• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Algıda dağılma mantığı (kendi teorim)

Okunuyor :
Algıda dağılma mantığı (kendi teorim)

orkuorkun

Kıdemli
Üye
İnsan beyni, gördüğü algıladığı herşeyi ortalama 1 saniye sonra sentezler. Bu yüzden yoğun geçen bir gün ve tekleme yaşayan bir benden o gün hissiz çalışır. Muhtemelen Vücut ısısı ve havanın ısısının, basıncının da etkisi vardır bu olasılıkta. Savsaklar.
Algı dağılması yaşar. Başındaki gözlüğü göremez ve gözlüğü arar. Alakasız yerlerde kaybettiğini arar. Bir anahtar yada aradığı önemli bir dosyayı bulamaz.
Ve o saniyenin 1 tanesinde kayıba uğramıştır bilinç.Aslında tamamen kaybolmamıştır,hafızaya hatalı yerleşmiştir.
Koyduğu yeri unutmuş,acele yapması gereken 2nci 3ncu ve daha birçok emir vardır beyinde.

işte böyle bir anda , çoook eski babalardan,dedelerden,anneannelerden kalan bir deyim gelir aklına.

''Şeytan Aldı Götürdü Satamadan getirdi '' diye söylenmeye başlar. bunu herkesin arasındaysa sesli söylemez. Sessiz içinden söyler. Ve gerçekten de bu kelime işe yarar.

Çünkü bunu söylerken beyin, kelimeye güvenmiştir. daha önce de olmuştur. Beyin düşüncesini yoğun olduğu şeyden kaldırmış. Sentezleme,hisse dönüşmüştür. Çağrışım metodunu çalıştırır ve kaybettiğini bulur.

Akıl kayıt defterine aynen şu kelime yazılır '' Şeytan aldı götürdü dersem, gerçekten kaybettiğimi buluyorum'' Bundan sonra benzer bir olayda yine tekerrür edicektir.
Nasıl ki dederimizden bu ve bunun gibi deyimler kalmış.

Ben buna şeytan aldı götürdü teorisi diyorum

senolmutlu@2009 SUPERMEYDAN

suhran

Tecrübeli
Üye
''Ve o saniyenin 1 tanesinde kayıba uğramıştır bilinç.Aslında tamamen kaybolmamıştır,hafızaya hatalı yerleşmiştir.''

Zihinde kayıtlı, yani soyut ya da somut olarak ,yaşanarak saklanmış hiçbir şey kaybolmaz. Sadece diğer bazı kayıtlıların daha fazla rağbet görmesi sebebiyle, zihinde derinde itilir, bu sebeple de gerektiğinde kullanılması zorlaşır. ‘Hatalı yerleşme’ ifadesi bu noktada hatalıdır… Belki gölgede kalma denilebilir. Daha baskın daha fazla mühimsenen karelerin gölgesinde kalan bu kayıtlarla ilgili dizinin lazım olan, kullanılması gereken anları, şöhretli olanların azizliğine uğrar o kadar… Saygı ile...

Üst Alt