• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Allah Var

Okunuyor :
Allah Var

Kara Kalpaklı

Amatör
Üye
ajan Spartakus bahsettigi sey farklı ..Simdi senin dedigin ne tarafa dönsen o vardır sözünden Ne tarafa baksan onun sanatını görürsün anlamı cıkar ...O mükemmel sekilde yaratmıstır ..Onun Eserlerini görürsün
nereye baksan görürsün

Yalniz spartakus biz insani bir nutfeden yarattık onu balcıklı bir camurdan yarattık diyen rabbine karsi sapık düsünceler icine giriyor

Kalıcı olan ezel olan sadece Allahtır ..Ve Melekleri insanlari cinleri yoktan var etmiştir Bunu kafana sok ....Madde yide soyutuda somutuda herseyi yoktan var eden Allahtır

Ammar

Kıdemli
Üye
Hadi bakalım Spartaküs efendi ilimsel konuşalım seninle, yani senin anlayacağın dilden ( Senin anlıycağın dilden ölüncede konuşulacak orasını belirtelim)

Bakalım 1400 sene önce tabiri caizse günümüzle kıyaslandığında taş devri dönemi gibi bir asırda ALLAH RESULUNE inen kitapta neler varmış, daha 100 yıl olmamıştır modern ilim bunları tespit edip, insanların hizmetine sunması....

Peygamberiniz 6 günde yaratıldı der, bilim milyarlarca yıl. Ama düşünmez.
CEVAP
Meâriç Sûresi 4'üncü âyetinde: Allah, evrenin bir katında bir günün dünyadaki 50.000 yıla bedel olduğunu emrediyor Bu gerçek, uzay ışınlarının (mezon) yarı ömürlerinin dünyada ve evrende ölçülmesiyle bilimsel olarak anlaşılmıştır..

c Fussilet sûresi âyet 11'de : «Arzm teması (atmosferi) bir dumandı, doğruldu ve onlara (arza ve atmosfere)1 ikiniz, ister istemez bir araya gelin buyurdu Onlar da isteye isteye geldik dediler» emrediliyor

Bilindiği gibi birçok gezegenlerin atmosferi yoktur Atmosfer ya uçar uzaya dağılır Ya çöker gezegende emilir Yani atmosferle gezegen birlikte kalmaya isteksizdir Allah Kur'an'da bu gerçeği isteseniz de istemeseniz de bir araya gelin dedik emriyle açıklıyor Arzın atmosferi çok güç bir denge fiziğiyle teşekkül etmiş, sonra da bu denge; ahenkle yürümüştür, isteyerek bir araya geldiler emri de bu inceliği açıklar

vs vs vs.... kısaca bilimsel konularda bilgi alabileceğiniz ayetleri sayfa ve ayet noları ile ekliyeyim ben siz bi zahmet bi KUR-AN meali alın ve okuyun..

1 - Evrendeki Kara Delikler - S 56, Â 75
2 - Nobel Ödülü Alan Parite - S 36, Â 36
3 - Yağmurun Matematik Sırları - S 43, A 11
4 - Petrolün Oluşumu - S 87, Â 4, 5
5 - Boğazlarda Denizlerin Birbirine Karışamaması -S 55, Â 19, 20
6 - Atomun Tarifi - S 81 Â 15, 16
7 - Toprakdaki Dirilik Sırrı - E 36, Â 33
8 - Arzın Dönüşü - S 27 Â 88
9 - Gebe Kalmanın Mucize Dolu Bilimsel Hikmetleri - S 41, Â 47
10 - Canlılığın Su ile ilgisi-S 21 Â 30
11 - Gebelikte 3 Karanlık Bölge - S 39 Â 6
12 - Kur'an'da Oksijenin Tanımı - S 36, A 80
13 - Evren Sahifeleri - S 21, A 104
14 - Dünyanın Elipsoid Oluşu - S 79, Â 30
15 - Evrenin Genişlemeye Devam Etmesi - S 51 Â 47
16 - Fizik ve Biolojik Programlama - S 87, Â 3
17 - İnsanların Psikolojik Çöküntüsü - S 103, Â 2
18 - Evrenin ve Galaksilerin Döndürümlü Olması - S 86, Â 11
19 - Proton, Nötron ve Kvark'ların Kur'an'da Bildirilmesi - S 34, Â 3
20 - Nükleer Yağmur - S 27, Â 58
21 - Rüzgârın Dağılımındaki Mucize - S 45, Â 5
22 - Parçacıklar Teorisi; Büyük Patlama-S 113, Â 1
23 - Nükleer Yakıt - S 66, Â 6
24 - Arzdaki Büyük Çatlaklar - S 86, Â 12

(1) Bkz Kur'an Mucizeleri, Dr H Nurbaki, Damla Yayınevi
(2) Ünlü mütefekkir Garaudy bu gerçeği tesbit edip müslüman olmuştur
(3) Bkz Kur'an Mucizeleri, Dr Halûk NURBAKÎ, Damla Yayınevi - İSTANBUL Kur'an-ı Kerim'den Âyetler ve ilmi Gerçekler - I-II-III-IV-V (Türkçe-lngilizce-Arapça) Dr Halûk NURBAKÎ, Türkiye Diyanet Vakfı Yayınlan - ANKARA
(4) Amme Yorumu, Dr H Nurbaki, Damla Yayınevi

Şimdi bunlardan sonra 1400 sene önce haber veren bir mucize geliyor, KAFİR' leri korkutsun MÜMİNLERİ Müjdelesin diye...senin o nerden geldikleri belli olmayan ataların, tıpkı senin başına gelecek olan gibi, cehennem çukurlarında cayır cayır kavrulacakları gün sende onlar gibi anlarsın, yokluk ile varlığın kesinliğini...

Fakat anlamadığı şey, biz ona madde yok, diyalektik yok demedik ki?
Kısaca sen şunu mu demek istiyorsun; Ben mıncıklayamadığım, göremediğim, duyamadığım, bir varlığa var demem..Yokluk budur, illa görecem, duyacam, işitecem, konuşacam o zaman inanırım mı diyorsun yani...

Sende akıl varmı o zaman görebiliyormusun, duyabiliyormusun, koklayabiliyormusun...?

Birşey yoktan varoluyorsa, yokluk diye birşey olur mu?
Bilim ne diyor bu konuda üzerinde yürüdüğün dünya, varmıydı 5 milyar yıl önce ortalıkda, nasıl yokdan var oldu...?

Sana kızılderili öğretisi lazım.

Atan hala doğa da... Toprak oldu. Çiçek açtı.
Sanada KUR-AN öğretisi lazım...

De ki: "İster taş olun, ister demir",

İsterse aklınıza (yeniden dirilmesi) imkansız gibi görünen herhangi bir yaratık! (Bunlar, Allah`ın sizi yeniden diriltmesini güçleştirmez. ) Diyecekler ki: "Bizi tekrar (hayata) kim döndürecek? " De ki: Sizi ilk kez yaratan. Bunun üzerine onlar sana alaylı bir tarzda başlarını sallayacak ve "Ne zamanmış o? " diyecekler. İsrâ 51

Şüphe yok ki âyetlerimizi inkâr edenleri, yakında ateşe atarız. Derileri yanıp eridikçe de azâbı tatsınlar diye yerlerine yeniden yeniye deri bitiririz. Şüphe yok ki Allah üstündür, hüküm ve hikmet sahibidir"Nisa suresi 56

Felsefi boyutunda pekçok filozof yokluk hakkında, hatta içinden çıkılmaz durumlara düşer, ama onun için tabir ettiğinden ötesi değildir felsefe... Bırakın yokluğu.
Yokluk hakkında içinde çıkamamaların nedeni, O pekçok filozofunda senin gibi kafir olmasından olmasın sakın... Biz Müminler biliyoruz yokluğuda varlığıda dert etme o kafacağızına sen...:prv:

Senin allahın zaten cehenneme odun lazım diye yaratmış pekçoğumuzu. Sen merak etme, sizi iyi ısıtıcaz orada ;)
Yoldan çıkanlar ise, onların varacakları yer ateştir. Oradan her çıkmak istediklerin de geri çevrilirler ve kendilerine yalandır deyip durduğunuz cehennem azbını tadın denir... Secde 20

Masterlord

Kıdemli
Üye
hadi herseyi anladık

spartaküs e soruyorum

insanda kendi kendinemi oluştu

yoksa maymunlar evrim geçirdide insanmı oldu

diyelimki öyle maymunları kim yarattı ???
bir sey kendi kendine var olabilirmi
imkansız
birinin onu yaratması lazım

insan vücudunu hiç arastırdınmı
bugün en devasa teknolojiler bile insan mükemmelliği yanında hiç kalıyor

besini yiyorsun
besin mideye gidiyor... sindiriliyor... sonra yağı karbonhidratı enerjisi ayrılıyo
hepsi midede nasıl ayrılıp farklı farklı organlara gidiyor
sonra o enerjiyle kalp beyin akciger karaciger gibi organlar çalışıyor

vücutta tüm organlar birbirleriyle mükemmel bir uyum içersindedir
göz görür
saniseden az bir süre içersinde o görüntü beyne ulasır
beyin yorumlar
ve sen o sayede görürsün çevrede olan biteni

bugün gelinen teknoloji insan beynini çözebilmiş değil

beynin hafızasından hiç bahsetmiyorum bile...

simdi bukadar müthiş ve mükemmel bir varlık olan insanın kendi kendine zmnla oluşma ihtimali
varmıdır
bence yoktur
böyle bir ihtimali düşünmek bile komik

şurda dandik bir robot yapıyoda japonlar 5.000 tane hata veriyo
aksıyan yönleri
unuttukları özellikleri

bir yaratıcı var
diğer türlü bu sorduklarıma cevap veremessin
akıl dışı olur...

herkese iyi forumlar

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Kâfir, (Arapça: كافر - kāfir, çoğulu: كفّار - kuffār, kadın için kâfire kullanılır, çoğulu: kevâfir[1]) İslam dininde küfür işlemiş kişiye verilen isim. İslam dairesi içerisinde kabul edilmeyen kâfir bu sebeple Müslüman olarak nitelendirilemez; böylece kâfirin İslam ilimlerinde, dinî sosyal ve hukukî hususlarda yeri Müslümandan farklıdır.
wikipedia

Sayın Ammar siz mi karar veriyordunuz insanların kafir olup olmadığına ...:((
Sadece Allaha mahsus sanıyordum ben...
Bu kadar ayeti buraya yapıştırmak çok kolay ama göz boyamak kolay değil!
Hepimizin ortak diniyle ilgili birşeyler yazıyorsunuz teşekkür ederiz okuyoruz,öğreniyoruz ama kafir diye başlamıyormusunuz söze o zaman şüphe ediyorum işte..
Buraya ayetleri yapıştırıp,afilli kelimeler yazmakla kimse kimseyle müslümanlığını yarıştırıp ben daha müslümanım diyemez onu öteki tarafta görücez kim daha müslüman-mış..Kimin içi daha temizmiş-miş..
Allahın işine karışmayın isterseniz günaha giriyorsunuz..:freakedout:

Ammar

Kıdemli
Üye
Sayın Ammar siz mi karar veriyordunuz insanların kafir olup olmadığına ...:((
Sadece Allaha mahsus sanıyordum ben...
Ben karar vermiyorum ALLAH C.C karar veriyor şu cümleyi söyleyen ne oluyor bir bakalım...

Peygamberiniz 6 günde yaratıldı der,
İşte bunlar Allah'ın ayetleridir; onları sana bir hak olarak okuyoruz. Sen de gönderilen elçilerdensin. (2/252)

De ki: Allah'a ve Resûlü'ne itaat edin. Eğer yüz çevirirlerse bilsinler ki Allah kâfirleri sevmez. (3/32)

Allah'a ve Resûl'üne itaat edin ki rahmete kavuşturulasınız. (3/132)

Kim Allah'a ve Peygamberine karşı isyan eder ve sınırlarını aşarsa Allah onu, devamlı kalacağı bir ateşe sokar ve onun için alçaltıcı bir azap vardır. (4/14)

Sanırım bu 3 ayet yeterli olmuştur...

Arkun

Tecrübeli
Üye
6 gün derken uzay zamanın farlı olduğunu zamanın hıza ve yerçekimine yada uzay zaman dokusunun eğimine göre değiştiğini bilme gerekir 6 gün bu yüzden 6 devirdir

Mustad'af

Tecrübeli
Üye
Senin gibi ateistlerden üstün bir zekaya sahip kişinin böylesi sözler etmesi üzücü.

Sen de, atan da... Bunlarda çiçekti, suydu, buluttu. Yok değildi.

Varlık vardır, yokluk yoktur.

Böylesi üstün zekalı olduğunu iddia eden biri, gerçekten bahsediyor ama gerçeğin ne olduğunu bilmiyorsa ben üstün aklından şüphe ederim.

Yani Allah'ın sadece bir inanç, gerçek değil... O yüzden bunu redetmek, kanmamak, masal görmek akıldan kıt olmakla alakalı değil, kişisel bir tercih... Tersi de ateistler için.

Bunu kabul etmekle kimseden daha fazla zeki olmazsın.

Hele hele kibirli sandığın ateistlerden. Kibir belli ki sende, herkesi kendinden aptal sanmaktasın.
Materyalist kafaya yaratılışı sokmak muhaldir ama yine de bir deneyelim.
Bir kereben de atam da insandı ta ilk insana kadar,
YAni senin gibi geçmişimizde ot böcek falan yok.
Kelimeleri tersinden okumanın bir yetenek olduğunu biliyorum,hatta bazı çocuklar bu işi meslek bile edinmişlerdir,en azından farkı olduklarını göstermek için.
Siz Allaha karşı bilmi koymakla ne kadar cahilane bir iş yaptığınızın sanırım farkında değilsiniz.
Şimdi sen sor bakalım o bilmine,
Evren nasıl var oldu diye,
Sonra Kur'ana sor ve karşılaştır,
Kuranı kaç asır geriden takip ettiği ortaya çıkar bilmin böylece.
Kur'an yer ve gökleri altı evrede varolduğunu söyler,
MAteryalistler altı gün der 23 saatle çarpar karar verir:
Bu bilme aykırı?
Ya her bir günün 50 yıl olduğunu haykıran gerçek?
Söyleyin bakalımnerede yazılı?
Das Kapitalde geçmez,
Türlerin kökeninde de.
Karada yıllarca hayat süren bir hayvanın birden koca bir balinaya dönüşümüne bilimsel gerçeklik diyenler mi acaba gerçeği söylüyor ,yoksa, insanın toprakyan var edildiğini söyleyen Kur'an mı?
Aslında bunları niyre yazıyorum ki?
Herşeyi bir ölçü ile var eden Allahtır.
Bunu görmemek için gözlerine yüzlerce perde çekenler ise,Onun karşısındaki acziyetlerini masalların arkasına saklanarak bastırmaya çalışanlardır.
"Şüphesiz bu Kur'an en doğru yola iletir"
Sadakallahul Azim.

spartaküs

Tecrübeli
Üye
CEVAP
Meâriç Sûresi 4'üncü âyetinde: Allah, evrenin bir katında bir günün dünyadaki 50.000 yıla bedel olduğunu emrediyor Bu gerçek, uzay ışınlarının (mezon) yarı ömürlerinin dünyada ve evrende ölçülmesiyle bilimsel olarak anlaşılmıştır..
Sevgili Ammar, aklı kenara koymuş kişiler için çelişkileri alakasız yöntem ve ya şimdiki gibi söylemlerle örtpas etmek kolaydır. Daha kötüsü, bu yöntemle savunduğu şeye de inanır. Çünkü transa geçmiştir... İnancın aşırı dozda çekileni adamı hipnoza girmiş kişiden daha az etmez.

Ama aklı başında kişi, matematiğin neredeyse mutlak doğru niteliği taşıdığını bilir.

Hiç yoksa eline bir hesap makinesi alıp sonucunu merak eden kişileri ''bu inanç'' şok edebilir.

Yani sevgili kardeşim, 6 gün çelişkisini bu matematiği yok sayan hesap dahi kapatamaz.

Kısaca sen şunu mu demek istiyorsun; Ben mıncıklayamadığım, göremediğim, duyamadığım, bir varlığa var demem..Yokluk budur, illa görecem, duyacam, işitecem, konuşacam o zaman inanırım mı diyorsun yani...

Sende akıl varmı o zaman görebiliyormusun, duyabiliyormusun, koklayabiliyormusun...?
Bilim ne diyor bu konuda üzerinde yürüdüğün dünya, varmıydı 5 milyar yıl önce ortalıkda, nasıl yokdan var oldu...?
Şunu diyor; Maddenin yoktan var, vardan yok olamayacağını.

Diyorsunuz ki, dünya da yoktu...

İyi de dünyayı meydana getiren, kabaca madde vardı.

Ve maddenin neredeyse karakteristik özelliği olan, HAREKET vardı.

Ee? Biz ne dedik?

Madde var, değişim var...

Ama siz tanrının olmayan şeyleri, varettiğini söylüyorsunuz. Bu bırakın bilimi, tanrınıza bir haksızlık.

Çünkü, ona öylesi sıfatlar verdiniz ki, onda olmayan şeylerle bu sıfatların çeliştiğini unuttunuz.

Bahsettiğiniz tanrının eksikliği olmaz mı yoktan varetmek?

Allah herşeye sahip değil mi?

O halde hiçbirşey yokken, tanrı, tanrı bilincinde olabilir miydi?

Daha çooook paradoks çıkar ben burada kesiyorum.

Lütfen Ammar, size ısrarla cevap vermeye niyetiniz varsa aklı yok saymadan, düşünerek cevap verin diye tavsiyede bulunuyorum.

Kaldı ki, kitabınızda yoktan varoldu diye bir iddia yoktur... Ha, gidişatı onun iması diyebilirsiniz belki. Genelde inançsızlarla tersi tartışma olması lazımken, neredeyse sizin kitabı savunur hale düşüyorum. Kitabını, küfür ettiğin bir kafirden mi öğrenecektiniz? Allah bile bugünleri gördüğüne bin pişman, yüzünü kara çıkardınız onun.

Yokluk hakkında içinde çıkamamaların nedeni, O pekçok filozofunda senin gibi kafir olmasından olmasın sakın... Biz Müminler biliyoruz yokluğuda varlığıda dert etme o kafacağızına sen...
Sen de, Mustad'af ta, hem ateistleri kibirli olduklarını iddia edeceksiniz, hem de ''filozofların'' kafir olduklarından sizden daha az zeki ya da daha az düşündüklerini iddia edeceksiniz?

Bu aynı, ikinizinde hatta türevlerinizin, örneğin; ''Ben Einstein'dan daha zekiyim.'' demesi gibi oluyor ki, bu tanrısal akla bir küfürdür... Bırakın kibiri.

spartaküs

Tecrübeli
Üye
Mustad'af demiş ki;

Materyalist kafaya yaratılışı sokmak muhaldir ama yine de bir deneyelim.
Bir kereben de atam da insandı ta ilk insana kadar,
YAni senin gibi geçmişimizde ot böcek falan yok.
Kelimeleri tersinden okumanın bir yetenek olduğunu biliyorum,hatta bazı çocuklar bu işi meslek bile edinmişlerdir,en azından farkı olduklarını göstermek için.
Siz Allaha karşı bilmi koymakla ne kadar cahilane bir iş yaptığınızın sanırım farkında değilsiniz.
Şimdi sen sor bakalım o bilmine,
Evren nasıl var oldu diye,
Sonra Kur'ana sor ve karşılaştır,
Kuranı kaç asır geriden takip ettiği ortaya çıkar bilmin böylece.
Kur'an yer ve gökleri altı evrede varolduğunu söyler,
MAteryalistler altı gün der 23 saatle çarpar karar verir:
Bu bilme aykırı?
Söyleyin bakalımnerede yazılı?
Das Kapitalde geçmez,
Türlerin kökeninde de.
Karada yıllarca hayat süren bir hayvanın birden koca bir balinaya dönüşümüne bilimsel gerçeklik diyenler mi acaba gerçeği söylüyor ,yoksa, insanın toprakyan var edildiğini söyleyen Kur'an mı?
Aslında bunları niyre yazıyorum ki?
Herşeyi bir ölçü ile var eden Allahtır.
Bunu görmemek için gözlerine yüzlerce perde çekenler ise,Onun karşısındaki acziyetlerini masalların arkasına saklanarak bastırmaya çalışanlardır.
"Şüphesiz bu Kur'an en doğru yola iletir"
Sadakallahul Azim.
Sen bir insansın elbette... Atanda insandı.

Seni sen yapan herşey evrende mevcut.

Sen bu dünyaya aitsin. Hamurunda doğa ötesi birşey arama boşuna. Zaten yok.

Masallara inananlar sizlersiniz... Çift başlı ejderhalar, noel babalar, cin, peri vs. bunlar masal.

Bizler dünya ötesine kanmıyoruz... Tanrı inancında olanlarımızsa, bu bilinci inançtan öte olmadığının farkında.

Sen de, Ammar'da, hatta peygamberinizde (miras hesabından ötürü) matematikten sınıfta kaldınız.

Sizin ailede matematik atalarından miras olunca, az çok hesap kitap bilen kişiyi kandırmak zor olur.

Siz daha gerçeğin ne olduğunu bilemediğinizden, hayallerinizi gerçek sanmanız doğal.

Aynı şu örneğiniz gibi, inandığınız tanrıda yalnızca bir kabul... Gerçek değil.

İnanmak ya da inanmamak kişisel bir tercih, bu tercihlerden birini seçtiği için kişi aptal olmaz.

Kibiri ve akla küfrü son verip, aklı kenardan alıp başınıza koysanız anlayacak ve yaptığınızın farkına varacaksınız ama siz başa koymak yerine tutup bir de pencereden aşağı atıyorsunuz.

Bu arada, ben materyalist değilim bilgin olsun ;)

spartaküs

Tecrübeli
Üye
hadi herseyi anladık

spartaküs e soruyorum

insanda kendi kendinemi oluştu

yoksa maymunlar evrim geçirdide insanmı oldu

diyelimki öyle maymunları kim yarattı ???
bir sey kendi kendine var olabilirmi
imkansız
birinin onu yaratması lazım

insan vücudunu hiç arastırdınmı
bugün en devasa teknolojiler bile insan mükemmelliği yanında hiç kalıyor

besini yiyorsun
besin mideye gidiyor... sindiriliyor... sonra yağı karbonhidratı enerjisi ayrılıyo
hepsi midede nasıl ayrılıp farklı farklı organlara gidiyor
sonra o enerjiyle kalp beyin akciger karaciger gibi organlar çalışıyor

vücutta tüm organlar birbirleriyle mükemmel bir uyum içersindedir
göz görür
saniseden az bir süre içersinde o görüntü beyne ulasır
beyin yorumlar
ve sen o sayede görürsün çevrede olan biteni

bugün gelinen teknoloji insan beynini çözebilmiş değil

beynin hafızasından hiç bahsetmiyorum bile...

simdi bukadar müthiş ve mükemmel bir varlık olan insanın kendi kendine zmnla oluşma ihtimali
varmıdır
bence yoktur
böyle bir ihtimali düşünmek bile komik

şurda dandik bir robot yapıyoda japonlar 5.000 tane hata veriyo
aksıyan yönleri
unuttukları özellikleri

bir yaratıcı var
diğer türlü bu sorduklarıma cevap veremessin
akıl dışı olur...

herkese iyi forumlar
Masterlord-cum;

Hiç o muhteşem süleyman, Mete, Alparslan vs... Bunlar kendiliğinden olur mu? :)

Tanrının nefesinden soyun...

Bu üstün ırkın materyalizmin önermesi ile varolduğu iddiasına kargalar bile güler.

Türk, tanrıyı korusun.

Üst Alt