötülüğü engellemeye gücü yetiyorsa onu önlesin.Eliyle gücü yetmesse,diliyle,diliyle gücü yetmesse içinden buğzetsin.İçinden buğz etmek imanın en zayıf noktasıdır "der.
Din afyon olsaydı bu afyonla osmanlı nasıl cihan imparatorluğu kuracaktı.Lütfen sizde sırf eleştirmiş olmak için eleştirmeyin.
evet doğmadan önce hiçtik,ölüncede öyle olacağız,şu andada öyleyiz.Fakat Allah bu hiçe Büyük ikramlarla,hayat vermiş ve bu hayatı ikame edebilecek her türlü donanım ve bunlarla tadılacak milyonlarca zevkler.Ve demişki,sizi ben kulluk için yarattım.Yani ye -iç,eğlen,ama seni bir yaradan var unutma.Haddini aşma.Tanrılık davasına girişme.(egoist olma )Diğer insanlarında senin gibi olduğunu bil,haksızlık yapma.
yunusun dediği gibi sen seni ne sanursan ayruğada onu san.Yani sen sana yapıldığında hoşuna gitmeyecek şeyi başkasına yapma.(güzel ahlakın özeti)
ve yine kutsalkitaplarda ,insanın Allahla,İnsanla,HAyvanla,Doğayla ilişkilerini düzenlemekiçin gelmiştir..Maddi manevi huzuru sağlamak,dünya ve ahiret,iki cihan saadetini insanlara öğretmek için efenim.
Allah kendine karşı yapılan hataları affedebilir ama kul hakkını,kendisine haksızlık yapılan kul affetmedikçe affetmez efenim.

ümmi

Kıdemli
Üye
"İnanmak", inanmamaktan daha fazla bir çabayı gerektiri.Cesaretleri varsa, kendilerini "inanmanın çilesini" çekmeye davet ediyoruz.Bizim kanaatimiz odur ki, "inançsız"lar, böyle bir rizikoyu göze alamazlar.Çünkü, onlar, bu zihni zahmete katlanamazlar ve o kavurucu iradeyi gösteremezler.

Aman Allah'ım, "inanmak" ne kadar zor, "inkar etmek" ne kadar kolay ! Gerçekten de "Cennetin yolu dikenlerle, uçurumlarla kaplı da Cehennem'in yoluna çiçekler ve nefse hoş gelen kolaylıklar döşenmiş" ve bu ne korkunç imtihandır.
sn bziya tam tersine efenim islam fıtrat dinidir.İslamı kabullenmek fıtratı bozulmamış insan için son derecede kolaydır.
zorluk,imandan sonra inancını hayata uygulamak safhasında başlar.İnandığın gibi yaşamak hususunda çevre müsait değilse yani...
he birde nefsine rağmen yaşamanın zorluğu var tabi.
hepsine değer efenim.

Son düzenleme:

orkuorkun

Kıdemli
Üye
Konunun acilmasi fanetikce. Ozellikle bilincli olarak acilmis birilerine dokundurmak maksatli bunu bir cocuk bile anlar.
Cunku icindeki kavgaci dusunce gazliyor. Bundan sonra baska birisi baska konu acacak "
Allah Yok diye yazacak" ve kavga baslayacak. Simdi bana soylermisiniz. Kavgayi kim baslatiyor. cok masum bir baslik. Allah yok diyen oldu mu ?? durup duruken ...
Ama birine Allah yoktur demek icin bir sebep yaptiniz...kavga etmek icin.
Kavga edilecek ve biz moderatorlere sikayet ediceksiniz.
--
Fanetizm olmasa bence Ateizm de olmazdi. Dunyada inancsizligi olusturan dengesiz inanc sistemidir.Herkes orjinden sapmasa dunya daha guzel olurdu.
Dengesiz inancin icinde politika siyaset, Sonucta para kazanmak vardir. Bir insan neden birileri ile kiran kirana savassin ters dusunce soksun. Politika
Turkiyede Bu kadar ateist yoktu. Fanetikler ortaya ciktiktan sonra insanlar Dinden sogumaya basladi. Dini sevdirmez bu kavgalar. Zaten bizden degildi. inanmiyorsa inanmasin seklindeki dusunce yanlistir.yarim inancli seklindeki dusunce.
Isine gelince yarim inancliyi da dininden kabul ediyorsun isine gelmeyince ateist kabul ediyorsun ama.. Turkiye %95 musluman ulkedir diyebiliyorsun. ama isine gelmeyince Turkiyede gercek musluman ne kadar az yani Kendin gibi dusunenleri musluman sayiyorsun.. Mantiksizlik burada.
Islam dini kavgaci degil birlestirici olmali. Sizin inanc sisteminiz benimle bagdasmiyorsa o zaman Hosgorulu olmak duser reddedip Ateist olarak bellemek mantiksiz. Kavgaci dusunce insanlari Inanctan sogutur.

Biz birlestirici Gucmuyuz ayristirici taraftamiyiz ? Kavgaci egilim konular insanlari ayirici oldugumuzu gosterir. islam ayirici guc degildir.

Son düzenleme:

ümmi

Kıdemli
Üye
Müslüman bir ailede dogmak sizin seciminiz degildi. Evde ailenin, sokakta toplumun, okulda devletin telkinlerini reddetmek sandiginiz kadar kolay degil... Böylesi basite indirgemeden önce lütfen bunlarida düsünelim.
sn spartaküs elbette kolay değil aile ve çevre etkisinden kurtulmak
.Okulda darvin teorisini kanun gibi okuttukları için doğru sanıyoduk lisede baya çatışma yaşadık içimizde. .daha neler efenim...putlaştırılan şahsiyetler... vs. çevremiz zaten bilgisiz,geleneksel,ezik dindarlarla ve okumuş,atak,devrimci atelerle doluydu.
Allah inancı ve islamı saf haliyle bulmak kolay olmadı bizim için.Bulduran Allah bulduruyor efenim.
Aratmakta ondan.:prv:

Mustad'af

Tecrübeli
Üye
Sevgili Mustad'af

Ben de tam olarak o hesabin, adaletin bu dünyada görülmesinden yanayim iste... Var olup olmadigi mechul bir tanriya haksizliklari havale etmek yerine, kendine güveni olan anarsist iscilerle isyan etmeyi, hakkimızi almayı tanrinin vaadine yeglerim. Siz dinin afyon etkisiyle boyun egerken, aklın karsi koydugu, direndigi bu carka comak sokmayi yeglerım. Nasil ki dogmadan önce bir hicsen, öldükten sonrada aynen hic olacaksin. Bunu anlamak pekte sasilacak durum olmasa gerek ve sizler hesabi ölüm sonrasina tasirken, yapan yaptigi ile kalacak haberınız bile olmayacak...
ah spartaküs,
sana göre meçhul olan nice hakikatler vardır ve sen de bilmelisin ki,kişiye bilmediği şey gaybdir,bilemediği de.

Biz sonbaharda yaprağını döken kuru ağaçların baharla hayat bulması gibi,ölümün ardından yeni bir hayatın geleceğine inanırız.
Sen inanmasan da olur,

Bilmediğin bir şey daha var;
Biz,Hayatı iman ve mücadele olarak algılarız,
En büyük mücadelenin zalimin karşısında hakkı haykırmak olduğuna inanırız.
Sen hala göremiyorsun sprtaküs,
Hala anlamak istemiyorsun.
Suç niye bizim olsun?

spartaküs

Tecrübeli
Üye
sn spartaküs elbette kolay değil aile ve çevre etkisinden kurtulmak
.Okulda darvin teorisini kanun gibi okuttukları için doğru sanıyoduk lisede baya çatışma yaşadık içimizde. .daha neler efenim...putlaştırılan şahsiyetler... vs. çevremiz zaten bilgisiz,geleneksel,ezik dindarlarla ve okumuş,atak,devrimci atelerle doluydu.
Allah inancı ve islamı saf haliyle bulmak kolay olmadı bizim için.Bulduran Allah bulduruyor efenim.
Aratmakta ondan.:prv:
Elbette. Sizin Rusya deneyiminizi bizler Türkiye'de tersi icin yasiyoruz. Sonuc olarak ailenin, toplumun ve devletin dayatmalarina boyun egmek, onlari reddetmekten daha kolaydir. Verdiginiz örnege ben de karsiyim zaten. Buralarda ise devlet, birakin liseleri, ülkenin en saygin bilim kurumu TUBITAK'a bile evrim yanlisi yayinlari icin baski yapiyor.

ümmi

Kıdemli
Üye
efenim ne siz irandasınız ne biz rusyada.
çocukluğunda devrimci kuzenlerinin muhasarası altında yönlendirilmeye çalışılmış biri olarak yazdım efenim.siz belki daha gençsiniz ama bizim gençliğimizde darvin teorisi üzerine tartışmak istesek,"hocalarımız,tartışma istemiyorum üniversite sınavında bu çıkacak isterseniz öğrenmeyin" derlerdi.Psikolji kitaplarımızda Ahlak göreceli bir kavramdır diye yazardı.Sosyolojide toplumlarında bir evrimi olduğunu ve sosyalizme evrildiğini öğrenirdik.
efenim devlet kişi değil kurumdur. Bu nedenle bizim zamanımızın yöneticileri nasıl evrimi bilimsel kanun belleyip dayattıysa,şimdikilerde sadece bir teoridir bu kadar üzerinde durmaya gerek yoktur diyerek doğrusunu yapıyorlar efenim.
sonuçta ikimizde az buçuk abarttık belkide:prv:

menderesin yakasına bir genç yapışır;
"özgürlük istiyoruz"
menderes,gayet sakin;
"özgürlük olmasa bir başbakanın yakasına yapışabilir miydin evladım"

efenim ondan şikayet ,bundan şikayet.
fuzuli ne demiş;
"gönüldendir şikayet ,kimseden feryadumuz yoktur."
bu gün baskıcı bir ortam yok.İsteyen istediğine inanıyor.baskı olsa ne yazar ,hiç gene isteyen istediğine inanır.
Rabbimiz,defalarca yeminle diyorki;"nefsini temizleyen kurtuldu.onu örtense helak oldu."
islam fıtrat dinidir.Yani Allah inancı doğuştan gelen bir duygudur.kişi kalbini sonradan öğrendiği buna muhalif bilgilerle,günahlarla,nefsin zaaflarıyla örter.O zaman kalbin algısı bozulur hatta körelir.Böyle bir kalpte,tüm dünyayı elemlerden,karanlıklardan,kötülükten ibaret görür .bu örtüyü kaldırmakta kolay olmaz herzaman.Sürekli Allahı hatırlamak,onu tanımaya çalışmakla ve onu bize doğru tanıtan birinin rehberliğinde o örtü,o kesif karanlık dağılır ve gönül bir kandil gibi aydınlanır. Bir nur ki haddi hesabı yok.böyle bir gönülde anlar ki,tek kötü kendisiymiş.böyle bir gönül sahibi,onlara korku ve hüzün yoktur denilen hali bulur.
sabah sabah çenemiz açıldı efenim.
sürçü lisan ettikse affola.
selametle efenim.

Son düzenleme:

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Ehh sevgili ümmi, siz liselerde evrim dayatması olduğunu -belki protesto amaçlı- söyleyince, ben de işin şakaına kaçmayı tercih ettim :)

Size okulda tüm bilimsel kabul görmüş kuramları -biri dışında- öğretmişler, ya da öğrenmeniz için uğraşmışlar ama görüyorum ki şuan tüm bunları alaya indirgemişsiniz. Toplumsal evrilmenin sosyalizm ile ilgisi yoktur sadece... Ha, evrilme emek değerlerine yoğunlaşabilir ama bunun sosyolojide ki karşılığı farklı. Yani sadece sosyalizme değil...

Ayrıca bugün baskıcı ortam yoktur sözünüze de katılmıyorum... Küçük elit ya da kısmen entelektüel kesim dışında kalan büyük halk kitlesinde -ki, ben de bir işçi olarak bu kitledenim- durumun çok farklı olduğu su götürmez, realite.

Dahası devleti istediğiniz gibi saf dışı bıraksak bile, yaşamın her anında bireyin yanı başşındaki aile ve toplum kavramını ve onların dayatmalarını kabullenmek için büyük etken. Karşı gelerek yaşamaksa hala zor, ve uzunca bir zaman toplumun bu değerleri yıkmasını beklemek gerekecek.

Sanırım sizinle tam tersi fakat aynı şeyleri farklı zamanlarda (ki, sözlerinizden anladığım amcam yaşındasınız :p size amca diyebilir miyim?) yaşamışız. Aynen kendimi gördüm diyebilirim yazdıklarınızda, sadece figüranlar faklı, benimkiler daha yobazdı :) .

Saygılarımla.

Üst Alt