Allah cc tanrı'nın belasını versin...

Allah cc tanrı'nın belasını versin...
Bu sözü bir üstad söylemiş Necip Fazıl KISAKÜREK...

Son dönem söylemlerinde bir tanrıdır tutturulmuş gidiyor ve maalesef içimizden bazıları bu olguyu kanıksamak üzere bu konuda aklı olana bir laf yetişir diyerek üç beş söz etmek istiyorum
Günümüzde bir çok kişi daha sosyetik oluyor diye isimlerin en güzeli bildiğimiz tüm vasıfları ve sıfatları taşıyan Allah cc yerine tanrı kelimesini kullanıyor.

Oysa en güzel isimler Allah ındır 99 tane güzel ismi vardır ancak bunların içinde tanrı diye bir isim yoktur..
Biz Müslümanlar için Allah cc ye tanrı demek ayıp'tan garipten anormallikten öte bir durumdur ayrıca konu arapça yada türkçe meselesi de değildir tanrı kelimesi eski türkçede (tengri)den gelir.Tengri eski Türkçede tanrı gökyüzü; eski Türklerin ve Moğolların inancı tengricilik'de gök tanrı'sı(Kök Tengri) ya da göğün'ün yüce ruhudur. Görülüyorki tengri islam inancına terstir
Bakınız: tanrı'nın dişisine de tanrıça denilebiliyor yani erkek dişi doğmuş doğrulmuş v.s ama Allah -sümme haşa binlerce haşa- Allah(ça) denilebiliyor mu hayır asla denemez Allah Allah illa da Allah ! tek başı ve sonu olmayan. Oysa tanrı kelimesi mana ve anlam olarak bu kadar yükü kaldıramıyor maalesef. Daha yüzlerce örnekle bu durum açıklığa kavuşturulabilinir gerek ayet’lerle gerek hadis’lerle..

Üstüne üstün Bu konuda bir de ciddi bir tehtid vardır yüce yaratıcı tarafından
İsimlerin en güzeli Allah'ındır. Öyleyse O'na bunlarla dua edin. O'nun isimlerinde 'aykırılığa (ve inkâra) sapanları' bırakın. Yapmakta oldukları dolayısıyla yakında cezalandırılacaklardır." (A'raf Suresi 180)

Ben sahsen Rabbime hic"tanrı" demedim demek istemedim cünkü bu cümlede bir yakınlık bulamıyorum Rabbimi tanıtan bir sıfat bulamıyorum onun içinde..
İnsan Rabbini tanimak istemez mi ? Müslüman Yaradanını onun sıfatları ile tanır...çünkü ben ne O'na komşuyum ne de arkadaşım kaldı ki insana yüklenen (Hz) sıfatı nı bile yüklüyorlar Rabbime bu da mümkün değildir Yani Hz Allah diyemeyiz zira o insana yüklenmiştir..

Halbu ki O "Subhandır" denildiginde yine O'nu adı ile anmışızdır ama bu defa detayı yogundur..O Rahmandır diye anıldığında merhametinin herseyi kusattıgını anlamıs ve anlatmıs oluruz Ben Tevvab'im demese ben ne bileyim beni aff edecegini
O sifatlari ile kendisini tanitiyor kuluna.. ve hiç bir sıfatında tanrı yok..
Ayeti kerimede derki "İster Allah deyin ister Rahman ama anın..." ancak bura da da tanrı yoktur peki tanrı dendiğinde ne anlayacağız ben söyleyeyim hiç koca bir hiç...

tanrıların tanrısı altından ve ahşaptan oluşan putumuz dün gece saatlerinde tahtakurularının baskınına uğradı. ve maalesef öldü hepimizin başı sağ olsun..

Bu ve bunun gibi bidat ve hurafelerden uzak kalmak dileğiyle
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Allah cc tanrı'nın belasını versin...
Bu sözü bir üstad söylemiş Necip Fazıl KISAKÜREK...


İyi güzelde zamanımızda herkesin ayrı bir yaradanı var... buna ne demeli ?
 
Size bir soru:
Allah ilah mıdır?

Bu soruya "evet" diye yanıt veriyorsanız bu başlığı açmanız çelişki barındırıyor. Zira İlah = Tanrı'dır. İlah Arapça'dır, bu sözcüğün Türkçe karşılığı Tanrı'dır. Dolayısıyla Allah ilah mıdır sorusuna evet yanıtı veriyorsanız bilmelisiniz ki aynı soru Türkçe olarak sorulduğunda "Allah Tanrı'mıdır" diye sorulur. Dolayısıyla siz bu soruya da evet yanıtı veriyorsunuz demektir. Allah vardır ve birdir, ondan başka Tanrı yoktur demek de Allah'ın tek Tanrı olduğunu ifade eden bir sözdür. Birisi isimdir (Allah) birisi kavramdır (Tanrı)

Tanrı kelimesi "Yaradan" gibi bir kavramdır. Allah ise özel isimdir. Kavram ile özel isimi bir tutarak elma ile armudu bir tutmanız çok ilginç. Sizin adınız Mehmet ise size insan denmesini yasaklayarak sadece Mehmet demeye zorlamak gibi bir şeydir yaptığınız. Yerine göre size insan da denir, erkek de denir, bir mahkemede masum da denir. Yerine göre isminiz haricinde kullanılacak bir sürü kavram vardır. Allah'ımız demekle Tanrımız demekle Yaradanımız demek arasında bir fark yoktur, kastedilen aynıdır. Allah'ı küçük düşürecek bir sözcük değildir. Allah'ı küçük düşürme amacı gütmedikten sonra Tanrınıza istediğiniz gibi istediğiniz dilde istediğiniz biçimde yücelterek istediğiniz biçimde yaratılmışlara has tüm eksikliklerden arındırarak anabilirsiniz.

De ki: "İster Allah deyin, ister Rahman deyin, hangisini derseniz deyin, en güzel isimler O'nundur. isra 110

Ayetlerin anlamını daraltmayın, geniş düşünün. Rabbimizin ne demek istediğini daha iyi anlarsınız.

Selamlar.
 
Doğru Allah var ama tanrı herkesin oluşturduğu bir varlık Gerçektende Allah belasını versin.
Çok güzel ifade etmişsiniz.. Teşekkür ediyorum.
Size bir soru:
Allah ilah mıdır?

Bu soruya "evet" diye yanıt veriyorsanız bu başlığı açmanız çelişki barındırıyor. Zira İlah = Tanrı'dır. İlah Arapça'dır, bu sözcüğün Türkçe karşılığı Tanrı'dır. Dolayısıyla Allah ilah mıdır sorusuna evet yanıtı veriyorsanız bilmelisiniz ki aynı soru Türkçe olarak sorulduğunda "Allah Tanrı'mıdır" diye sorulur. Dolayısıyla siz bu soruya da evet yanıtı veriyorsunuz demektir. Allah vardır ve birdir, ondan başka Tanrı yoktur demek de Allah'ın tek Tanrı olduğunu ifade eden bir sözdür. Birisi isimdir (Allah) birisi kavramdır (Tanrı)

Tanrı kelimesi "Yaradan" gibi bir kavramdır. Allah ise özel isimdir. Kavram ile özel isimi bir tutarak elma ile armudu bir tutmanız çok ilginç. Sizin adınız Mehmet ise size insan denmesini yasaklayarak sadece Mehmet demeye zorlamak gibi bir şeydir yaptığınız. Yerine göre size insan da denir, erkek de denir, bir mahkemede masum da denir. Yerine göre isminiz haricinde kullanılacak bir sürü kavram vardır. Allah'ımız demekle Tanrımız demekle Yaradanımız demek arasında bir fark yoktur, kastedilen aynıdır. Allah'ı küçük düşürecek bir sözcük değildir. Allah'ı küçük düşürme amacı gütmedikten sonra Tanrınıza istediğiniz gibi istediğiniz dilde istediğiniz biçimde yücelterek istediğiniz biçimde yaratılmışlara has tüm eksikliklerden arındırarak anabilirsiniz.Ayetlerin anlamını daraltmayın, geniş düşünün. Rabbimizin ne demek istediğini daha iyi anlarsınız.

Selamlar.

İlah'ın tanrı olduğu sizin düşünceniz sanırım ben böyle düşünmüyorum, kaldı ki sizin dediğiniz doğru olsa dahi benim için farketmez ve iman edip "bela" diyen müminler için de fark edeceğini zannetmiyorum. İşin aslına bakarsanız kelimelerin peşinde de değilim benim için önemli olan emir ve tavsiyelerdir, şayet Kur'anın orjinalinde bana (tanrı) kelimesini bulursanız hemen fikrimden dönerim ve elbet doğruya teslim olurum zira bu yönde doğru bir tanedir ya vardır ya yoktur ama bakındığınızda bulamayacağınızdan eminim, şayet olsa idi zaten bu konuyu açmazdım inanın bir polemik olsun ya da kafaları karıştırayım diye de bu konuya yer vermedim tamamen samimi duygularla ifade ettim ve istedim ki biz inanlar "onlara" benzemeyelim bir özentinin peşinden de sürüklenmeyelim ve bu yazı sadece "Emrolunduğun üzere dosdoğru ol" ayetine mahzar olabilme adına kaleme alınan bir yazıdır... saygılarımla.
 
Eğer böyle dersek en başından kolayı seçmiş olmazmıyız ?

Yoo... Bunu en başta söylemeyeceğiz tabiki de ancak tebliğ edersiniz.. Emr-i maaruf-u yaparsınız ve uzun müddet uğraşırsınız (ki bunu ben çok yaşadım maalesef) ve bakarsınız ki bir arpa boyu yol alamamışsınız.. Bu duruma üzülürsünüz elinizden bir şey gelmediği için üzüntünün akabinde sinirlenirsiniz.. Sonra Düşünürsünüz siz sadece tebliğcisiniz hidayet verici değil ve mecburen en sonunda "Le-kum din-i kum veliyedin" dersiniz, yoksa sizi çıldırtacak durumlara getirirler.. Peki kurtulurmusunuz hayır asla o saatten sonra da acaba şöyle söyleseydim dahamı iyi olurdu.. Böyle söyleseydim dahamı etkili olurdu diye hayıflanırsınız.. Peki bu yetti mi hayırrrrr yetmedi bu sefer de yatağınız iğneli fıçı olur, fikir sancılarınız önce sol yanınızdan sonra her yanınızdan gelmeye başlar adeta kıvranırsınız ve uyku işkenceleriniz hayatınızda önemli rol oynamaya başlar... Ne diyelim, hayırlı uğurlu olsun..
 
şayet Kur'anın orjinalinde bana (tanrı) kelimesini bulursanız hemen fikrimden dönerim ve elbet doğruya teslim olurum zira bu yönde doğru bir tanedir ya vardır ya yoktur ama bakındığınızda bulamayacağınızdan eminim
Mesajımı dikkatli okursanız orada aradığınız ayeti verdim. Eğer gözlerinizi burnunuzun ucundaki gerçeğe kapatıp burnunuzun dikine gider, doğru yolda olduğunuza tamamen inanıp büyüklenir ve kendi hevanızı "Tanrı" edinirseniz Allah size yol göstermez. Onunla bununla uğraşarak amellerinizi boşa çıkarırsınız. O ayete bakın, anlayın ve yaradanı içinizden geldiği gibi yüceltin. Bırakın insanlar da içlerinden geldikleri gibi yüceltsinler. Kimin hidayette olduğunu yalnız O bilir ve hesabı görecek olan'da O'dur. Bu işleri bırakıp "gerçek" işlerle uğraşın. Genelde açık ayetlere rağmen dini tahrif edenler de "Din elden gidiyor" diyerek Allah'ın dinini lafta sahiplenenlerdir. Sizi itham ettiğimi düşünmeyin, sadece o yoldakilerle bir olmayın, aynı hatalara düşmeyin demek istedim. O Yüce Varlık hepimizi doğruya yaklaştırsın. Umarım "Allah o yüce varlığın belasını versin" diye de başlık açmazsınız. Selametle.
 
Ben ''tanrı '' kavramının O yüce Varlık için çok sığ ve kıt kaldığını düşünüyorum.O'na seslenirken ''ALLAH'' ım diye seslenmenin , ''Tanrım'' diye seslenmekten fazlasıyla yakışır olduğuna inanıyorum bu sebeple.

''Allah tanrının belasını versin '' diyen üstadın,burada kastettiği ''tanrı '' kavramının ; ''Allah'tan başka ilah diye tapınılanların (mal,mülk,heykel,put,insan,şeytan vs.) olduğunu söylemek daha mantıklıca geliyor.

Fakat bazı kimselerin sırf ''Allah'' lafzını telaffuz etmemek adına, ''Allah'' ismini gayrı medeni bulup, ''tanrı'' diye söz etmelerine de çoğu zaman rastlamak mümkün!

expositor' isimli üyenin de dediği gibi ''içimizden yükselen imanın'' derecesine göre O yüce varlığı adlandırıyoruz.Kiminin imanı o yüce varlığı ''ALLAH'' olarak yüceltir,kimininki ise ''Tanrı''...
 
Üst Alt