• Merhaba Ziyaretçi hoşgeldin! Forumdan daha fazla yararlanmak için buradan kayıt olunuz...

ALLAH cc DIYOR KI:X- ORUC

mopsy

Emektar
Üye
SELAM!

ORUC: Tan yerinin agarmaya baslamasindan itibaren gunes batincaya kadar yememek, icmemek ve cinsel iliskiden uzak durmak suretiyle yapilan bir ibadettir. Yine oruc; Allah’a verdigi nimetlere karsilik, SUKUR etmek icin yapilan zikri-bedeni bir ibadet’ dir.

Bakara Suresi/2.183-2.184-2.185-2.187 ci ayetleri ORUC ibadetinin tum detaylarini ACIKCA aciklar.YANI;

2.183.Ey iman sahipleri! Oruç sizden öncekiler üzerine yazıldığı gibi sizin üzerinize de yazılmıştır. Bu sayede korunmanız umulmaktadır.
2.184. Sayılı günlerdir. Sizden kim hasta olur veya yolculuk halinde bulunursa tutamadığı gün sayısınca başka günlerde tutar. Oruca zorlukla dayananlar üzerine düşen, fidye olarak bir yoksulu doyurmaktır. Kim bir mecburiyeti olmaksızın içinden gelerek iyilik yaparsa bu onun için daha hayırlı olur. Ve oruç tutmanız, eğer bilirseniz, sizin için daha hayırlıdır.
2.185. Ramazan o aydır ki; insanlara kılavuz olan, iyi-kötü ayrımıyla hidayetten kanıtlar getiren Kur'an, onda indirilmiştir. O halde bu aya ulaşanınız onu oruçlu geçirsin. Hasta olan veya yolculuk halinde bulunan, tutamadığı gün sayısınca başka günlerde tutsun. Allah sizin için kolaylık ister; O sizin için zorluk istemez. Tutulmamış olan günleri tamamlamanızı, sizi doğru yola kılavuzladığı için Allah'ı yüceltmenizi ister. Ve sizin şükretmeniz umulmaktadır.
2.187. Oruç gecesi kadınlarınıza cinsel yaklaşım size helal kılınmıştır. Onlar sizin için giysidir/eştir, siz de onlar için giysisiniz/eşsiniz. Allah sizin öz benliklerinize yazık etmekte olduğunuzu bilmiş, tövbelerinizi kabul edip sizi affetmiştir. Artık şimdi onlara yaklaşın ve Allah'ın sizin için yazdığı şeyi arayın. Tan yerinin beyaz ipliği siyah ipliğinden sizce seçilinceye kadar yiyin için; sonra da orucu gece oluncaya değin tamamlayın. Mescitlerde itikâfta bulunduğunuz sırada zevcelerinizle cinsel temas kurmayın. İşte bunlar Allah'ın yasaklarıdır, bunlara yaklaşmayın. Allah, ayetlerini insanlara işte böyle açıklar ki korunabilsinler.

Cehennemden korunma rehberi Kur’an RAMAZAN ayinda indirilmistir.
2.185. Ramazan o aydır ki; insanlara kılavuz olan, iyi-kötü ayrımıyla hidayetten kanıtlar getiren Kur'an, onda indirilmiştir...

Baglaminda SUKUR edebilmek icin uretilecek isin ORUC oldugu aciklanmistir.
2.185...O halde bu aya ulaşanınız onu oruçlu geçirsin...

Oruc’un AY takviminin aylarindan biri olan RAMAZAN ayinda tutulma sebebi budur.
2.185. Ramazan o aydır ki; insanlara kılavuz olan, iyi-kötü ayrımıyla hidayetten kanıtlar getiren Kur'an, onda indirilmiştir. O halde bu aya ulaşanınız onu oruçlu geçirsin...

Cunku Allah cc Rahmetinin eseri olan Kur’an’in verilmesi karsiliginda SUKUR etmemizi emreder. Ve sukur etmenin yolu bir IS/AMEL uretmektir.
34.13. Onlar Süleyman için, mihraplardan/kalelerden, heykellerden, havuzlar gibi çanaklardan, yerinden kaldırılamaz kazanlardan ne dilerse yaparlardı. Ey Davûd ailesi, şükür olarak iş yapın! Kullarım içinden şükredenler o kadar az ki!
... şükür olarak iş yapın...

RAMAZANDA INEN VAHY ICIN SUKUR AMELI ORUC TUTMAKTIR!

Oruc muminin iyi hali olarak ILAHI kata yansir.
33.35. Allah şu kişiler için bir affediş ve büyük bir ödül hazırlamıştır: Müslüman erkekler, Müslüman kadınlar, mümin erkekler, mümin kadınlar, itaat eden erkekler, itaat eden kadınlar, özü-sözü doğru erkekler, özü-sözü doğru kadınlar, sabreden erkekler, sabreden kadınlar, Allah korkusuyla ürperen erkekler, Allah korkusuyla ürperen kadınlar, sadaka veren erkekler, sadaka veren kadınlar, oruç tutan erkekler, oruç tutan kadınlar, ırz ve iffetlerini koruyan erkekler, ırz ve iffetlerini koruyan kadınlar, Allah'ı çok anan erkekler, Allah'ı çok anan kadınlar.
9.112. Tövbe edenler, ibadet edenler, hamd edenler, seyahet ederken oruç tutanlar, rükû edenler, secdeye kapananlar, iyiliğe özendirip kötülükten sakındıranlar, Allah'ın sınırlarını koruyanlar... Müjdele o müminleri!

Orucun faydasi:
Ramazan ayinda dunyevi baglayiciligin en onemli sembolleri olan yeme/icme ve cinsellikten azami uzak durup,Kur’an’a ve ibadetlere daha fazla zaman ayirma aliskanligi kazandirir.

Oruc Butun dinlere FARZ kilinmistir.
2.183.Ey iman sahipleri! Oruç sizden öncekiler üzerine yazıldığı gibi sizin üzerinize de yazılmıştır. Bu sayede korunmanız umulmaktadır.

Oruc RAMAZAN ayi suresince tutulmasi emredilmistir.Yani o yil icinde Ramazan ayi 30 gun cekiyorsa oructa 30 gun tutulur.29 gun cekiyorsa 29 gun tutulur.
2.185. Ramazan o aydır ki; insanlara kılavuz olan, iyi-kötü ayrımıyla hidayetten kanıtlar getiren Kur'an, onda indirilmiştir. O halde bu aya ulaşanınız onu oruçlu geçirsin...

Oruc icin Ramazanin baslangici hesaplarinda:Hazirlanmis Takvime uyulur.
Gunumuzde 10 sene sonra gunes veya ay tutulmasi hesaplanip, saati dakikasi ve dunyada nereden en iyi aciyla izlenecegi yazilmaktadir.Bu baglamda ayin oruca baslama sekli almasi hesabi kucuk bir detaydir.
Ancak takvim veya toplum bilgisine ulasamiyanlara ”SIZCE” diyerek kendi tayinlerinin kabul edilecegi bildirilmistir.YANI:
2.187... Tan yerinin beyaz ipliği siyah ipliğinden SIZCE seçilinceye kadar yiyin için; sonra da orucu gece oluncaya değin tamamlayın...

Oruc KORUYUCU ameldir. Saglikli bir insanin fizyonomik ve ruhsal formda kalmasini saglar. Ancak TEDAVI edici degildir. Bu yuzden hastalara ve fizikman yorup hasta edecek eylemlerde bulunanlar icin ruhsat vardir. Onlar eksik gun adedince SONRA tutarlar.
2.185.... . Hasta olan veya yolculuk halinde bulunan, tutamadığı gün sayısınca başka günlerde tutsun. Allah sizin için kolaylık ister; O sizin için zorluk istemez. Tutulmamış olan günleri tamamlamanızı.....

Oruc cinselligi yasaklar. Oructan ciktiktan/iftardan sonra esle cinsellik serbesttir.
2.187. Oruç gecesi kadınlarınıza cinsel yaklaşım size helal kılınmıştır. Onlar sizin için giysidir/eştir, siz de onlar için giysisiniz/eşsiniz. Allah sizin öz benliklerinize yazık etmekte olduğunuzu bilmiş, tövbelerinizi kabul edip sizi affetmiştir. Artık şimdi onlara yaklaşın ve Allah'ın sizin için yazdığı şeyi arayın.....

Oruc bitiminde/iftardan sonra;mescite ibadet amaciyla kapananlarinda cinselligi engellenmistir.
2.187... Mescitlerde itikâfta bulunduğunuz sırada zevcelerinizle cinsel temas kurmayın. İşte bunlar Allah'ın yasaklarıdır, bunlara yaklaşmayın. Allah, ayetlerini insanlara işte böyle açıklar ki korunabilsinler.

1.Sonucta:Ac kalmak,cinsel perhiz SADECE oruclu gecen surede gecerlidir. Ayrica kan vermenin,kusmanin oruc bozdugu bilgisi Kur’an’in emri degildir.

Oruc: SADECE yemek/icmek ve cinsellikle bozulur!

B-) ORUC:Muminin yaptigi hatalara karsi tevbesindeki IHLASI gosteren ibadettir.

Ramazan ayinin farz orucunun disinda zorda kalinmasi hallerinde KURTULUS ibadeti olarak oruc tutulur!YANI;

I- KEFARET ORUCU

a-) Oruc hacda FIDYE olarak da tutulur.
2.196.Haccı da umreyi de Allah için tamamlayın. Eğer engellenirseniz, esir veya köle âzatlamak, Kâbe'ye kurbanlık hayvan veya başka bir şey sunmak şeklinde bağışta bulunmanın kolayınıza geleni yeterlidir. Bağış, kendi yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. İçinizden hasta olan yahut başından rahatsızlığı bulunan oruç tutarak yahut sadaka vererek veya kurban keserek/Allah'a yakınlık için Kâbe'ye bir şey bağışlayarak fidye yoluna gitsin. Güvene kavuştuğunuzda, hacca kadar umreden yararlanmak isteyen, esir veya köle âzatlamak, Kâbe'ye kurbanlık hayvan veya başka bir şey sunmak türünden kolayına gelen bir bağışta bulunsun! Bunu bulamayan oruç tutsun: Bu, üç günü hacda, yedi günü döndüğünüzde, tam on gündür. Bu, ailesi Mescid-i Haram'da oturmayan kişi içindir. Allah'tan sakının ve bilin ki, Allah'ın azabı çok şiddetlidir.

b-) Oruc YANLISLIKLA adam oldurenlerin basvurabilecegi bir ibadettir.
4.92. Yanlışlık hali müstesna, bir müminin bir mümini öldürmesi olacak şey değildir. Yanlışlıkla bir mümini öldürenin, özgürlüğü elinden alınmış bir mümini özgürlüğüne kavuşturması, ölenin ailesine de üzerinde anlaşmaya varılacak tatmin edici bir diyet vermesi gerekir. Vârislerin, diyeti bağışlaması hali müstesna. Eğer öldürülen, mümin olmakla birlikte size düşman bir topluluktan ise o zaman öldürenin, özgürlüğünden yoksun bir mümini özgürlüğüne kavuşturması gerekir. Öldürülen, sizinle aralarında antlaşma bulunan bir toplumdan ise o durumda, öldürülenin ailesine tatmin edici bir diyet verme yanında, hürriyetinden yoksun bir mümini hürriyetine kavuşturmak da gerekli olur. Bunlara imkân bulamayan, Allah'a tövbe olarak iki ay kesiksiz oruç tutar. Allah, gereğince bilendir, hikmeti sonsuzdur.

c-) Oruc yeminleri bozanlarin KEFARET olarak basvurabilecegi bir ibadettir.
5.89. Allah sizi yeminlerinizdeki boş lakırdıdan ötürü hesaba çekmez, ama bilinçli olarak gerçekleştirdiğiniz yeminlerden sizi sorumlu tutar. Böyle bir yeminin keffâreti, ailenize yedirmekte olduğunuzun orta derecesinden on yoksulu doyurmak, yahut onları giydimek, yahut da özgürlüğünden yoksun kalmış bir benliği özgürlüğüne kavuşturmaktır. Bunlara imkân bulamayan üç gün oruç tutar. Yemin ettiğinizde yeminlerinizin keffâreti işte budur. Yeminlerinizi koruyun. Allah size ayetlerini böyle açıklar ki şükredebilesiniz.

d-) Oruc hacda avlanma yasagini cigniyenin KEFARET olarak basvurabilecegi bir ibadettir.
5.95. Ey iman sahipleri! İhramda olduğunuz zaman av öldürmeyin. Sizden kim kasten onu öldürürse cezası şudur: Öldürdüğü hayvana denk deve-sığır, davar cinsinden, Kâbe'ye varacak kurbanlık bir hediye ki, içinizden adalet sahibi iki kişi belirleyecektir. Yahut yoksullara yedirme şeklinde bir keffâret, yahut buna denk oruç. Taki yaptığının vebalini tatsın. Allah, geçmişi affetmiştir. Kim bir daha yaparsa, Allah ondan öc alacaktır. Allah çok güçlüdür, öc alıcıdır.

Burada ORUCUN GEREKCE ISIGI/Sunetullah ile imtahan edildigi bir onceki ayet baglaminda gorulmektedir.
5.94. Ey iman sahipleri! Allah sizi, ellerinizin ve mızraklarınızın erişeceği av türünden bir şeyle mutlaka deneyecektir ki, gözün fark edemediği alanlarda O'ndan kim korkuyor bilsin. Bundan sonra azıp sınırı çiğneyen için korkunç bir azap olacaktır.

II- ZIHAR ORUCU:

Oruc esinin artik anasi gibi namahrem oldugunu ilan edenin cezadan kurtulmak icin basvurabilecegi bir ibadettir.

59.2. İçinizden, kadınlarına zıhar edenlerin, o kadınlar anneleri değildir. Onların anneleri ancak kendilerini doğuran kadınlardır. Böyleleri, kabul edilemez bir söz ve boş bir lakırdı sarf ediyorlar. Bununla birlikte Allah, gerçekten çok affedici, çok bağışlayıcıdır.
59.3. Kadınlarına zıhar edip sonra sarf etmiş oldukları söze geri dönenler, ilişkiye girmelerinden önce, özgürlüğünü yitirmiş bir benliği özgürlüğüne kavuşturacaklardır. İşte size yöneltilen öğüt budur. Allah, yapıp etmekte olduklarınızdan gereğince haberdardır.
59.4. Özgürlüğe kavuşturma imkânını bulamayan, ilişkiye girmelerinden önce, aralıksız iki ay oruç tutacaktır. Buna da gücü yetmeyen, altmış yoksulu doyuracaktır. Bütün bunlar Allah'a ve resulüne inanasınız diyedir. Ve işte bunlar, Allah'ın sınırlarıdır. Küfre sapanlara korkunç bir azap vardır.

2.SONUCTA:Tüm bu detayları veren Allah, orucun kasten bozulmasının iki ay kesintisiz oruç tutma gibi bir cezası olsaydı, bunu da açıklardı. Madem ki açıklamamıştır; böyle bir ceza yoktur.Yani:”Orucu kasten bozan 61 gun arka arkaya tutar” Kur’an’in emri degildir.

III- RUHSAT:

Oruca zorlukla dayananlar BIR yoksulu doyuracak miktari FIDYE olarak verebilirler.
2.184... zorlukla dayananlar üzerine düşen, fidye olarak bir yoksulu doyurmaktır...

Ancak bu ruhsati kullanmiyan ve herseye ragmen orucunu tutan, daha hayirli bir is yapmis olur.
2.184... Kim bir mecburiyeti olmaksızın içinden gelerek iyilik yaparsa bu onun için daha hayırlı olur. Ve oruç tutmanız, eğer bilirseniz, sizin için daha hayırlıdır...

IV- SESSIZLIK ORUCU:

Oruc; Yememe/icmeme ve cinsel birlesme yapmamaktir.Bunun disinda sukur olarak yemek yenip ancak insanlarla iliski kurmama AYRI BIR ORUCTUR. Yani sadece fiziksel iliskilerden uzak durup, ruhani olarakta dunya hayatınin tuzaklarina tamah etmedigini gostermek baglaminda; dusunce/ahkam/amellerle madde dunyasindan mana dunyasina girmek yani TEFEKKURE girmekte bu orucun olmazsa olmazlaridir.

a-) Meryem dogum yapmis ve sukrunu yerine getirmek icin sosyal hayata karismamasi istenmistir.
19.25. "Hurma ağacının kütüğünü kendine doğru salla, üzerine olgun, taze hurma dökülecektir."
19.26. "Artık ye, iç. Gözün aydın olsun. Eğer insanlardan birini görürsen şöyle söyle: 'Ben Rahman için oruç adadım. Onun için bugün, insan cinsinden hiç kimseyle konuşmayacağım."

b-) Yasliliginda gelen cocuk mujdesi adina da Zekeriya as’dan ITIKAF istenmistir.
3.41. Zekeriyya dedi: "Rabbim,bana bir belirti ver!" Allah buyurdu: "Sana belirti şudur: "İnsanlarla üç gün, işaretleşme dışında konuşmayacaksın. Rabbini çok an. Akşam-sabah tespih et!"
19.11. Bunun üzerine Zekeriyya, yakarış yerinden ayrılıp halkının karşısına geçti ve onlara "sabah-akşam tespih edin" diye işaret verdi.

3.SONUCTA: Ramazanda oruc tutarken yememe/icmeme/cinsel perhizin yaninda itikaf/ tefekkur’ude ihmal etmememiz gerekir!

2.2. İşte sana o Kitap! Kuşku/ çelişme/ tutarsızlık yok onda. Bir kılavuzdur o, sakınanlar için.
Sadakallah!
 

mopsy

Emektar
Üye
MERHABA!

EKLER:
I-) Ramazanda RAHMET olarak Kur’an’in inmesi ayetleri sunlardir.

44.2. O ayan-beyan gösteren Kitap'a yemin olsun ki,
44.3. Biz onu kutlu/bereketli bir gecede indirdik. Hiç kuşkusuz, biz uyarıcılarız.
44.4. Hikmetlerle dolu her iş ve oluş o gecede ayırt edilir,
44.5. Katımızdan bir emir olarak. Hiç kuşkusuz biz, resuller göndeririz,
44.6. Senin Rabbinden bir rahmet olarak. Hiç kuşkusuz O, gereğince duyan, gereğince bilendir.
44.7. Göklerin, yerin ve bunlar arasındakilerin Rabbidir O, eğer görürcesine biliyor iseniz.

II-) Kutlu gecenin adi ve hikmeti de aciklanmistir.

97.1. Biz onu Kadir Gecesi'nde indirdik.
97.2. Kadir Gecesi'nin niteliğini sana gösteren nedir?
97.3. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır!
97.4. Melekler ve Rûh, Rablerinin izniyle o gecede her iş için iner de iner!
97.5. Bir esenlik ve huzur vardır; sürüp gider o, tan yeri ağarıncaya kadar!

III-) Melekler ve ruh’un Ilahi boyuta yolculuksirasinda boyutlar arasi zaman farkini belirtmek adina ZAMAN KIYASI verilerek ZAMANIN goreceli oldugunu 21. yy’ dan 600 yil once bildirmistir.
70.3. Yükselme boyutlarının/derecelerinin sahibi Allah'tandır o.
70.4. Melekler ve Rûh, miktarı elli bin yıl olan bir günde yükselirler O'na.

IV-) Dunya duzleminde dinsel rituellerde zaman tayinini AY hareketlerine gore yapilmasi istenmistir.

36.39. Ay'a gelince, biz onun için de bir takım durak noktaları/birtakım evreler belirledik. Nihayet o, eski hurma sapının eğrilmişi gibi geri döner.
6.96. Şafağı yarıp sabahı ortaya çıkaran/Fâlık O'dur! Geceyi dinlenme zamanı yaptı; Güneş'i ve Ay'ı hesap aracı. İşte budur ölçülendirmesi o Azîz'in, o Alîm'in!
2.189. Sana, doğan Aylardan sorarlar. De ki: "Onlar, insanların çeşitli yararları ve bir de hac için vakit ölçüleridir." Hayırda erginlik/dürüstlük evlere arkalarından girmeniz değildir. Hayırda ergin/dürüst o kişidir ki, takvaya sarılıp korunur. Evlere kapılarından girin. Allah'tan korkun ki kurtuluşa erebilesiniz.
...Sana, doğan Aylardan/hilllerden sorarlar.De ki:”insanların çeşitli yararları ve bir de hac için vakit ölçüleridir”...
9.36. Gökleri ve yeri yarattığı gündeki yazısına göre, Allah katında ayların sayısı on ikidir. Bunlardan dördü haram aylardır. Eskimez din işte budur. Artık o aylar içinde benliklerinize zulmetmeyin. Müşrikler sizinle nasıl topyekün savaşıyorlarsa siz de onlarla topyekün savaşın. Şunu bilin ki, Allah, takva sahipleriyle beraberdir.
13.2. Allah odur ki, gökleri direksiz yükseltmiştir; görüyorsunuz onları... Sonra arş üzerine egemen olmuştur. Güneş'i ve Ay'ı da boyun eğdirmiştir. Bunların tümü belirlenmiş bir vakte kadar akar dururlar. Oluşu yönlendirir, çekip çevirir O... Ayetleri birer birer gözler önüne serer ki, Rabbinize kavuşacağınıza açık-seçik inanasınız.
14.33. Görevlerini şaşmadan yapmak üzere Güneş'i ve Ay'ı da size boyun eğdirdi. Geceyi ve gündüzü de hizmetinize verdi.

Sadakallah!
 

mopsy

Emektar
Üye
Selam!

Hamilelik ve Çocuk Emzirmek:

Dürrü'l-Muhtar'da:
"Zann-ı galip ile, kendi hayatından veya çocuğunun hayatından korkan hamile yahut zahirü'r rivayeye göre, anne olsun, süt anne olsun emzikli kadın oruç tutmayabilir"
(İbn Âbidin, IV, 338)
hükmü kayıtlıdır. Esas olan; gerek hamile, gerek çocuk emziren kadınların, kendi nefislerinin veya çocuklarının helâk olma tehlikesinin bulunmasıdır.

Nitekim Fetevay-ı Hindiyye'de:
"Hâmile olan veya çocuk emziren kadınlar; gerek kendi nefislerinden, gerekse çocuklarının helâk olmasından korkarlarsa oruç tutmayabilirler veya iftar edebilirler. Bu durumdaki kadınlara keffaret gerekmez, daha sonra oruçlarını kaza ederler" denilmektedir
(A.g.e., I, 207).6)

Helak Olma Korkusu ve Yılan Sokması:
Ramazan ayında, düşmanla savaşacağını bilen ve oruç tuttuğu takdirde zayıf düşerek gerektiği gibi cihat edemeyeceğinden endişe eden mücahit oruç tutmayabilir
(A.g.e., I, 208). Dürrül Muhtarda,

"Zorlanan (ikrah), helâk olmaktan veya akli melekelerini kaybetmekten korkan kimse ile kendisini yılan sokan kimsenin iftar etmesinin mübah olması" hükmü kayıtlıdır.
Bütün bunları, ayette geçen "hasta olma" anlamı içerisinde düşünebiliriz. Kendisini yılan sokan bir kimsenin acilen tedavi olması esastır. Bu durumda iftar eder ve gününe gün kaza yolunu tutar. Çünkü, gecikme halinde telef olma korkusu söz konusudur. Bunun meşru bir mazeret olduğu sabittir.
 

mopsy

Emektar
Üye
Selam!

Musluman:
Ramazan orucun MUBAREK OLSUN!
 

mopsy

Emektar
Üye
Selam!
III- RUHSAT:
Oruca zorlukla dayananlar BIR yoksulu doyuracak miktari FIDYE olarak verebilirler.
Rahman ve Rahîm Allah'ın adıyla...
2.184... zorlukla dayananlar üzerine düşen, fidye olarak bir yoksulu doyurmaktır...

Ancak bu ruhsati kullanmiyan ve herseye ragmen orucunu tutan, daha hayirli bir is yapmis olur.

2.184... Kim bir mecburiyeti olmaksızın içinden gelerek iyilik yaparsa bu onun için daha hayırlı olur. Ve oruç tutmanız, eğer bilirseniz, sizin için daha hayırlıdır...
Sadakallah!
Musluman:
Ramazan orucun MUBAREK OLSUN!
 

mopsy

Emektar
Üye
Selam!

Oruc KORUYUCU ameldir.
Saglikli bir insanin fizyonomik ve ruhsal formda kalmasini saglar.
Ancak TEDAVI edici degildir.

Bu yuzden hastalara ve fizikman yorup hasta edecek eylemlerde bulunanlar icin ruhsat vardir.
Onlar eksik gun adedince SONRA tutarlar.

Bismillahirrahmanirrahim
2.185.... . Hasta olan veya yolculuk halinde bulunan, tutamadığı gün sayısınca başka günlerde tutsun.
Allah sizin için kolaylık ister; O sizin için zorluk istemez.
Tutulmamış olan günleri tamamlamanızı.....
Sadakallah!
Musluman:
Ramazan orucun MUBAREK OLSUN!
 

mopsy

Emektar
Üye
Selam!

Bismillahirrahmanirrahim
9.112. Tövbe edenler,
ibadet edenler,
hamd edenler,
seyahat ederken oruç tutanlar,
rükû edenler, secdeye kapananlar,
iyiliğe özendirip kötülükten sakındıranlar,
Allah'ın sınırlarını koruyanlar...
Müjdele o müminleri!
Sadakallah!
Musluman:
Ramazan orucun
MUBAREK OLSUN!
 

mopsy

Emektar
Üye
Selam!

Oruç,
Farsça “ruze” kelimesinden Türkçe'ye geçmiştir.

“Oruze”
(günlük) olarak kullanılmış;
daha sonra “Oruç” şeklinde
telaffuz edilmeye başlamıştır.

Arapça
“savm” ve “sıyam”dır.

Savm;
‘yiyip-içmemek’, ‘hareketsiz kalmak’ ve
‘her şeyden el etek çekmek’ anlamlarına gelir.

Oruç,
“ibadet niyetiyle
tan yerinin ağarmasından
güneşin batmasına kadar
yeme, içme ve
cinsel ilişkiden uzak kalmak”tır.

Musluman:
Ramazan orucun
MUBAREK OLSUN!
 

Üst Alt