Allah c.c Dostlari varmidir?

Selamün Alyeküm
Allah dostlari varmidir ?
Allah c.c kendine bir resül sectimi insanlari uyarmak icin mutlaka onlar ile irtibata geciyor bir nevi bu resülleri allah dostlari olarak görelim ki konuya daha acik bir anlam versin. Yani Allah c.c kendine bir resül sectimi onunla ya araci olarak yada direkt vahy olarak hatta musa a.s ile ses olarak irtibata gectigini okuruz kuranda. Eger ki var olan evliyalar (Allah dostlari) olsa idiler bunlar allah ile irtibat kurmus olmalari lazim araci vahy yada direkt kendi zati ile, bir cok evliya kitablarinda da buna rastlariz, kurduklarini idda ederler halbuki allah secilmez secer, son secimi de Peygamberimiz Muhammed a.s olduguna göre secim bitmistir.

sosyal oalrak baktigimizda bir dostluk irtibat ile kurulur dünyanin her yerinde böyledir ve bireyseldir, allahda bunu kuraninda gösteriyor zaten resüllerine irtibatda oldugunu.

bu varsayimla yola cikar isek bu evliyalarin maskeleri düser cünki hic bir zaman irtibata gecemeyecekleri belli.
Ve ayni zamanda kuranda hic bir kulun allah ile irtibat kurduguna rastlayamayiz neden acaba? aksine allahin resüllerinle irtibat kurduguna rastlariz.Bu hal böyle iken bu tasavvufcularin neden halen bu tür hurafelere inandiklarini sasiyorum.

Rahim ve Rahman Allahin adiyla..

Bakara Suresi
(257) Allah iman edenlerin dostudur ( velisidir ). Onları karanlıklardan aydınlığa çıkarır. Kafirlerin velileri ( Evliyaları ) ise tâğuttur. (O da) onları aydınlıktan karanlıklara (sürükleyip) çıkarır. Onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî kalırlar.

Araf Suresi
(196) Çünkü benim velim, Kitab’ı (Kur’an’ı) indiren Allah’dır. O, bütün salihlere velilik eder.

Enfal Suresi
(73) İnkar edenler de birbirlerinin velileridir. Eğer siz bunların gereğini yapmazsanız yeryüzünde bir karışıklık ve büyük bir bozulma olur.

Nisa Suresi
(45) Allah sizin düşmanlarınızı çok daha iyi bilir. Allah dost olarak yeter. Allah yardımcı olarak da yeter.

Bakara Suresi
(107) Bilmez misin ki, göklerin ve yerin hükümranlığı Allah’ındır. Sizin için Allah’tan başka ne bir dost, ne de bir yardımcı vardır.

Zümer Suresi
(3) İyi bilin ki, halis din yalnız Allah’ındır. Onu bırakıp da başka dostlar ( evliya/lar ) edinenler, “Biz onlara sadece, bizi Allah’a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet/araci ediyoruz” diyorlar. Şüphesiz Allah ayrılığa düştükleri şeyler konusunda aralarında hüküm verecektir. Şüphesiz Allah yalancı ve nankör olanları doğru yola iletmez.
Sadakallah

bu ayetlere bakilinca allah dost tutmuyor ama dost oluyor, cünki o dost tutmaya ihtiyaci yok ama bu evliyalar varmis gibi bir mantik sürüyor ortaya.

Aallahin dostu olmaz allah dost olur ancak.
Allahin Rahmeti üzerinize olsun

S.A.
Allah inananların dostudur.
İnananlar birbirlerinin dostudur.
Allah İbrahim(a.s.) ı dost edinmiştir.
Allah bize yeter,O ne güzel dost ne güzel yardımcıdır!

zekaikc

Uzaklaştırıldı
Allah dostları göründüklerinde Allah cc hatırlanır. Biz bunu Menzil'de hep yaşıyoruz. Allah eksik etmesin başımızdan inşallah dostlarını.

Allah dostları göründüklerinde Allah cc hatırlanır. Biz bunu Menzil'de hep yaşıyoruz. Allah eksik etmesin başımızdan inşallah dostlarını.

Selam!

Yani
Onlari gormeyince
Allah cc hatiriniza bile gelmiyor.

Valla anlasilan,
Isiniz cok zor.
Menzil evliyalari grev yapsalar
Sizlere gorunmeseler,
Allah cc nu hepten unutacaksiniz.

Allah cc muslumanlari
Sizlerin dustugu bu durumlar dusmekten korusun!

Selamün aleyküm

benim Allah c.c hatirlamam icin bir mürsidi kamil yada evliya gerekmiyor sizin deyiminizle.
Yine kuranda oldugu gibi akil sahiplerine hitaben "Akil sahipleri yaratmis oldugum ayetlerden ibret alirlar diyor " ve buna benzer bir cok daha ayet var burda daki ayetler kuran icindeki ayetleri kast etmiyor kuran disindaki ayetleri kast ediyor yani günes, ay, vs vs vs. Ben bir elma cekirdegine bakarim yaradini kudretini görürüm o kücük tohumdan topraga(Anarahmi) ekildimi agac cikar bu yada herhangi bir meyve nasil cikiyor catlayarak yarilarak eger bunu takip edersen dünyada yaradilisin basi catlak likdir ana rahimdeki yumurta bile döllendikden sonra catlayarak yayilmaya baslar evrenin big bang teorisine bakinca yine ayni sekilde catlayarak patlama olusur yumurtadan bir civcivin cikisina bak catlayarak cikar eger bu ayetler senin daha gözünü acmadi ise gözü mühürlü kulagi mühürlü kalbi mühürlü insanlar sanirim allah bakara süresinde kast edikleridir.

Ve onlar, Mecsid-i Haram'dan men ediyorlarken (engel oluyorlarken) ve onlar, O'nun (Allah'ın) dostları değilken; Allah, niçin onlara azap etmesin? O'nun dostları ancak takva sahibi olanlardır. Ve fakat, onların çoğu bilmezler."enfal 34

Selamün Aleyküm,

ya sana ne demek lazim bilemiyorum kendini Peygamber ilan eden ve TV de Canli Yayinda Vahy ALAN bir adamin mealini atiyorsun buraya Iskender mihir evrenesoglu meali, sende takva yok, olsa bu adamin mealini buraya atmazsin
anlasilan bu adam senin seyhin herhalde yada senin aklinca uygun bir meal yazdigi icin atiyorsun buraya

De ki: “Ey Yahudi akidesini benimseyenler! Bütün insanlar değil de, yalnız kendinizin Allah’ın dostları olduğunu iddia ediyorsanız, (bunda da) samimi iseniz haydi ölümü isteyin!”
cuma süresi 5ci ayet

allahin rahmeti üzerinize olsun

Son düzenleme:
efenim kelime kelime meal verdiği için bazan o siteden faydalanırım ama inceleyince gördüm ki,bu ayetteki veli kelimesi ni mescidi haramın mütevellisi olarak açıklamış çoğu mealci,...(Kuran neden mütevelli değil de Veli kullanmış )
Arapçam yok bu yüzden Onun velileri kelimesinden hareketle daha türkçe diye oradan kopyalamam hataydı.Bununla birlikte diyanetin eski mealide buna benzerdir.

Diyanet İşleri Meali (Eski)

"Yoksa Mescidi Haram'a girmekten menederlerken Allah onlara niçin azab etmesin? Hem de O'nun dostu değiller; O'nun dostları ancak karşı gelmekten sakınanlardır. Fakat çoğu bunu bilmiyorlar."

hadi nu ayette Mescidi haramın mütevellileri kasdediliyor olsun aşağıdaki ayete ne buyurursunuz;

أَلَا إِنَّ أَوْلِيَاءَ اللَّهِ لَا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَلَا هُمْ يَحْزَنُونَ
Elmalılı Meali (Orjinal)

"Uyan! ki Allahın evliyası ne üzerlerine korku vardır ne de onlar mahzun olurlar"Enfal 34

Selamün Alyeküm
Allah dostlari varmidir ?
Allah c.c kendine bir resül sectimi insanlari uyarmak icin mutlaka onlar ile irtibata geciyor bir nevi bu resülleri allah dostlari olarak görelim ki konuya daha acik bir anlam versin. Yani Allah c.c kendine bir resül sectimi onunla ya araci olarak yada direkt vahy olarak hatta musa a.s ile ses olarak irtibata gectigini okuruz kuranda. Eger ki var olan evliyalar (Allah dostlari) olsa idiler bunlar allah ile irtibat kurmus olmalari lazim araci vahy yada direkt kendi zati ile, bir cok evliya kitablarinda da buna rastlariz, kurduklarini idda ederler halbuki allah secilmez secer, son secimi de Peygamberimiz Muhammed a.s olduguna göre secim bitmistir.

Şûrâ 51 Allah bir insanla ancak vahiy yoluyla
veya perde arkasından konuşur,
yahut bir elçi gönderip izniyle ona dilediğini vahyeder. O yücedir, hakimdir."

Perde arkasından diyor efenim.Siz irtibat deyince sanki yüz yüze anlıyorsunuz herhalde.
İlmi ledün denilen bir ilim var ki,Allah direk kulunun kalbine indirir.Öğretir.hakiki tevhid de bu ilimlerden biridir.

efenim o bize şahdamarımızdan daha yakın olduğunu bildiriyor.Her nerede olursak olalım bizimle olduğunu söylüyor,Nereye dönersek vechinin orada olduğunu söylüyor daha ne yakınlığından uzaklığından bahsediyorsunuz.Sizin Allahla bir irtibatınız yok mu.Kuran okuyan Allahla konuştum diye yemin etse keffaret gerekmez derler.kimse peygamber seçildiğini iddia etmiyor zaten.Allah tüm inananların dostudur.Kulda bu dostluğa dostlukla cevap vermesi gerekmez mi.

sosyal oalrak baktigimizda bir dostluk irtibat ile kurulur dünyanin her yerinde böyledir ve bireyseldir, allahda bunu kuraninda gösteriyor zaten resüllerine irtibatda oldugunu.
sizinle irtibatta değilse o zaman size dost değil mi?

bu varsayimla yola cikar isek bu evliyalarin maskeleri düser cünki hic bir zaman irtibata gecemeyecekleri belli.
Ve ayni zamanda kuranda hic bir kulun allah ile irtibat kurduguna rastlayamayiz neden acaba? aksine allahin resüllerinle irtibat kurduguna rastlariz.Bu hal böyle iken bu tasavvufcularin neden halen bu tür hurafelere inandiklarini sasiyorum.

siz dua etmiyor musunuz hiç.bunu irtibattan saymıyor musunuz.duanızın kabulünü yaşamadınız mı hiç.irtibat deyince ne anlıyorsunuz padişahın huzuruna çıkmak gibi mi.Namaz nasıl mirac oluyor sizce.

Aallahin dostu olmaz allah dost olur ancak.

(Allah kelimesini doğru yazmayıda öğrenin lütfen.i)

bu kadar ayet vermişsiniz neden enfal 34 ü es geçtiniz.Acaba siz mi kafanıza uygun gelmeyenleri yok farzediyorsunuz.

"Uyan! ki Allahın evliyası ne üzerlerine korku vardır ne de onlar mahzun olurlar"Enfal 34

Selamün aleyküm

bir sey sorucam bu meal nerde
"Uyan! ki Allahın evliyası ne üzerlerine korku vardır ne de onlar mahzun olurlar"Enfal 34 demissin bu enfal 34 degil bir kere derlemissen onu bilemem.

aallah c.c yanlis yazdigimida nerden cikariyorsun hadi aa yi uzattim ise :).

ben her gün dua ediyorum aaaaaallahima, ben beni duydugunu biliyorum, sen namazini mirac say ben ise ona dua etmeye sayarim namazi.

sura 51 gelince evet dogru 52 de okursan 51 aciklamasini yapiyor zaten allah, zira bütün insanlara degil allahin diledigine.
ayni zamanda perde arkasinda konusur diyor ben yaziyorum musa ile konusdu vs vs vs iste tasdik ediyorsun benim dediklerimi ama allah seciyor secilmiyor!!!!

Belliki daha sana kuran inmemis ama yavas yavas sanada inmeye basliyacak öyle gelisi güzel allah surda sunu demek istedi diye bir ayeti alipda sonraki yada önceki ayeti hice sayarak bir yere varamazsin güzel kardesim

sura 52
İşte böylece sana da emrimizle Kur'an'ı vahyettik. Sen, kitap nedir, iman nedir bilmezdin. Fakat biz onu kullarımızdan dilediğimizi kendisiyle doğru yola eriştirdiğimiz bir nur kıldık. Şüphesiz ki sen doğru bir yolu göstermektesin.

bu ayetin devamidir senin fikrini yok eden ayet budur ve iste sanada böylece kurani vahy ettik diyor allah !!!!

allahin rahmeti üzerinize olsun

Son düzenleme:
Üst Alt