Aliexpress Alışveriş Rehberi

Uzakdoğu'dan alışveriş deyince akla ilk gelen isimler Alibaba.com ve Aliexpress'tir..Zira her iki sitede aynıdır Alibaba firma,kobi ve toplu satışlar Aliexpress ise parekendeye yönelik satışlar yapar.. Aliexpress ülkemizde oldukça yaygın kullanılan bir sitedir Çin menşeilidir..

Aliexpress'in ürün gamını baz alırsak Ebay ve Amazon'u toplasanız bile ona yetişemezler..Aliexpress son derece güvenli bir sitedir ayrıca site Escrow adı verilen alıcı koruma programını kullanmaktadır tıpkı Ebay ve Gittigidiyor üzerindeki gibi havuzda toplanır para,ürün elinize geçmeden siz onay vermeden para satıcıya aktarılmıyor..

Aliexpress tedarikçi bir site değildir ürün portföyünü satıcılar oluşturur tıpkı Gittigidiyor'daki gibi..Bu tarz siteler son derece güvenli olmalarının yanında kötü niyetli sahtekarlarıda barındırır, burada dikkat edilmesi gereken husus ürün fiyatının diğerlerine nazaran aşırı ölçüde ucuz olduğu durumlarda temkinli davranmaktır..Gold Member, Gold Supplier ve A Plus satıcıları tercih etmek gerekir bu satıcıların profillerinde kral tacı,elmas gibi ibareler yer alır..Ayrıca bu durumda diğer satıcılar kötü olarak algılanmasın yeni başlamış dürüst satıcılarıda töhmet altında bırakmayalım yeni satıcıların profillerinde belirli düzeylerde ürün satışı ve feedback sayısına göre artan madalyalar mevcut..Genelde dikkat etmeniz gereken satıcının sattığı ürün sayısı,aldığı yorumlar gibi(order,feedback) özellikleri değerlendirmenizdir..

Aliexpress ürünün elinize ulaşmaması,farklı ürün gelmesi veya bozuk gelmesi gibi durumlarda Dispute açarsanız sorunsuz para iadesi yapıyorlar..Dispute sistemi sitenin bir başka güven veren özelliği..

Aliexpress'te ürünü aldığınız andan itibaren satıcı ürünü kargoya verdiğinde Tracking Number yani Takip Numarasını sisteme girdiğinde an ve an kargonuzu nerede diye takip edebiliyorsunuz...

Aliexpress'te chat sistemiyle satıcıyla anında iletişim kurabilirsiniz ayrıca mesaj sistemini kullanarakta irtibat sağlayabilirsiniz..Sitede Çin'liler ile İngilizce olarak konuşabilirsiniz...İngilizce bilmiyorum diye dert etmeyin Google Translate çevirilerine alışkınlar zira onlarında İngilizce'leri zayıf olduğundan onlarda Translate gibi çevirilerle cevap veriyorlar..

Aliexpress geçtiğimiz sene Paypal ile yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle Paypal'ı bırakmış durumda ama Paypal kadar sağlam olan ve onun rakibi Moneybookers ile çalışmakta..Moneybookers Avrupa'da daha çok tercih edilen ve kullanılan bir şirkettir..

Aliexpress gönderdiği ürünlerin büyük bölümünü Free Shipping yani ücretsiz kargo seçeneği ile yolluyor..Ayrıca bütün özel kargo firmalarıylada gönderi yapıyorlar fakat bunun için yüksek kargo bedelleri ödemeniz gerekiyor..Kargo seçeneği genelde sizin insiyatifinizde..Ücretsiz gönderileri Çin posta servisi ile Honkong posta servisi ile gerçekleştiriyorlar..Ürün Türkiye'ye geldiğinde gerisini PTT hallediyor ve kapınıza kadar teslimatı ücretsiz gerçekleştiriyorlar...Her 2 posta serviside PTT ile anlaşmalılar şayet hızlı gönderi seçeneği olan PTT'nin APS servisi gibi acele posta servisleri var adı EMS,bunun için diğer özel kargo firmalarına nazaran daha cüzi bir rakam ödüyorsunuz..

Free Shipping(ücretsiz gönderiler)
China Post Air Mail
Hongkong Post Air Mail

Acele Posta Servisi(ücretli)
EMS

Özel Kargo Firmaları(ücretli)
FEDEX
DHL
UPS
TNT

ve diğer özel firmalar..
 
Aliexpress Üyelik ve Alışveriş
Aliexpress'te üyelik işlemlerini ve nasıl alışveriş yapacağınızı resimlerle ifade ettik..Kafanıza takılan sorulara bu başlık altında çözüm bulabiliriz..
 
Üst Alt