Alexandre Dumas

  • Konbuyu başlatanbursali68
  • Başlangıç tarihi
B

bursali68

Ziyaretci
ALEXANDRE DUMAS(baba)

Alexandre Dumas,(d. 24 Temmuz 1802 – ö. 5 Aralık 1870). Fransız yazar. Monte Kristo Kontu, Üç Silahşörler, Siyah Lale ve Demir Maske gibi tarihi romanlarıyla tanınır. Üçyüze yakın macera romanı yazmıştır.

19. yüzyılın en verimli ve en sevilen Fransız yazarlarındandır. Önce oyunları daha sonra da tarihsel romanlarıyla büyük ün kazanmıştır. Özellikle, Kardinal Richeliey dönemindeki gözüpek kahramanı anlattığı romantik tarzda yazdığı Üç Silahşörler (1844)ve Monte Kristo Kontu (1845) en tanınmış yapıtlarındandır. Dumas'nın renki, açık yürekli, kimi zaman pek inandırıcı olmayan bir üslupla kendi olağanüstü yaşamındaki olayları aktardığı Anılar (1852-54) adlı yapıtı romantik dönem Fransız edebiyat yaş***** ışık tutar.

Dumas, geçimini sağlamak amacıyla genç yaştaParis'e gitmiştir. Avukat olmayı planlamış ama geleceğin Fransa Kralı Orléans dükü Louis-Phlippe'nin hizmetine girmiştir. Sonra da şansını tiyatroda denemeye karar vermiştir. Yazdığı oyunlar döneminde olduça ilgi görmüştür. III. Henry ve Sarayı (1829) adlı oyununda Dumas, Fransız Rönesansının gösterişli bir tablosunu çizmiştir. Napoléon Bonaparte (1831) yeni ölen imparatoprun efsaneleşmesini sağlamıştır. Dumas, oyun yazarken tarihsel romanla da ilgilenmeye başlamış ve renkli bir tarihsel fonla, genellikle 16. ve 17. yüzyılda geçen heyecanlı öyküler yazmayı hedeflemiştir. Kalıcılığını da oyunlarıyla değil, bu tarihsel romanlarıyla sağlamıştır. Romanlarındaki kahramanlarında iyi-kötü ayrımı oldukça belirgindir. Victor Hugo gibi romantik akımın başlıca yazarlarındandır. Dumas başarı kazandıkça kendini pahalı zevklere vermiş ve borçlarını ödeyebilmek için daha fazla yazmaya başlamıştır. Aynı zamanda gazeteciliğe de başlamış, gezi kitapları yazarak para kazanmaya çalışmış ama başarılı olamamıştır.

Alexandre Dumas 1870'te, Dieppe yakınlarında ölmüştür.

Kaynak : http://tr.wikipedia.org/wiki/Alexandre_Dumas_(baba)
 
Merhaba!

dumas.jpg


Santa-Domingo Adası'ndan bir melezin oğlu olan Alexandre Dumas Villers-Cotterets'de doğdu. Portrelerinden iriyarı sağlık dolu gözlerinden zekâ fışkıran neşeli bir adam olduğu anlaşılıyor. Hayatı ve eserleri de bu portrelere tıpatıp uymaktadır.

Üç Silâhşörler (1844) ile onun devamı olan Yirmi Yıl Sonra (1845) ve Bragelonne Vikontu'nu (1850) herkes bilir. Ama Dumas'ın 300 kadar romana ve tiyatro oyununa imzasını attığını bilmeyen çoktur. Çünkü doğanın bu güçlü yaratığı kurumak bilmeyen bir hayal gücüne sahipti ve konularını aldığı tarih tam ona uygun bir alandı; ama o yepyeni kahramanlar da yaratabilecek güçteydi: sözgelimi. Monte Kristo kontu tamamen hayali bir kahramandır.
Zaten Dumas tarihten esinlenmekle yetinmiyor onu inanılmaz bir hızla kaleme alırken olağanüstü hayal gücüyle âdeta yeniden yazıyordu.

Ölümünden yüz yıl sonra kişileri hâlâ canlıdır ve serüvenleri gençleri de gençliğini az çok yitirmiş olanları da heyecanla sürüklemeğe devam etmektedir.

Kaynak: Delinetciler Paylaşım Forumu Alexandre Dumas
 
Üst Alt