• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Allah Bizi Sınava Sokarken Sordu mu?

Okunuyor :
Allah Bizi Sınava Sokarken Sordu mu?

ümmi

Kıdemli
Üye
Sorsa dahi zaten sorunun cevabını biliyor. hatta o cevabı verecek insanı yine kendisi yaratıyor. Tesadüfen değil tamamen sistematik şekilde yaratılmış insanoğlunun farklı bir cevap verme şansı yok ki! sonra da sınav oluyormuş da, yok diğer tarafta yanan olacakmış, yanmayan sefa yapacakmış; bi de sonsuza kadar bu daha da enterasan
efenim ana babanız size her türlü imkanı sağlayıp,iki seçenek sunar,çalış, oku,adam ol,rahat et, bak okumassan adam olamassın .ilerde sokaklarda yatarsın dese.
sizde büyüyüp sokaklarda yatan bir adam olduğunuzda ananıza babanıza sövecekmsiniz.benim sokaklarda kalmama sebep oldular diye.bu durumda aileniz bu sonu bildiği için sizin sonunuzdan onlar sorumlu olur mu.

ümmi

Kıdemli
Üye
benim söylediklerim nasıl benim sorularımın cevabı oluyor, anlatabilir misiniz?
efenim teker teker gelin o kadar çoksunuz ki kime cevap yetiştircemi şaştım.Anlaşmalı mı transfer oldunuz turan dursun ditesinden nedir.birden doluştunuz foruma.
Bide karıştırıyorum niklerinizi.atomla falan .siz mi sölediniz ne sölediniz hatırlamıyorum.vaktim olursa bi ara bakar sölerim neymiş .

Bilge Engin

Amatör
Üye
bu örnekteki anne ve baba tüm zamanlara hakim olsaydı ve doğacak çocuğun bu yolu seçeceğini bilseydi çocuk yapmazdı. dolayısıyla tüm zamanlara hakim olmak durumu biraz değiştiriyor Ümmi kardeş

ümmi

Kıdemli
Üye
cüzi irade nerde kaldı o zaman efenim.Hata yapma hakkınız olmayacaksa.kötü seçim yapacağınız bilinince hayat hakkınız elinizden alınacaksa

ümmi

Kıdemli
Üye
efenim sizi yarattı ,cennete davet etti fakat ve cenneti veya cehennemi seçmekte serbest bıraktı bunu anlamıcak ne var.

Bilge Engin

Amatör
Üye
Sayın Ümi, tüm zamanlara hakim, ruhu üfleyen bir tanrı bu seçimi de seçimin sonucunu da kendi yaratmıştır, Hiç bir canlı inancınıza göre tanrının öngöremeyeceği şekilde davranamaz.

Bilge Engin

Amatör
Üye
Sayın Ümmi

Anlamamaya yeminli değilim, sanıyorum soruyu iyi soramadım.

İslami bakış açısıyla bakıldığında; Bizim için zaman diye bir mefrum var, tanrı için böyle bir mefrum yok. Şu andan 3 milyar yıl önce biz yoktuk, 3 milyar yıl sonra da günahımız sevabımız vb. tüm hesaplar yapılmış ve yerimiz belli olacak. Şimdi tüm zamanlara hakim bir tanrı bizim nerede olacağımızı, ne yapıp ne yapmadığımızı biliyor.
Ayrıca, bizim ilk dünyaya gelmemizden 9 ay önce kimin çocuğu olacağımızı, nerede doğacağımızı hangi genlere sahip olacağımızı kendi belirliyor ve hangi durumda nasıl karar vereceğimizi belli eden ruhu kendisi üflüyor. Cüzzi ya da külli iradeyi de tanrı kendisi yaratıyor.
Durum böyleyken sınav nerede?

ümmi

Kıdemli
Üye
Sayın Ümmi

Anlamamaya yeminli değilim, sanıyorum soruyu iyi soramadım.

İslami bakış açısıyla bakıldığında; Bizim için zaman diye bir mefrum var, tanrı için böyle bir mefrum yok. Şu andan 3 milyar yıl önce biz yoktuk, 3 milyar yıl sonra da günahımız sevabımız vb. tüm hesaplar yapılmış ve yerimiz belli olacak. Şimdi tüm zamanlara hakim bir tanrı bizim nerede olacağımızı, ne yapıp ne yapmadığımızı biliyor.
Ayrıca, bizim ilk dünyaya gelmemizden 9 ay önce kimin çocuğu olacağımızı, nerede doğacağımızı hangi genlere sahip olacağımızı kendi belirliyor ve hangi durumda nasıl karar vereceğimizi belli eden ruhu kendisi üflüyor. Cüzzi ya da külli iradeyi de tanrı kendisi yaratıyor.
Durum böyleyken sınav nerede?
efenim her mesajınızın imlasını düzeltemem.Bilgeliğinize yakışır bi iş yapıp gidip biraz imla çalışın.Bizim gibi ümmi değilsiniz.Bilgesiniz sonuçta.(her ne kadar ebu cehil olsanızda)
mefrum değil;mefhum efenim(mevhumla da karıştırmayasınız onunda manası farklı:prv:)

Külli İrade,Allahın iradesidir malumunuz.Ondan izinsiz yaprak kımıldamaz.İnsanlara bundan küçücük bi pay vermiş.Bazı konularda seçim yapabilmesine müsaade etmiş.yani iradesini kullanmasına.....Ve bu seçimindende sorumlu tutmuş.Çünkü gösterdiği seçeneklerin hangisinin dosdoğru olduğunu,hem içimizdeki fıtrata(meyil,eğilim,doğa) yerleştirmiş,hemde gönderdiği kitap ve rasullerle cennete,ve dostluğuna davet etmiştir.ne yapacağımızı bilmesi bizi buna zorladığı anl***** gelmez.
zaten sorumlu tuttuğu konular irademizi kullanabileceğimiz konulardır.İrademizin dışında olanlardan sorumlu olmadığımız gibi irademizin ve kudretimizin azcık daha fazla olması durumunda ortaya çıkacak vahşetleri düşünmek bile istemem.Şu halde bile insanlığını kaybetmiş insanlar hayvanlardan bile daha vahşi olabiliyor.
Düşünsenize iradenize uygun kudretiniz olsa,öfkelendiğinizde,dünyayı yakmak istediğinizde heryer yangın alanına dönse,yıldızları yörüngeden saptırsanız ,denizleri fışkırtsanız fezaya....
efenim irademizi kullanacağımız alan sınırlı.Ve bundan sorumluyuz.Onun ilminde cennetlik bir kul olmadığımızı nerden biliyoruzda cehennemliklerin fiillerini işleyip kaderim böyle diyelim.
Kader öyle bir şey ki ve onun kudreti öyle yüce ki,hem siz isteyerek,severek kendi arzunuzla bir yola gidersiniz ve hemde onun iradesi dışına çıkamazsınız.yani kurduğu koskoca düzeni kainatta bir zerrecik olmayan insana bozduracak değil.Ateş olsanız cirminiz kadar yer yakarsınız.
bir söz okumuştum geçen herşey yaşandı bitti biz burda perdede yansıyanları yaşıyoruz diye.naklen yayın gibi yani.Herşey zamansızlıkta bir an bile değil.

efenim islam öyle birşey ki,bir takım paradoks gibi görünen konuları müslümanların bile kısmı azamı manevi bir arınma,(nefs tezkiyesi yaşamadan)idrak edemez.İslam katman katmandır.Manevi arınma aşamaları geçildikçe daha ince manalar direk Allah tarafından öğretilir kalbinize.Ve bunu değil ateye,müslümanların avam kısmına bile anlatmak mümkün değildir.nasılki,fiziksel gelişimini tamamlamış bir ergenin,bir çocuğa anlatması,anlatsada algılamasını sağlaması mümkün olmayan duygu ve fiiller varsa,metafiziksel alandada böyledir.Metafizik bedenimizinde olgunlaşma merhaleleri ve her merhalenin kendine özgü manevi halleri vardır.Bunu samimiyetle sorduğunuzu söylediğiniz için bizde samimiyetle cevap verdik.Ruha inanmayan birine belkide gereksiz bir cevap olsada.
selametle efenim.

Üst Alt