Aldatmayan erkek var mı?

Aldatmayan erkekler var mı, varsa neden aldatmıyorlar ve diğer erkeklerden nasıl ayrılıyorlar? Pudra.com'un sorularını Davranış Bilimleri Enstitüsü Başkanı Psikolog Emre Konuk cevapladı.

Davranış Bilimleri Enstitüsü Başkanı Psikolog Emre Konuk aldatmayla ilgili sorularımıza cevap vermeye devam ediyor. Psikolog Emre Konuk çok çarpıcı bir rakam veriyor: "Aldatmayan erkeklerin oranının tüm erkeklerin %2'si olduğu söylenir."

Aldatmayan erkek var mı?

Çocuk doğduğu zaman içgüdüleriyle doğar. Tanımı gereği içgüdü bir şeyi arzular ve elde etmeye çalışır. Elde ettiği zaman doyar. Anne-babanın en önemli görevlerinden biri çocuklara içgüdülerini kontrol etmeyi öğretmeleridir. Bireylerin cinsel içgüdüleri kontrol etmesini de toplum ve özellikle ebeveynler bir şekilde öğretir. Toplumun ahlakını çocuğa anne-baba öğretir. Güdüleri ve istekleri denetlemeye öz denetim dersek, bazı insanlar öz denetimi iyi öğrenir, bazıları ise öğrenmez. Bazı erkekler cinsel dürtülerini denetlemeleri gerektiğini öğrenirler ve bundan şikayetçi olmazlar. Bu erkekler aldatmaz. Neticede karşı cinsle yasak ilişki kurmazsan ölmüyorsun.

Aldatmayan erkeklerin genel profili nasıldır?

Davranışlarını kontrol etme becerileri iyi gelişmiş, düşünce yapıları ve değer sistemleri davranışlarıyla uyumlu oluyor. Mesela hayatı boyunca çocuklarına ahlaklı olmayı öğretmeye çalışan bir baba, bunu davranışlarıyla da gösterip karısını aldatmıyor.

Tüm erkekler arasında aldatmayan erkeklerin oranı nedir sizce? Böyle bir araştırma sonucu var mı elinizde?

Maalesef bir araştırma olarak bilmiyorum. Yüzde iki falan olduğu söylenir ama bence sanıların aksine aldatmayan erkek oranı yüzde ikiden daha yüksek.
pudra.com

güzel bir kadın istediği erkeği elde edebilir.

Bir erkeğin aldatmamış olması o erkeğin aldatmayacağı anl***** gelmez. Neyse. Masallar güzeldir.

Yinede buna rağmen aldatmayan erkeklerde vardır.

Ama islamdada bildiğim kadarıyla zina yapmak suç günah olduğu gibi zinayaya yaklaşmamayıda uyarıyla bildiriyor.

Dolayısıyla bu önemli ayrıntı.

Ve sadece müslümanlar aldatmaz diye bir kaide yok. Bu yanlışa düşenler gözün önünde durduğu gibi müslüman olmayan çok erkekte aldatmadan yaşadığını düşünüyorum.

R

redyellow

Ziyaretci
Aldatmak ahlaksızlıktır.

Aldatmayan erkek var mıdır sorusu bile yanlıştır, sanki tüm erkekler aldatıyormuş gibi tüm erkekler ahlaksızmış gibi bir soru olmuş.

Elbette aldatmayan erkek vardır, Allahdan korkan, zina yapmaktan, fuhuş yapmaktan korkan milyonlarca erkek vardır ve hep olacaktır.

R

redyellow

Ziyaretci
Yinede buna rağmen aldatmayan erkeklerde vardır.

Ama islamdada bildiğim kadarıyla zina yapmak suç günah olduğu gibi zinayaya yaklaşmamayıda uyarıyla bildiriyor.

Dolayısıyla bu önemli ayrıntı.

Ve sadece müslümanlar aldatmaz diye bir kaide yok. Bu yanlışa düşenler gözün önünde durduğu gibi müslüman olmayan çok erkekte aldatmadan yaşadığını düşünüyorum.

Evet islam ZİNA YAPMAYIN demeden önce ZİNAYA YAKLAŞMAYIN der.

Zina çok çok büyük günah olduğu için YAKLAŞMAYIN diyor, taaa en baştan kesiyor yolu.

İnsanı (erkek-kadın farketmez) zinaya götürecek her türlü şeyden alıkoyuyor islam. Dikkat etmek lazım. ya bir şey olmaz, ya biz arkadaşız, ya biz kardeş gibiyiz, ya bizim kalbimiz temiz vs.vs. bunlar yanlışa yaklaştıran şeylerdir, bunlara bütün insanlar dikkat etmelidir.

aldatmayan erkek varmıdır

sahsen ben hiç aldatmadım

kendine yapılmasını istemedigin biseyi baskasına yapmıcaksın tarzında düşünüyorum

konu aldatmaktan zinaya kaymış
bence ikisi farklı konular

R

redyellow

Ziyaretci
sayın mastergold:

Aldatmak ve zina ayrı farklı konu demişsiniz, biraz açar mısınız?

Zina da bir aldatma değil mi?

tunakan

Uzaklaştırıldı
Aldatmayan erkek sayısı = Aldatmayan kadın sayısıdır. Çünkü normal bir erkeğin aldatma eylemindeki partneri KADINDIR.

Erkeklerin doğasında var çok eşlilik ama kendini geliştirmiş tam olarak evrimini tamamlamış erkekler aldatmaya yönelmez... Ben de aldatıldım. O an bi karar verecektim ya affedip sevgilimi kendime göre törpüleyecektim ya da ayrılıp başka bir insanla yeniden başlayacaktım. sonra dedim, o başka erkeğin beni aldatmayacağının garantisi var mı? yok... Sevgilimle devam ettim. Sonra bu affediş elimde büyük bir koza dönüştü :) Şuan sevgilim tam istediğim gibi törpülenmiş durumda ;P Başka bir kıza yan gözle baktığında bile kendi kendine vicdan yapıyor...

Erkeklerin doğasında var çok eşlilik ama kendini geliştirmiş tam olarak evrimini tamamlamış erkekler aldatmaya yönelmez... Ben de aldatıldım. O an bi karar verecektim ya affedip sevgilimi kendime göre törpüleyecektim ya da ayrılıp başka bir insanla yeniden başlayacaktım. sonra dedim, o başka erkeğin beni aldatmayacağının garantisi var mı? yok... Sevgilimle devam ettim. Sonra bu affediş elimde büyük bir koza dönüştü :) Şuan sevgilim tam istediğim gibi törpülenmiş durumda ;P Başka bir kıza yan gözle baktığında bile kendi kendine vicdan yapıyor...

O kişiden kişiye değişir.ben de zamanında törpülemek onun bunları bitireceğini sandığım için affettim.Ama nasılsa consume beni affeder diye gözümün içine baka baka yapmaya başladı.
Kişi kendinden bilir işi zaten ettiği yorumda açıklamış.
ben de cevap veriyorum.Aldatmayan erkek yoktur :)

Bir kere aldatan herzaman aldatır, Bence erkek arkadaşının artık daha dikkatli davranıyor...:))

Üst Alt