Alaturka/ İncesaz

Dengenin karşılığı huzurdur. O huzurun müzikteki yansımalarından bir tanesi de hiç kuşkusuz İncesazdır. Hani şarkıda söylenir ya

Ah bu akşamlarda ne var
Ihlamur kokuyor odam
Radyo sesi ilk ışıklar
Sabah faslında bir hüzzam
Yüreğimle bilendikçe hepten incelir incesaz


İncesaz, eskilerde alaturka diye adlandırılan müzik türünün günümüzdeki en iyi taşıyıcılarından bir tanesidir. Taşıyıcı ismini özellikle kullanıyorum; çünkü grubun böyle bir köprü görevi var. Eski ile yeniyi bir araya getirmek, köprü kurmak.

İncesaz 1996 yılında kuruluyor. Mayasında üç isim var, Cengiz Onural (gitar), Derya Türkan (klasik kemençe) ve Murat Aydemir (ud/tambur).

İncesazın ilk albümü olan Eski Nisanın albüm kapağını elime aldığımda Cengiz Onuralı gitarla görünce epey şaşırmıştım. Çünkü İstanbulda yanılmıyorsam ilki düzenlenen o Gençlik Günlerinde bugün yenisini yapmak üzere yıkılan eski Harbiye Muhsin Ertuğrul sahnesinde dinlediğim Yeni Türkünün yıllarca klasik kemençecisiydi Cengiz Onural. Neden, diye sormuştum evinde bayram ziyareti için bulunduğum dayıma.

Derya o kadar iyi çalıyor ki, Cengiz kemençeyi bırakmak zorunda kaldı.

Şu bir gerçek ki; İncesaza o alaturka sesi veren iki kişiden biri olan Derya Türkan çok iyi bir klasik kemençe üstadı. Diğeri de ud ile tambur çalan Murat Aydemir.

İncesazın diğer grup üyeleri ise; Taner Sayacıoğlu (kanun), Akın Aral (basgitar), Türker Çolak (vurmalı çalgılar).

Grubun bir diğer özelliği batıdaki karşılığı soundtrack olan ama bizde çoğunlukla dizi filmlerle özdeşleşen film müziği besteciliğidir. İkinci Bahar, Ekmek Teknesi gibi çok isim yapmış televizyon dizilerine müzik yapmışlardır. Öncesinde Cengiz Onuralı Babaevi ile hatırlıyoruz.

Grubun ilk albümü enstrümantaldir. İkinci albüm Eylül Şarkıları ise alaturka müziğimizin en güzel seslerinden bir tanesi olan Melihat Gülses ile solistli hale gelir. Albümdeki Cengiz Onuralın sözlerini yazıp, müziğini bestelediği Çok aşığın var diyorlar şarkısını Melihat Gülsesin sesinden dinlemek gerçekten büyük bir huzur veriyor insana.

Melihat Gülses

Çok aşığın var diyorlar,
Yalan de yeter bana.
Bir sevda sözü fısılda,
Hazırım inanmaya.

Gönül hırsızı diyorlar,
İnkar et yeter bana.
Gözlerindeki cevaba,
Korkuyorum bakmaya.

Geceler uzun ve yalnız,
Yoksun sabaha kadar.
Düşümde bile günahkarsın,
Bunu kim hayra yorar.

Ardımdan deli diyorlar,
Belki de yalan değil.
Yanımda bile uzaksın,
Nasıl dayansın Gönül.

Çok ahlar aldı diyorlar,
İnkar et yeter bana.
Gözlerindeki cevaba,
Korkuyorum bakmaya.


Üçüncü albüm, İstanbula Dair. Bu albümle birlikte artık ismiyle birlikte sesini hiçbir zaman unutamayacağımız bir solist ile tanışırız; Derya Türkanın eşi, Dilek Türkan. Onu, Mazi Kalbimde Yaradır isimli dördüncü albüme ismini veren tangoda dinlerken ister istemez yirminci yüzyılın ilk çeyreğine doğru yolculuğa başlarız. Bu albümün bir özelliği de seslendirilen eski tangolardır.

Mazi kalbimde bir yaradır
Bahtım saçlarımdan karadır
Beni zaman zaman ağlatan
İşte bu hazin hatıradır
Ne göğsünde uyuttu beni
Ne buseyle avuttu beni
Geçti ardından uzun yıllar
O kadın da unuttu beni


Bir Çapkına Yangınım ve Kalbim Seni Özler çok tanıdık ezgilerdir.

Ama esas sürpriz yılların içinde kaybolmaya yüz tutmuş bir eserdir. Örneklerine çok az rastladığımız kadın bestekârlardan Mehveş Hanımın Kaçsam Bırakıp isimli şarkısıdır.

Başta dediğimiz gibi, İncesazın taşıyıcı görevi var. Kuşkusuz içinde yaşadıkları ve beslendikleri müzik ortamı da bütün bu eserlerin gün ışığına çıkmasına ya da unutulmamasına yardımcı olan kişilerle çevrilidir. Zaten doğru şeyler yapabilmenin yolu bir ekip çalışmasından geçmektedir. İncesazın geri planında alaturka müziğin güçlü araştırmacı isimleri olduğunu şahsen ben biliyorum.

Beşinci albüm Elif ise anonim türkülerin alaturka formda seslendirilmiş çalışmasıdır. Kadifeden Kesesi, Kâr Etmez Ahım Sen Gülizâre, Elif, Gül Kuruttum gibi çok tanıdık türküleri hemen sayabiliriz. Bu albümde öne çıkan solist, Cengiz Özkan.

Müziği ne kadar yazarsanız yazın çok fazla anlam ifade etmez. Onu dinlemek, ruhumuzla buluşturmak gerekir. İncesazın bendeki anlamı hep o şarkıdaki söz gibi oluyor; yüreğimle bilendikçe hepten incelir incesaz. İncesazın bütün albümleri teker teker her evin içinde olmalı.

yatak döşek yatırır da bu sevda
uyandırır en tatlı yerinde
gün ortasında sabah seherinde
hatırlanır yeniden
kanat takıp uçurur da bu düşler
uyandırır en tatlı yerinde
gün ortasında sabah seherinde
hatırlanır yeniden


indigodergisi.com
 
Üst Alt