• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Allah insanı şaşırtır mı?

Okunuyor :
Allah insanı şaşırtır mı?

dogangunes

Profesyonel
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Allah şaşırtmasın ifadesini kullanmak doğru mudur. Allah insanı şaşırtır mı?
 

Arkun

Tecrübeli
Üye
sizi nefsinizle başbaşa bırakır ve şaşırırsınız
mesala akıl denen mahluk Allah tandır onu sizden bir an alınca akıllı davranmayı bırakıp duygularınıza kapılırsınız ve duygular sizi sapıklı8ğa götürebilir.
Allah ın sahip çıkmaması şaşırmanıza sebeptir
 

bziya

Kıdemli
Üye
İnsanoğlunda 2 türlü akıl vardır.

1- Aklı Me'aş ( dünya ve içindekilere düşkün olanlarda ağırlıktadır )
2- Aklı Mu'ad ( sonzuz hayat olan ahirete yatırım yapanlarda ağırlıktadır )


Aklı Meaş sahipleri yüzlerini Allahü Teala'dan çevirdikleri için şaşırmaları ve yanılmaları kolay olur.Huzursuzlukları ve sıkıntıları bitmek bilmez.Dünyanın görünüşü, yalancı yaldızlarla süslüdür. Kötü kadına benzer. Yüzünü saçlar, kaşlar, ben ile boyamışlardır. Görünüşü tatlıdır. Tâze, güzel, körpe sanılır. Fakat aslında, güzel koku sürülmüş bir ölü gibidir. Sanki bir leştir ve böcekler, akrebler dolu bir çöplüktür. Su gibi görünen bir serâbdır. Zehirlenmiş şeker gibidir. Aslı haraptır, elde kalmaz. Kendini sevenlere, arkasına takılanlara, hiç acımayıp, en kötü şeyleri yapar. Ona tutulan akılsızdır, büyülenmiştir. Âşıkları delidir, aldatılmıştır. Onun görünüşüne aldanan, sonsuz felakete düşer. Tadına, güzelliğine bakan nihâyetsiz pişmanlık çeker. Server-i kâinât, Habîb-i Rabbil'âlemîn buyurdu ki, (Dünya ile âhıret birbirinin zıddıdır, birbirine uymaz. Birini râzı edersen, öteki gücenir). Demek ki, bir kimse, dünyayı râzı ederse, âhıret ondan gücenir. Yâni, âhırette, eline bir şey geçmez.

Aklı Mead sahipleri ise işlerinde Hakkın rızasını gözetmeye mümkün mertebe dikkat ettikleri için şaşırmaları ve hataları az olur hatalarını görmesi düzeltmesi kolay olur.

Her halükarda Kul , Hakkın rızasını gözettikçe hatalarını görmeye başlar ve düzeltmeye yönelir.Şaşıran kulun kendisidir.İnsanoğlu bu kadar aciz olduğu için ve yanılması çok olduğu için Allahü Teala sonsuz merhameti ile kullarına doğruyu bildiren Peygamberlerini ( aleyhisselatüvesselam ) yollamıştır.Peygamberlere tam manası ile uyma gayretinde olanlar şaşırmaktan kurtulur sonsuz saadete doğru kanat çırpmaya başlar.

Doğru düşünen akıl, (Akl-ı mu'âd)dır. (Akl-ı me'âş) değildir. Daha ne yazayım?
 
Üst Alt