Alerji Rinitte Yeni Umut: Rhinolight!

Alerji Rinitte Yeni Umut Rhinolight .jpg
Hapşırık nöbetleri, burun akıntısı ve kaşıntı alerjik rinitin en tipik belirtileridir. Özellikle mevsim geçişlerinde kendini iyice hissettiren ve kişinin yaşam kalitesini ciddi biçimde bozan alerjik rinit tedavisinde ‘rhinolight’ yeni bir umut ışığı... ENT Tıp Merkezi K.B.B uzmanı Op. Dr. Sinan Yücel konu hakkında bilgi verdi.

Rhinolight ya da medikal fototerapi %70 görünür ışık, %25 UVA ve %5 UVB’den oluşan bir ışın tedavisidir. Anestezi gerektirmez, ağrısız ve güvenlidir. Burun içi cildinin bu özel kompozisyonlu ışığa maruz bırakılması, alerjinin maddeye karşı oluşan bağışıklık cevap seviyesini düşürerek etki gösterir. Hastanın mevsimsel veya yıl boyu süren alerji tanısına göre tedavi planlanır.
Tedaviyle kısa sürede burun tıkanıklığı, sulu burun akıntısı, damakta ve genizde kaşıntı, hapşırık nöbetlerini baskılayarak yaşam kalitesine ciddi katkı sağlar. Tedavi, günaşırı her burun deliğine 2–3 dakika uygulanarak 3 hafta içinde 6–8 seansta tamamlanır.

Alerjik Rinit’e Son!
Diğer alerji tedavileri, ilaçları ve aşıları ile birlikte kullanımı tedavi başarısını belirgin şekilde artırmaktadır. Bunun yanında, özellikle alerji ilaçlarını kullanamayan hamileler, emziren anneler, profesyonel sporcular, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalarda başarıyla kullanılır. Ayrıca ilaç alerjisi olanlar ve diğer tedavilerle antialerjik tedavilerden fayda göremeyen hastalarda da uygulanabilir. Aktif enfeksiyon geçirme döneminde veya burun içi ve genizde tümör olanlarda kullanılmaz. Rhinolight tedavisinin ilk döneminde geçici olarak burun kuruluğu olabilir. Bazen kuruluğu gidermek için yağlı burun merhemleri gerekebilir. Toplumun % 15-30’unu etkileyen ve hayat kalitesini bozan alerjik rinit tedavisinde rhinolight yeni bir umut ışığı olarak kabul ediliyor.
 
Üst Alt