Allah gökte değildir, Atatürk evliyadır

DP Eski Genel Başkanı ve Eski Kültür Bakanı Namık Kemal Zeybek katıldığı bir tv programında sarf ettiği sözler ile sosyal medyada tartışma konusu oldu
Allah mekandan münezzehtir gökte falan değildir. Atatürkün din anlayışını ve Allah ile samimiyetini anlamak için benim büyüğüm Ahmet Kayhan Dedenin sözünü söyleceğim kim itiraz ediyorsa etsin. Bunu herkese söyledi 'Atatürk bir evliyadır. Atatürkün sözlerinin bir çoğu Kur'an'dan hadisden alınmadır
 
selam ederim;
"evliya" nın manası Allah dostu demektir.

"ermiş, eren" 'in manası aklı yeten kimse demektir. peki neye yeten? ulu Allah'ı anlamaya mı? onu anlamaya insanın beyni yetermi sizce? hesabı sonsuz, zamanı sonsuz, mekanı sonsuz nasıl anlayacak insan?

insan ancak kendine izin verilen kadarını idrak edebilir. h2o= 2 hidrojen bir oksijen suyu oluşturur. peki yaşamı nasıl sağlar su? ilk nerden geldi? vs vs uzar gider nedenler niçinler. bizim için H2O nun muazzam hayat enerjisini idrak etmek (okadar kısmına aklımızın yetmesi). onu doğru işlerde kullanmak, onunla doğru hesaplar yapmak ki hesabında sahibi yine o'dur. icra ettiğimiz ilimin sahibinin o olduğunu bilerek, hertürlü ilimi insan faydası için doğru istikhamete çevirmek adalet ile bizi ulu Allah'ın yoluna götürür.

istikhametini doğruya ve adalete çeviren kimse Allah'ın yolundadır. doğruyu ve adaleti emrediyor öğüt veriyor kitaplar. özellikle yöneticilere ve alimlere (öğretmenler) ayrıca sorumluluk yüklüyor. ibadet ve inanç Allah ile kul arasındadır. insanın ibadetine veya inancına bakıp Allah'ın yolunda diyemeyiz, çünkü kimse kimsenin ne niyetle ibadet ettiğini ve neye ne için ne derece inandığını bilemez. bu bağlamda icraat daha üstündürki, ibadetlerinde sebebi doğru icra yapmayı dilemektir (salih amel islamın özüdür kim için? yaradılan herşey için) tek başına ibadet kimseyi biryere vardırmaz, vardırmamıştırda. bilenle bilmeyen bir değildir. peki neyi? ulu Allah'ın varlığını mı? yoksa onun ilim bilim sanat fizik her dalında doğru hesabınımı?

ulu Allah'ın hesabını doğru yapanın aklı ermiştir o hesaba ve ismi erendir. yinede bu hesap insanlık için iyiye (doğruya) yada kötüye (yanlışa) kullanılabilir.

hesabın istikhametini insanlık için doğruya (iyiye) hedefleyen ise evliyadır.

bundan önceki eren evliya yakıştırmalarını unutun derim. bize bildirilen budur. ve atatürk'e bu bağlamda ermiş ve evliya denebilir.

evliya sadece aklını din'e vermiş, sürekli zikir yapan ibadet eden toplumun faydası için uğraşan kimseye denilemez. öyle ise bütün dünya işini gücünü din'e versin ve evliya olmaya uğraşsın bu adilmi? doktoru var hayat kurtarıyor, mucidi var insanlığın hayatını kolaylaştırmaya ömür harcıyor, öğretmeni var yeni nesiller yetiştiriyor, islamiyette haksızlık adaletsizlik yoktur. işini hesabını doğru ve hakkı ile yapan kimse ulu Allah'ın ilmine aklı ermiş demektir. para almak için çalışmak hayat idame ettirmek başka şey, uğraştığı ilimin bilimin sahibini bilerek istikhametini onun yoluna çevirmek başka şeydir.

bu bağlamda tüm insanlar ne iş yaparsa yapsın el ele verip yanlış ile mücadele etmek zorundadır, yaptığı işe hakkını vermelidir. gördüğü yanlışı düzeltmelidir. bu sebepledirki "haksızlığa ve yanlışa aklı yetip gören ve sessiz kalan dilsiz şeytandır (o yanlışın dostu ve yardımcısıdır)" diye bir hadis söylenmiştir. bu hadise görede doğruyu icra eden ve yanlışı tanıyabilen (bilgi ile kendisini donatan) ve ona müdahale eden insanda ulu Allah'ın dostudur.

şurda bir yanlışlık var geçmişte evliya denilen zatlar bilgi sahibi alimlerden oluşurdu zaten, fakat insanların bu kişilere yüklediği insan üzeri vasıflar (uçardı, söylediği isim hemen gelirdi, uzaktan konuşurdu uzaktaki onu duyardı, şifa verirdi vs vs) bugün onları bizlerden uzaklaştırmıştır. oysa doktorlarımız var şifa veriyorlar, telefon denilen aygıtlarımız var uzaktan konuşuyoruz, uçaklarımız var uçuyoruz, televizyonlarımız var her an heryerde görünebiliyoruz. bunlar ilim ve bilim ile ilgili konulardır zaten. ve ulu Allah'ın bilimi ilimi ile uğraşan dileyen herkimse ulu Allah'a inansada inanmasada kendisine bu beceriler verilmektedir. okullarımız ilim yuvalarıdır, her zattı evliya konumuna getirmek için. insanı üstün kılan bilgi ve onun doğru yerde kullanımıdır. bakın ilim bilimde ileri giden toplumlara bilinen(yanlış yorumlanan) ibadetle, yada din ile alakası olmadığını göreceksiniz. aslında din sosyal bir olgu olmalıdır, uğraşılan iş her ne ise içerisinde insaniyeti ilgilendiren olumlu sonuçlar doğurmalıdır. bu sebeple dini bilimden ve ilimden soyutlayamayız. din insanlık ile ilgili herşey demektir. unutmayalımki çalışmakta bazı ibadetlerden üstün kılınmıştır.

abartmaya gerek yok, her insan yaradılışı gereği zaten ulu Allah'a komşudur. bu hadislerde mevcuttur. bu bilgileri sizlerle paylaşmam istendiği için yazıyorum. gün gelecek sanıyorum anlaşılacaktır. bilemiyorum o günü bizler görebilecekmiyiz sevgili dostlarım. aslında konu bizim anlatmak istediğimize çok yakın, hatırlarsanız bu forumda ilk açtığım başlık "atatürkün dindar bir insan olduğu" ile alakalıydı ve ne büyük tepki göstermiştiniz. bugün o yerde duruyoruz fakat farklı bir bakış açısına sahipsiniz eminim. zamanla değişecek ön yargılar, gündemden önde giden bir foruma sahibiz ne mutlu bizeki, bu öndelik ulu meleklerimizin basireti ile olmaktadır.
 
Bunu herkese söyledi 'Atatürk bir evliyadır. Atatürkâün sözlerinin bir çoğu Kur'an'dan hadisden alınmadır
Sevgili tansxx, burada Atatürk'ün sözlerinin bir çoğu Kur'an'dan hadisten alınmadır " demeyle bile evliyalığın dini kısmına vurgu yapılmakta veya o yönde algılanılması sağlanmakta...

Evliyalık Kur'an'da " Allah dostu " olarak yer etmiş olmakla birlikte " EVLİYA " nitelemesi yapılan kişileri incelediğimizde bir çoğunun " DİNİ " anlamda evliya olduklarını veya böyle nitelendiklerini görürüz...Eren ise daha farklı bir anlam içeriyor dediğiniz gibi...Ermek, bilgelik, bilgiye erişmiş olmak sayılabilir bu anlamlar içerisinde.Özellikle " Erenler " direkt ünlü olmadan, günümüz tabiriyle medyatik olmadan insanlara yol gösterici olmuş kimselerdir.

Tüm bunlara bakarak, sizin Atatürk'ü evliya olarak tanımlama şekliniz her ne kadar doğru gibi gözükse de konuya ait söyleme baktığımızda tamamen dini içerikte bir söylem mevcuttur ve itirazlar da zaten o yöndedir.Oysa ki Atatürk tam anlamıyla veya günümüzdeki şekliyle " Müslüman " profiline tam uymuyor...Daha çok deist, diyebiliriz veya agnostik...

Kur'an'daki evliyalık( Allah dostu) herkesin ulaşabileceği bir sıfattır...Özel kimse tanımlaması değildir.Çünkü Yaratan, dini hiçbir BEŞERİN eline oyuncak olarak bırakmamıştır.
 
selam ederim;

sevgili bursalı dünyada zamanla dinin bugünkü tanımı zaten çökecek, kahin olmaya gerek bile yok. insanlığın gidişatı bu yönde. din anlayışı değişecek ve din, sağlam bir zemin yani sevgi üzerine kurulacak aslında olması gerektiği gibi. hadisler sosyal olayları içerir zaten, hadisi söyleyen peygamber, doğruyu söyleyen herhangi bir insan arasında fark olmadığı görülecek. doğruya peygamber söylediği için uymak ile doğruya insanlık gereği uyulması gerektiği arasında sizce hangisi daha üstündür insanlık açısından? biri din içeriyor diğeri sosyal diyelim, öyle ise biri bir kesim topluluğu ilgilendiriyor diğeri evrensel olmuyormu?

örnek verecek olursak; insanları sevmeyen iman etmiş sayılmaz sözü hadistir. ve hadis olmasından dolayı insanları sevmek ile, birbirimize muhtaç olduğumuz ve aynı ırktan olmamız sebebiyle, birbirimizi sevmemiz gerektiği bilincine varan insan arasında fark vardır. fark uygulamadadır. biri cennet için diğeri insanlık vazifesi gereği içindir.

bu sebeple evrensel olan doğrudan yana düşüncedir. Dininde sosyal yaşamında temeli budur. Din in varoluş sebebi adalet ve doğru ile insan sosyal yaşamını tabiatta dahil şekillendirmektir. Allah'ın yolunda yani doğru istikhamette.

atatürk evliyaymış konusu biraz bahane benim içimi dökmem için. kime ne atatürk'ün eriştiği makamdan? ancak dileriz, dua ederizki yeri iyidir. elbette bu çıkışlar siyaset ve polemik için yapılıyor, alet olacak değiliz. kimin yerinin neresi olduğunu ulu Allah bilir, insana düşen başkalarının nerede olduğu değil, kendisinin nereye, ne derece ile gideceğini düşünmesidir. Atatürkün evliya olmuş olması öte yanda kime ne getirecek? burada değil ama öte yanda her koyun kendi bacağından asılır. sorguya çekilen bir kimse benim atam evliyaydı bir zahmet izin verin geçeyim diyebilirmi cebrail as'ın karşısında? öğrettiklerinden sorguya çekecek olan cebrail as dır. hükmü yüce Allah verir elbette. orada eşitlik vardır. ayrıca şunuda belirteyim, namazı küçümseyenlere, bu topraklarda yaşamamıza vesilen olan sevgili atatürke saygı duruşları yapılıyor koşa koşa gidiyor herkez. bunu bir borç biliyoruzda, neden ulu Allah'ın nimetlerinden dolayı bir selam ve teşekkürü çok görüyoruzda bağnazlık diyoruz? namazda bir nevi saygı duruşudur, bunu atatürkçülerin din'i küçümseyen bir kısmına ithafen yazıyorum. bu sorular bize soruldu cevap veremedik, baş öğretmen kim sorusuna bile atatürk dediğimi hatrlıyorum. oldukça boş bir kafayla karşılarına geçmiştik. şimdi mahcubuz gerçekten aldığımız eğitim ile cebrail as'ın huzurunda, çok bilgisiz ve boştuk. çok değil sadece 7-8 yıl önce.

konuya dönersek, bizim bilebilceğimiz ve insan olarak ona burada verebileceğimiz makam mareşalliktir, öte yanda ne işe yarar mareşal bilemem. ayrıca eklemek istiyorum ileride okuyacaksınızda atatürk kendisinin ululanması, yüceltilmesi ve heykellerinden dolayı oldukça muzdarip ve mahçuptur. bunun önüne yaşarken geçmediği için ruhsal alemde sıkıntılı bir dönemde geçirmektedir. bu üzücü haberdir ama ders alınması gerekir.

cennetle müjdelenmiş 3-5 kişi dışında kimin nerede olduğu bellimi? mezhepleri ortaya çıkaran birçok muhim zat nerede bilen varmı? onların ardından bakın hala kan dökülüyor bu işin hesabı öbür tarafta var mı yokmu sizce? inanın bilmek istemezsiniz. oyun parkı gibi geliyor insanlara büyük büyük laflar ediyorlar. insan dilini tutmayı öğrenmeli her kelime kayıt altında. 1 kelime adamı ipe götürür bunu bilmekte fayda var. Allah yok dersin Allah affedebilir bunun ona bir zararı olmaz, ama yönetici olup insanlığı bölersin birbirine düşman edersin, burada insan hakkı söz konusu bunun hesabını verirsin. ister halife ol, ister bir futboltakımı başkanı, yada siyaset cemaat lideri. futbolla dinin ne alakası var derseniz iyi düşünün derim, insanla ilgili herşeyde hesap vardır. yaradılışından davranışına kadar kayıt altındadır. insanlık ilminden geçemeyen hiçkimse bu dünyada nekadar başarılı işler yaparsa yapsın öte yanda sınıfta kalmıştır.

açıklamanıza rep veremedim üstüste verilemiyor ama paylaşıma teşekkür ederim.
 
Son düzenleme:
sevgili bursalı dünyada zamanla dinin bugünkü tanımı zaten çökecek, kahin olmaya gerek bile yok.
Sevgili tansxx...Bunu yıllardır söylüyoruz...Ama adımız " Kafire " çıkıyor...Dinde ULEMA zümresi sınıfı var ya...

din anlayışı değişecek ve din, sağlam bir zemin yani sevgi üzerine kurulacak aslında olması gerektiği gibi. hadisler sosyal olayları içerir zaten, hadisi söyleyen peygamber, doğruyu söyleyen herhangi bir insan arasında fark olmadığı görülecek. doğruya peygamber söylediği için uymak ile doğruya insanlık gereği uyulması gerektiği arasında sizce hangisi daha üstündür insanlık açısından? biri din içeriyor diğeri sosyal diyelim, öyle ise biri bir kesim topluluğu ilgilendiriyor diğeri evrensel olmuyormu?
Bu anlamda inanan ile inanmayan, farklı inanan arasında ne fark var...? Zerre kadar fark yok...Biri ağırlıklı olarak materyalisttir, diğeri idealisttir...Sonuç insanlık adına doğrular ise kimin vicdani konuda ne düşündüğünün ne önemi var...? Ama olur mu halen daha dünyayı şekillendiren, ülkemizi şekillendiren, İDEALİST düşünceler, yani kabaca dini inançlar...

Hafta sonları bazen İstanbul'a eğitim vermeye gidiyorum...Maçka'da kalıyorum...Bir taraftan ezan sesi, diğer taraftan çan sesi...Kimseye aslında bir sıkıntı yaratmıyor...Ancak bu inananlar açısından...Peki ya inançsız olanları düşünen...? Onlar kim ki...Zaten sütlükten, kare tamamlayan olarak bulunuyorlar bu dünyada...Çünkü her ne konu olursa olsun, evrilip çevriliyor, din ile eşitleniyor...

Gelişmiş ülkeler, bizim ülkemizden 50 yıl falan değil, en az 350-400 yıl ileride...Anlayış açısından, bilimsel açıdan....Nedeni de onlar vicdani konulardaki revizyonu çok önce tamamladılar...Bizim elimizde " misafirperverlik, dostluk, arkadaşlık...v.s. vs...varken, artık onları da yitirdik...

Demekki artık din ile, ulemalık ile, evliyalık zırvalarıyla toplum gelişemiyor...İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi esas alınarak çizgimizi belirlemeli, ana çizgileri o bildirge olmak üzere adalet, sağlık, eğitim...v.s....v.s.... konularda RADİKAL çözümler ortaya koymalıyız...Bu arabanın tekeri patladı, motor öksürüyor artık...

Dini devlet işlerinden, toplumsal ilişkilerden, aile ilişkilerinden, eğitimden...v.s...v.s.... tam anlamıyla çıkartmalı ve tamamen BİREYSEL VİCDAN konusu olarak bırakmalıyız...Yoksa Atatürk'e " Evliya ", Hz.Peygambere " Sosyalist " demeye devam eder avunup dururuz...

Umarım bu olumsuzlukların artık farkına varır, EMPATİ yapmayı adet ediniriz...!
 
selam ederim;

tabular yıkılacak din bitecek. yeni çağda insaniyet (islamiyet) önplanda olacak. inanan inanmayanın önemi olmayacak, anlayan ve anlayamayan ortaya çıkacak. o vakit güneş gibi parlayan ilmi herkez heryerden görecek. kişilerin önemi kalmayacak. sayımız az ama sayının bir önemi yok muhim olan doğru bilgi, er geç yerine ulaşır ve zaferi kazanır. endişe yada kaygıya yer yok, sağlam bir zemin üzerinde, tek gereken sabır göstermek insanların homurtularına. gençler sahip çıkacaklar ömrünü yeni nesile adayan yaşlı kadın mehdilerine. bu onların çok hoşuna gidecek çünkü ulemanın hakkından bilgi ile gelecek. ve dinden hiç bahsetmeyecek. çünkü onların varsaydığı din levhi mahvuzda olmayan tabulardan ibaret. insanlığın kurumuş dalları işte böyle yeşerecek. ve silah üreticileri batacak çünkü tüm dünya birleşecek insanlık için.

işte ogün izleyin ömerleri ebubekirleri alileri halife patlaması olacak. her insan görev edinecek insanlığı icra etmeyi hemde inanmayanı bile Allah sevgisi ile camilere koşacak. film gibi değilmi. bu forum hep önde olacak gündemden, takip edenler anlıyordur umarım.

islamiyetin bayrağı işte böyle açılacak. Ananur hanım henüz ortaya çıkmadı. çıkınca içinizden bazıları anlamıştık diye sevinçten ağlayacak. işte tekerrürden ibaret insanlık, ağlayıp güleceğiz herzamanki gibi hep birlikte.

kendimize ettiğimize ağlayıp düzelttiğimize sevineceğiz ne garip.
 
islamiyetin bayrağı işte böyle açılacak. Ananur hanım henüz ortaya çıkmadı. çıkınca içinizden bazıları anlamıştık diye sevinçten ağlayacak.
Sevgili tansxx...Biraz kaba bir tabir olacak, öncelikle bundan dolayı özür diliyorum ama " zurnanın zırt dediği yere geldik " sanırım...!

İşte sonuç yine dini bir İNANIŞA çıktı...! Mehdilik...!

O zaman bu söyledikleriniz sadece sizin inancınızdakileri ilgilendiriyor...Diğerleri için TABU veya farklı inanç veya inanç...Yani bir anlamı yok...

Biz bunları ANANUR dediğiniz kişiyi duymadan önce de söylüyorduk...! Ki gelişmiş ülkeler , öellikle Avrupalı bunu yüzyıllar önce zaten söyledi...!

Neyse bu konuda daha fazla yazmayayım...

Kalın sağlıcakla....
 
selam ederim;

insanlar onun peşine mehdi diye düşmeyeceklerki. mehdiyi bekleyenler malesef onu zor tanırlar. ananur hanım insanların beklediği gibi bir mehdiliği kabulde etmez.

onun ortaya çıkışı fikir ve düşünce cihadıyla olacak merak etmeyin. bu bir inanış değil daha çok savunma gerçeği ve doğruyu müdafa etmek olacak. ilk peşine düşenlerin çoğunluğu mehdiden habersiz kişilerdir. inanmak işi sona eriyor, artık idrak etmek anlamak zamanıdır. inanılmak evrensel bir kelime değildir, anlaşılmaktır evrensel olan. ananur hanıma takılmayalım fiilin faili ulu Allahdır diyelim daha doğrudur haklısınız. heyecanımı mazur görün uzun yıllardır beklediğimiz bize verilen haberleri olur olmaz yerde paylaşıyorum insanız hatalar yapabiliyoruz. susup oturup beklemek en hayırlısı.
 
Son düzenleme:
Benim anlayamadığım şu, Ananur, ikinci bir MAGNA CARTA mı ortaya koyacak...Şimdikinden ne farkı olacak...? Reel olarak bunu kime, nasıl anlatacak...? Ve toplumların dikkatini nasıl çekecek...? Küçük toplumların veya bölgesel toplumların mı dikkatini çekecek, yoksa tüm dünyanın mı...? Tüm dünyanın dikkatini çekecekse bunu nasıl başaracak...? Tüm dünyanın dikkatini çekemezse koca bir fiyasko olur bu...

Ayrıca " Ananur " isminin de bu forumdan başka biryerde tanındığına hiç ama hiç şahit olmadım...Bu saatten sonra bu mümkün mü...? Yaşı kaç...?
 
Üst Alt