Alkollüysen kasko ödemez devri bitti

YARGITAY, çok tartışılacak bir karara imza atarak, sürücünün alkollü olmasını sigorta bedelinin ödenmemesi için tek başına yeterli saymadı.

Emsal oluşturacak karara göre, sigorta şirketleri sürücü alkollü olsa da oluşan hasarı kusuru olmaması halinde ödemek zorunda kalacak.

YARGITAYdan kasko şirketlerine kötü haber geldi. Yargıtay 17nci Hukuk Dairesi, sigorta şirketinin sürücü alkollü diye karşılamadığı, 10 bin liralık onarım bedelinin ödenmesine vize verdi. N.B adlı kadın sürücü, dört yıl önce Mardin Nusaybinde kaskolu aracıyla tek taraflı trafik kazası yaptı. Hasarlı araç 922 kilometre uzaklıkta Çorumdaki servise çekiciyle taşınıp onarıldı. Sigorta şirketi, sürücü alkollü diyerek hasarı ödemedi. N.B, onarım ve çekici masraflarının karşılanması için 16 bin 400 liralık maddi tazminat davası açtı.

Davalı temyize gitti

Gölcük 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, davalı sigorta şirketinin avukatının Sürücü alkollü, hasar teminat dışında itirazına rağmen bilirkişi raporu ışığında hasarın ödenmesine karar verdi. Mahkeme, 2 Kasım 2011de faturalandırılan 10 bin 34 liralık onarım ve bin 400 liralık çekici masrafının toplamı 11 bin 434 liranın davacı sürücüye ödenmesine hükmetti. Davalı sigorta şirketi ise kararı temyiz etti. İki taraflı şikayetleri inceleyen Yargıtay 17nci Hukuk Dairesi, 10 bin 34 liralık tamir masrafının ödenmesini usul ve yasaya uygun bulup onadı.

Kanıtlanması gerekir

Avukat Alper Sarıca, Yargıtayın sürücünün alkollü olmasını sigorta bedelinin ödenmemesi için tek başına yeterli saymadığını belirterek, Kara taşıtları kasko sigortası genel şartlarına göre rizikonun teminat dışı kalabilmesi için sürücünün sadece alkollü olması yeterli değildir. Kazanın münhasıran alkolün etkisi ile oluştuğunun sigortacı tarafından kanıtlanması gereklidir dedi. Bir kişinin sırf alkollü diye sigorta şirketinin Ben hasarı ödemem diyemeceğini ifade eden Sarıca şunları söyledi:

Kazada alkol etkisi yok

Yargıtay, bu kararda sürücünün alkollü olmasını kazada etkisi olmadığı sonucuna vararak, tazminat talebini kabul etmiştir. Sürücüsü 200 promil alkollü olsun, yolunda giderken, karşı şeritten bir araba gelip üzerine düşerse, kasko şirketi alkollüsün ödemem diyemez. Yargıtayın uygulamaları bu yönde. Yargıtay, kazaya münhasıran alkolün yol açıp açmadığına, yol, hava şartlarına, kusur oranı bakıyor. Ama biz Türk insanıyız. Sigorta şirketleri alkollü diye hasarı ödemiyor, 100 kişiden 5i dava açıyor.

Alkol varsa sigorta kesinlikle ödenmez

TÜRKİYE Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği Genel Sekreteri Erhan Tunçay, konu ile ilgili olarak şunları söyledi: Alkollü araç kullanılırken yapılan kazalarda kasko kesinlikle ödemez. Zaten bu durum kanunda da var. 30 ya da 50 promil diye bir sınır da olmadığına göre, alkollü aracın kazasını kaskonun hiç bir şekilde ödemeyeceği sonucu ortaya çıkıyor. Mahkemenin bu kararı neye göre verdiğine bakmak lazım. Türkiye, alkollü araç kullanmanın yasak olduğu bir ülke. Başlangıç noktası olarak bunu alırsak, ödenmeyeceğini görebiliriz.

Caydırıcı önlemlerin etkisi azalacaktır

RAY Sigorta İcra Kurulu Üyesi Metin Akgün, mahkemenin kazanın sebebiyetinin alkolden kaynaklanıp kaynaklanmadığı konusunun ispatını sigorta şirketlerinin bırakmış olmasını doğru bir yaklaşım olmadığını belirterek, Teknik açıdan bakıldığında yasal sınırın üzerinde alkol kullanılımı sürücünün reflekslerini zayıflatacak, kendisi ya da diğer sürücülerin kazaya sebebiyet vermesine neden olacaktır. Diğer açıdan bakıldığında ise, alkollü araç kullanımı dolayısıyla sigorta şirketlerinin hasar ödemesi yapması yönündeki kararlar, toplumda alkollü araç kullanımı yönündeki caydırıcı önlemrin etkisini azaltacaktır dedi.

922 km çekici ücreti kaskoya ödetilmedi

YARGITAY, Gölcük 1. Asliye Hukuk Mahkemesinin bin 400 liralık çekici masrafının sürücüye ödenme kararını ise bozdu. 922 kilometre çekici ücretinin kaskoya ödetilemeyeceği kararını veren Yargıtay, aracın kaza yerine en yakın servise çektirilmesi gerekirken, Nusaybinden Çoruma getirilerek, zararın ağırlaştırıldığını belirtti. Mahkemenin aynı bilirkişiden ek rapor alarak, olağan ve makul bir çekici ücreti belirlenmesi istendi. Yerel Mahkeme bozmaya uyarsa, makul-olağan yeni bir çekici ücreti belirleyecek. Ancak, mahkeme ilk kararda direnirse son sözü Yargıtay Hukuk Genel Kurulu söyleyecek.
hurriyet.com.tr
 
Üst Alt