• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

Aktivist Nedir

Okunuyor :
Aktivist Nedir

SOSYALİST

Bağımlı
Üye
Resmi veya gayrı resmi, hukuki veya hukuki olmayan, onaylanabilir yada onaylanamayan aynı düşünce yada hayat görüşüne sahip kişi veya kişilerin bu düşünce yada hayat görüşlerini legal (yasal) veya illegal (yasal olmayan) yollar ile eyleme dönüştürmesine katılan bireylere verilen tanım addır aktivist.

Aktivist Nedir?

Son yıllarda televizyonlarda yayınlanan haberlerde ve özellikle sosyal medyada sıkça duyulan akvitist kelimesi, birçok insan için protestocu sözcülüğüyle eşanlamlı olarak algılanmaktadır.
Politik çevreler ya da bizzat toplum tarafından kabul gören genel kurallarda, alışkanlıklarda ve davranış biçimlerinde bir değişim gerçekleşmesi için kasıtlı olarak eylem yapmak manasına gelen aktivizm ya da diğer adıyla eylemcilik, muhalefet etmek ya da belirli bir görüşe destek vermek manasına da gelir.
Muhalefet ya da destek vermek olarak algılandığında aktivist sözcüğünün politikanın da içinde olduğundan söz edilebilir.
Aktivist kişiler hükümetlerin yasalarının değişmesi için çeşitli eylemlerde bulunabildiği gibi, bazen de toplumun davranışlarının değişmesi için yasalardan ya da hükümetlerin eylemlerinden bağımsız olarak protestolar düzenleyebilmektedir.
Bu bağlamda aktivist olarak tanımlanan kişinin sadece siyasi amaçla protestolara katıldığı ya da düzenlediği değil, genel manada toplumu ilgilendiren olaylar konusunda da eylemler düzenlediği söylenebilir.

merakname.com
 

Meydankaya

Amatör
Üye
Aktivizm ya da eylemcilik, toplumsal değişme ya da politik değişiklik meydana getirmek için kasıtlı bir biçimde yapılan eylem olarak tanımlanabilir.
 
Üst Alt