Ali Taygun oldu....

Merhaba!

Kendisine Allah cc dan Rahmet dilerim!

Ali Taygun, (d. 1943 - ö. 16 Aralık 2009, İstanbul) tiyatro, sinema ve dizi oyuncusu, yönetmen.

Robert Kolej’i bitirdikten sonra aynı okulun yüksek bölümünü (İngiliz Dil ve Edebiyatı) tamamlayan sanatçı, 1969 yılında ABD’de Yale Üniversitesi’nden Tiyatro yönetmenliği dalında “Master of Fine Arts” derecesi ile mezun oldu. Eğitiminin ardından bir süre Kent Oyuncuları kadrosunda çalışan Taygun, 1974'te Şehir Tiyatroları'na girdi. Ankara Birlik Sahnesi’nde, Ankara Çağdaş Sahne’de, Ankara Devlet Tiyatrosu’nda ve Ankara Devlet Operası’nda oyun sahneledi. 12 Eylül Darbesinde tiyatrodan uzaklaştırılan sanatçı, “Barış Davası” nedeniyle gözaltına alındı, on yılını mahkemelerde ve tutukevlerinde geçirdi.

1989 yılında hakkındaki bütün davalardan beraat etti. Aynı yıl Helsinki Watch adlı kuruluş tarafından onurlandırılan dünyanın önde gelen on insan hakları gözlemcisi arasında yer aldı ve Danimarka’daki PL Vakfı’nın ödülünü Amnesty International ile paylaştı. Yargılandığı suçlardan aklanmasının ardından Şehir Tiyatrolarına döndü. 1993’ten bu yana TV yapımcılığı da yapan Taygun başta Shakespeare olmak üzere İngilizce’den birçok oyun çevirdi, uyarlamalar yaptı ve “Masal Bahçesi” adlı bir oyun yazdı. 1977’den bu yana birçok gazete ve dergide tiyatro, seyirlik sanatlar, estetik, felsefe ve siyaset konularında yazı ve makaleleri yayınlandı. Yekta Kara ile evlidir.

1996 yılında Habitat açılışı için çok ses getiren “Lirik Tarih Gösterisi”'ni tasarlayıp gerçekleştirdi. Birçok sinema ve dizi filmde, tiyatro oyununda rol aldı. İstanbul Şehir Tiyatroları'nda yönetmen kadrosunda görevli olan Taygun aynı zamanda Yeditepe Üniversitesinde tiyatro dersleri vermekteyken 16 Aralık 2009 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

vikipedi
 
Merhaba!

Taygun için ilk tören Şehir Tiyatroları Fatih Reşat Nuri Güntekin sahnesinde gerçekleştirildi. Buradaki tören, saygı duruşunda bulunulması ve Taygun'u simgeleyen mumun sanatçı Jülide Kural tarafından şamdana dikilmesiyle başladı. Ali Taygun'un Türk bayrağına sarılı cenazesinin başında tören süresince ney çalındı.

Törende konuşan Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşe Nil Şamlıoğlu, sanatçıların ''Deniz feneri'' gibi toplumu aydınlattıklarını ifade ederek, Taygun'un da geniş alanlara aydınlık verdiğini söyledi. Şamlıoğlu, Taygun'un toplum uğruna her konuda mücadele verdiğini belirterek, Taygun'u yaydığı ışığıyla anımsayacaklarını kaydetti.

Törende Ali Taygun'un ailesi adına konuşan Haydar Can Taygun da babasından çok şey öğrendiğini dile getirerek, onun hayatı boyunca pek çok irili ufaklı davaları olduğunu, en büyük davasının ise tiyatro olduğunu belirtti. Haydar Can Taygun, kendi davasını ise ''babasına layık olmak'' olarak ifade etti.

Kızı Ceren Taygun da babasıyla yaşadıklarını ve bazı hatıralarını anlatarak onu çok özleyeceğini söyledi.

Opera rejisörü Yekta Karadağ, Ali Taygun'un içindeki afacan çocuğu koruyabilmiş ender sanatçılardan olduğunu ifade ederek, her zaman tevazu içinde yaşadığını ve ön yargısız olduğunu belirtti. Karadağ, ''Ali benim sırdaşım, benliğimin yarısıydı. Onu çok özleyeceğim. Ali'yle biz dost olduk, arkadaş olduk, karı koca olduk, sırdaş olduk'' diye konuştu.

Tiyatro sanatçısı Meral Taygun da Ali Taygun'un eski eşi ve çocukluk arkadaşı olduğunu belirterek Taygun'la yaşadığı bazı hatıralarını anlattı. Yazar Ahmet Ümit, Ali Taygun'un kendisinin önemli bir öğretmeni olduğunu ve o olmasaydı bugün yazdıklarının pek çoğunu yazamayacağını söyledi.

Taygun'un 12 Eylül döneminde ''Barış Davası'' nedeniyle tutuklu kaldığı dönemden cezaevi arkadaşı da olan Ali Sirmen ise Taygun ile cezaevi anılarını paylaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanı Numan Düzey de Taygun'un sanat ve kültür için büyük bir şahsiyet olduğunu kaydederek, tiyatro camiasının kaybının büyük olduğunu ifade etti.

Yapılan konuşmaların ardından Ali Taygun için saygı geçişinde bulunuldu. Taygun'un omuzlara alınan naaşı cenaze namazının kılınacağı Teşvikiye Camisi'ne götürülmek üzere alkışlarla cenaze aracına konuldu.

Törene sanatçı Cüneyt Türel, gazeteci Zeynep Oral, yönetmen Gencay Gürün'ün yanı sıra çok sayıda tiyatro sanatçısı, Ali Taygun'un ders verdiği üniversite öğrencileri ve arkadaşları ile sevenleri katıldı.

Kaynak: www.haber7.com
 
Üst Alt